Úvodní dva díly trilogie Šikmý kostel jsou už dva roky nejdiskutovanějšími a nejoceňovanějšími tituly v Česku. Ve své nejnovější knize Karin Lednická navazuje na příběh lehce načrtnutý ve druhém díle, tedy nacistický masakr ve slezské vesnici Životice a následné represálie, které trvaly několik měsíců. Pro knihu tentokrát zvolila formu literárního dokudramatu a podává v ní autentický, plastický obraz tragédie, která byla po válce ideologicky zneužita a v posledních dekádách odsunuta k zapomnění. Vychází v nakladatelství Bílá vrána v rámci Velkého knižního čtvrtka.
„Úmysl podrobněji zpracovat životickou tragédii vzešel z postesknutí jedné pamětnice,“ říká Karin Lednická. „Mluvila jsem s ní při sběru materiálu na Šikmý kostel a ona si v závěru našeho rozhovoru rezignovaně povzdechla: ‚Všichni na nás zapomněli.‘ Ta pamětnice je dcerou jednoho z šestatřiceti mužů, které ve vesnici Životice dne 6. srpna 1944 zastřelilo gestapo v odvetě za partyzánskou akci.“
Karin Lednická zasazuje životickou tragédii do širšího historického kontextu, aby i čtenář s historií Těšínského Slezska neobeznámený mohl vnímat veškeré souvislosti. Pečlivými rešeršemi podložená dokumentární část obsahuje nikdy dříve nepublikovaná fakta a je doplněna literárně zpracovanými výpověďmi pamětníků, kterých se nacistické represe přímo dotkly. Bohatá obrazová příloha dodává vyprávění další vrstvu.
A právě díky tomuto komplexnímu pojetí se Lednické daří s mrazivou autenticitou zaznamenat všechny aspekty tehdejších událostí.
Je všeobecně známo, že spouštěčem lidického běsnění bylo milostné psaníčko. Stejně tak i v životickém příběhu nacházíme několik dalších, ryze lidských faktorů či spíše selhání, která významně ovlivnily průběh událostí: neopětovaný cit, osobní mstu, nenaplněné ambice. Na rozdíl od osekaných výkladů o partyzánech, kteří hrdinně bojovali proti německým okupantům, nabízí tato kniha odlišný, mnohovrstevnatější příběh, v němž vystupují především lidé, kteří byli při nacistických odvetách za partyzánskou činnost zavražděni nebo si z následných represí odnesli celoživotní trauma.
Lednická včleňuje svědecké výpovědi do dokumentárního výčtu událostí, takže její kniha přináší silné a velmi působivé svědectví. Mrazivě působí také závěr, obsahující stručné citace z poválečné obecní kroniky, z nichž je patrné, jak byla událost odsouvána k zapomenutí, převálcována nastupujícím komunistickým režimem. Za zmínku stojí také pasáže z doslovu nastiňující povážlivě neutěšený stav, který provází upomínání životické tragédie v současnosti.
Karvinsko a Těšínské Slezsko získaly v Karin Lednické osobnost, která tento region představuje široké veřejnosti, nabourává zažité předsudky, stereotypy a mýty. A především – která tomuto zdecimovanému kraji vrací hrdost a zdravé lokálpatriotství, o něž v uplynulých dekádách přišel.
Její zatím poslední kniha s názvem Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie vyjde 24. března 2022 v rámci Velkého knižního čtvrtka.
Karin Lednická (* 1969)
Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě-Svinově. Dá se tedy říct, že celý život strávila v regionu, jehož historii zpracovává v trilogii Šikmý kostel. Měla v úmyslu studovat knihovnictví a žurnalistiku, ale to jí tehdejší společenské uspořádání neumožnilo. Po maturitě tedy vykonávala celou škálu interesantních profesí v průmyslových podnicích na Ostravsku a Karvinsku, což pro ni byla nesmírně obohacující zkušenost. Nejčastěji vzpomíná na zametání vapexu ve skladu technických olejů, tu vůni má v nose dodnes. Zkraje devadesátých let se konečně dostala k vysněné profesi: začala psát pro regionální periodika, dělala zprávařku v jednom z prvních soukromých rádií a věnovala se kulturní publicistice. V letech 1993–1994 pobývala v Londýně, kde se věnovala studiu angličtiny a anglické historie. Od té doby Londýn miluje.
Po návratu z Anglie dva roky překládala beletrii, dvacet roků vydávala knihy a nyní se plně věnuje vlastnímu psaní. Prozatím vyšly úvodní dva díly trilogie Šikmý kostel; v březnu 2022 k nim přibývá literární dokudrama Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie. A dál pracuje na závěrečném díle trilogie Šikmý kostel, jehož datum vydání si zatím vůbec netroufne odhadnout. Jisté je, že skončí v 60. letech, tedy v čase největší zkázy původního města Karviná.
Za své knihy dostala řádku ocenění, například titul Kniha roku nebo Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. Všech si nesmírně cení.
Bydlí v Ostravě, na dohled od nádraží, a má dvě děti: Davida (20), který miluje hokej a studuje na univerzitě v Leidenu, a Zuzku (18), která hraje basket a studuje sportovní gymnázium v Ostravě.
Aktuální informace o tvorbě a besedách Karin Lednické jsou k nalezení na jejích autorských stránkách www.karinlednicka.cz
Zdroj foto: Karin Zadrick
< Předchozí | Další > |
---|