Klášterní hudební slavnosti zahájí světová premiéra
Kultura21.cz

Klášterní hudební slavnosti zahájí světová premiéra

vesnicky trh 200Slavnostní zahájení Klášterek se uskuteční již v pondělí 30. května v šumperském divadle. Pod záštitou ministra kultury, za účasti hejtmana Olomouckého kraje, starosty města Šumperk a mnoha dalších podporovatelů a věrných diváků festivalu se odehraje světová premiéra opery Vesnický trh českého skladatele Jiřího Antonína Bendy.

 

Vůbec poprvé zazní tato opera v nastudování dirigenta a odborníka na interpretaci dobové hudby Marka Štryncla. Jeho představy hudebně naplní špičkový soubor Musica Florea a pěvecký sbor Collegium Floreum. Dramatických rolí se ujmou sólisté Helena Kalambová, Eliška Minářová, Doubravka Součková, Miloš Horák, Vincent Ignác Novotný a Čeněk Svoboda. Premiéru budou mít také kulisy a scéna z dílny Václava Krajce a Jiřího Bláhy. Kostýmy vytvořili Markéta Stormová a Roman Šolc. Jednotnou tvář celému představení pak dává operní režisérka Magdalena Švecová.

Vesnicky trh 1

„Na premiéru se nesmírně těšíme. V předprodeji nám zbývá několik posledních míst. Kdo chce být u toho, měl by si pospíšit,“ láká ředitel festivalu Roman Janků. Opera Vesnický trh není jediným dílem J. A. Bendy, které letos na Klášterkách zazní. „Jelikož si připomínáme 300. výročí narození tohoto skladatele, věnujeme mu ještě koncert 26. června v šumperském Klášterním kostele a 18. září v Jeseníku,“ dodává.

Oběma večery zazní hudební forma, kterou inovátorský Benda stvořil, a to melodram. Odvážné spojení hudby s dramatickým přednesem přináší hluboký zážitek, obzvláště v podání špičkových herců a muzikantů. Červnový koncert Vivat Benda! rozehraje královna cembala Edita Keglerová spolu s Komorní filharmonií Pardubice a s herci Ivanou Jirešovou, Apolenou Veldovou a Petrem Stachem. Zářijový Večer českého melodramu přednesou klavírista Miroslav Sekera a herec a režisér Petr Mikeska.

Vesnicky trh plakat

Od května do září festival uvede celkem 21 koncertů českých i zahraničních interpretů na 13 nádherných místech Jeseníků – v Šumperku, Jeseníku, Šternberku, Velkých Losinách, Klášteru na Hedeči, Tančírně v Račím údolí, v Karlově Studánce, Bruntále, v Bílé Vodě, Rapotíně, Maršíkově, Bludově, Loučné nad Desnou.

Výrazem uznání a podpory festivalu je záštita ministra kultury, a také záštita hejtmana Olomouckého kraje.

Zdroj foto: M. Svetlik

Více informací: www.klasterky.cz


 

PřihlášeníBílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Příběh skutečného hrdiny

samal200Nakladatelství Epocha vydalo v nedávné době již druhou knihu o legendě pražské mordparty Jiřím Markovičovi. Jejím autorem je Petr Šámal a nese jméno Kriminalista   .

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Soudce v nesnázích

200 divadlo mO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na britskou komedii můžete vyrazit do Klicperova divadla v Hradci Krá...

Film

3Kino nám zpřístupní středoevropské filmy, které bychom jinak sotva spatřili

3Kino perexKaždoročně se v listopadu pořádává rozsáhlá přehlídka 3KINO a ani letošek není výjimkou. Zájemci, kteří si musí vyčlenit volný čas na období mezi 3. až 12. listopadem, se mohou těšit na filmy vzniklé na teritoriu střední Evropy, kromě Česka ta...