Pimprléto 2022 začne v neděli 17. července Jarmarkem loutkářských dílen

Pimprléto 2022 začne v neděli 17. července Jarmarkem loutkářských dílen

pimprleto perex13. 7. 2022, Ostrava - Už tuto neděli odpoledne začne v amfiteátru Divadla loutek a jeho okolí letošní prázdninový program – Pimprléto 2022. Prázdninová přehlídka navazuje na tradici divadelního Léta s pimprlaty, které se u Divadla loutek konalo od roku 2012. V letošním roce je Pimprléto zase o kousek bohatší a nabídne svým návštěvníkům nový a v mnohém inovovaný program.


Nedělní program u Divadla loutek a v jeho okolí začne v 15:30 hodin. Předcházet mu bude příběh o jednom koláčku, který byl netrpělivý a utekl svému cukráři do světa dřív, než byl dozlatova upečený. Co se mu v tom světě přihodilo, koho potkal a proč usedavě plakal sám samotinký na pařezu i jak to s ním nakonec dopadlo, se dozvědí diváci nejprve v 15 hodin a v repríze pak znovu v 17 hodin. Roztomilou vanilkou vonící pohádku pro děti od 3 do 100 let s názvem O nedopečeném koláčku sehraje loutkářka Dora Bouzková, která byla za svůj výkon nominována na cenu Thalie v oboru loutkového divadla.

Letošní Pimprléto ale zdaleka nekončí jen první nedělí a jarmarkem. Od svého začátku v roce 2012 se Pimprléto rozrostlo, proměnilo i zvětšilo a letos tak půjde spíše opravdu o jakési zahájení daleko bohatšího a rozmanitějšího festivalu v okolí Divadla loutek. Pro diváky je připraveno 5 víkendů plných bohatého programu a doprovodný program ve všední dny mezi nimi.

Druhý Pimprlétní víkend začne v pátek 22. července. A to koncertem veselých, někdy až ztřeštěných, písniček ze života v podání Michala Horáka. V sobotu bude pro děti od 3 let připraveno netradiční zpracování pohádky O červené Karkulce v podání divadla Já to jsem a v neděli pak předvede svůj divadelní diptych studio DAMÚZA.

Třetí Pimprlétní víkend bude ve znamení divadla pro všechny věkové kategorie. V pátek začne netradičním představením určeným opravdu jen dospělým divákům Putin lyžuje. Inscenace vznikla na motivy knihy novinářky Anny Politkovské a jde o žánr tzv. jevištní reportáže ovšem v loutkovém provedení. V sobotu pak nabídne všem zájemcům o loutkové divadlo od 5 let představení stínového divadla a po něm pro platící diváky workshop o stínových loutkách. Spoutaný trávou, jak se hra jmenuje, začíná v 17 hodin na alternativní scéně divadla. V neděli pak doplní nabitý víkend dvě pohádky v jednom. Veselé příběhy Malý, hubený a jednooký a V jednom lese, v jednom domku jsou určeny dětem od 6 let.

Jedním ze známých jmen letošního Pimprléta je Jiří Schmitzer, který zahájí svým koncertem v pátek 5. srpna čtvrtý víkend Pimprléta. Hned v sobotu pak páteční koncert akustického punku, jak sám hudebník označuje své vystoupení, doplní odpoledne plné divadelní improvizace pro děti s názvem Pohádkové kotrmelce. V neděli pak odehraje studio DAMÚZA představení Řeka. Inspirací pro něj byla kniha malíře Alessandra Sanna, která zachycuje poetickým způsobem krásu a pomíjivost života na břehu jedné řeky v průběhu různých ročních období. Představení pracuje s opravdovou vodou v kombinaci s loutkami, diváci by se proto kromě loutkového vyprávění měli připravit i na to, že se během představení mohou namočit. Ale opravdu jen lehounce, představení je totiž určeno dětem už od 2 let.

Poslední Pimrpletní víkend zahájí páteční koncert dětmi i dospělými milované kapely Bombarďák. Ztřeštěné texty a tanečky vystřídá na jevišti amfiteátru v sobotu rockové divadlo nejen pro děti, které nerady špenát Malá Mína zmlsaná v podání domácího Divadla loutek. Sobotní představení bude zároveň derniérou tohoto úspěšného titulu. V neděli doplní Mínu a Bombarďáka poslední pohádka Pimprléta a to Brémští muzikanti v podání souboru Bajka z Českého Těšína.

pimprleto

Pimprléto to ale nejsou jen víkendové koncerty a divadelní představení. Hned v pondělí 18. července navazuje na úvodní jarmark dopolední tvůrčí dílna s výtvarnicí Bárou Hubenou. V rámci ní si návštěvníci vytvoří jednoduchého maňáska s dřevěnou hlavou nebo dokonce dřevěnou marionetu. Bára Hubená povede dílny pro rodiny s dětmi po celý následující týden vždy od 9:30 hodin dopoledne, v ceně vstupného na rodinnou dílnu je zahrnut už rovnou i příspěvek na materiál, z kterého se bude na místě tvořit.

V odpoledních hodinách pak bude u divadla nachystána možnost tvořit v rámci odpolední otevřené tvůrčí dílničky. Každý, kdo půjde kolem divadla, si tak bude moci vyzkoušet jednoduché základy loutkářského řemesla. Tvořit se u divadla bude až do 29. července.

Poslední novinkou letošního Pimprléta je výtvarný art camp s japonským loutkářem Noriyukim Savou. Loutkářský výtvarný týden je určený zájemcům ve věku od 10 do 15 let a má název Východ, západ a les. Začíná 1. srpna a bude probíhat celý následující týden.

Projekt Pimprléto je realizován za finanční podpory statutárního města Ostrava, obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.


 

PřihlášeníZvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Dějiny lidí: žijeme i myslíme odlišně

dejiny lidi perexMartin Rychlík (*1977) patří mezi přední tuzemské etnology a historiky kultury, národopisná zjištění posbíraná u nejrůznějších etnik po celém světě dokáže vtěsnat do historického rámce a vysledovat jejich proměny napříč různými k...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...