Právě vychází Beaty za všechny prachy
Kultura21.cz

Právě vychází Beaty za všechny prachy

veprove komety 200Na klubové scéně rychle stoupající funková skupina Vepřové Komety vydává své nové EP s názvem Beaty za všechny prachy. Posluchače si získává ojedinělou kombinací českých textů, našláplých rytmů a fúzí s dalšími žánry. Novinky vznikly ve spolupráci s hudebním producentem Janem Balcarem (Cirk La Putyka, Studio Bros).

 

Komety se inspirují jak v ryzím james-brownovském funku, tak i v kytarovějších Red Hot Chili Peppers. V jejich písních se mísí klukovská hravost, surrealistická poetika i český smysl pro humor.

Vznik skupiny Vepřové Komety se datuje kolem roku 2004, kdy začínala jako dětská a posléze studentská kapela. Svůj první singl Jewel Queen vydala v roce 2008 pod vedením Ondřeje Soukupa. Větší ohlas a profesionálnější dráhu však kapele přineslo až debutové album Funk ční ze mě (2017). Na podzim 2020 pokřtil kapele novinku Buben zpěvák skupiny J.A.R., Oto Klempíř.

Jak už je u kapely tradicí, vedle satirických funkových skladeb Beaty za všechny prachy a Židle, které jsou plné pulsujícího rytmu, funkových kytar a dechových partů z pera trombonisty Jakuba Žídka, najdou posluchači na novém EP ještě zpěvnější píseň Umělkyně, která se žánrově vymyká a dokresluje tak žánrové rozpětí skupiny.

“Posíláme do světa naše tři holčičky, všechny se jmenují Beata. Jedna z nich je umělkyně a jedna se narodila se čtyřma nohama a opěrátkem, takže ji bude potřeba předělat. Ale jsou to děcka za všechny prachy,” komentuje vydání nových písní s úsměvem na tváři frontman skupiny Jakub Jelínek alias Fanky.

 veprove komety1

Novinku kapela pokřtila ve středu 18. května v pražském hudebním klubu Futurum na Smíchově. Nové EP Beaty za všechny prachy právě vychází v digitální podobě na všech streamovacích platformách.

Hudebně se Vepřové Komety inspirují se jak v ryzím james-brownovském funku, tak třeba v kytarovějších Red Hot Chili Peppers, s čímž se v jejich písních mísí klukovská hravost, surrealistická poetika i český smysl pro humor. Sehraní jsou jako bratři, kterými někteří z nich ve skutečnosti jsou.

Se svým zpěvným českým a zároveň energickým repertoárem kapela úspěšně koncertuje již od svých dětských začátků v roce 2004. Dnes má tak na kontě přes dvě stě odehraných koncertů. Svůj první singl vydaly Komety pod vedením Ondřeje Soukupa v roce 2008. Po několika dalších EP pak v roce 2017 vydávají debutové album „Funk ční ze mě“. Na podzim 2020 kapelu odráží do nových vod EP Buben, které skupině pokřtil Oto Klemíř z J.A.R a k jehož titulní skladbě vznikl také videoklip. 18. května 2022 Vepřové Komety pokřtí své nové EP: Beaty za všechny prachy v klubu Futurum.

veprove komety booklet

Beaty za všechny prachy
Autor: Vepřové Komety
Jakub Jelínek (kytara-zpěv), Jan Jelínek (bicí), Jan Paukert (basová kytara), Jiří Popel (sólová kytara), Matěj Drs (klávesy), Jindřich Paukert (tenor-saxofon), Jakub Žídek (pozoun), Raphael Hädler (trumpeta), Prokop Szegeny (alt-saxofon)
Rok vydání: 2022
Skladby:
1. Beaty za všechny prachy (3:54)
2. Židle (3:29)
3. Umělkyně (2:24)

Více informací:

Spotify: https://open.spotify.com/artist/3oqTLld50L0vYX2s3PkN5h
Youtube: https://www.youtube.com/c/veprovekomety
Soundcloud: www.soundcloud.com/veprovekomety
FB stránky: www.fb.com/veprovekomety/
Webové stránky: www.veprovekomety.cz


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Praobyvatelé Severní Ameriky: Indiáni

indiani 200V červenci u nakladatelství Universum vyšlo druhé vydání výborné knihy Thomase Jeira Indiáni, které nabízí ucelené informace pro všechny zájemce o pohnuté osudy domorodých obyvatel Ameriky.

 

...

Divadlo

Kdo lehce nabude, lehce také pozbude

kdo 200Kdo z nás by nechtěl přijít k velkému jmění, aniž by musel vynaložit příliš velké úsilí pro jeho získání či vydělání. Avšak takový štědrý movitý i nemovitý dar se může velmi rychle proměnit v dar danajský. Své o tom ví i hlavní protagonistka inscenace

Film

Panovnici oddaná do poslední chvíle

200filmV historických románech nebo filmech hrají hlavní roli převážně panovnické rody či představitelé šlechty a služebnictvo se stává pouze kulisou v jejich boji o moc. Přitom život komorných a lokajů je někdy zajímavější a barvitější než jejich pánů. Snímek S...