Tip na nadčasové úvahy inspirativní rebelky

Tip na nadčasové úvahy inspirativní rebelky

Cesta k jednoduchosti 200Na knižní pulty míří nové vydání souboru fejetonů Mileny Jesenské Cesta k jednoduchosti, který poprvé vyšel již v roce 1926. Autorka velice otevřeně a na svou dobu odvážně komentuje různé společenské nešvary a umožňuje čtenáři autenticky nahlédnout do všedního vnímání poválečného života. Její pokrokové názory vybízejí k zamyšlení a dokážou i dnes, téměř o století později, oslovit a inspirovat.

 

Jesenská ve svých textech uvažuje o lásce, manželství, věrnosti, přátelství, módě a emancipaci, ale i o kráse, radosti ze života a vůbec o ženách a jejich pohledu na svět. Kniha tak nabízí spojení otázek módních, etických i politických v době „po všem válečném a poválečném víru, v jakémsi zdánlivém klidu a v klamné stabilitě“, jak sama autorka trefně hodnotila čas vzniku těchto fejetonů.

Texty mnoha legendami opředené publicistky se pyšní peprnými bonmoty i pasážemi plnými hluboké lidské empatie. Nadčasově svěží Jesenské styl a univerzální tematika poodhalují, jak se v autorce prala dobová perspektiva i rebelie, tvrdá kritika i porozumění. Ona totiž „jednoduchost není vůbec jednoduchá“.

„Jesenská dokáže slovy dokonale vystihnout danou problematiku a nahlížet na ni zcela bez skrupulí. Tematicky se autorka zabývá věcmi, které nejsou modernímu člověku zas až tak neznámé, i díky tomu je text nadčasový a ve většině případů stále pravdivý. Titul je proložen ilustracemi od Lucie Kvapilové, přičemž jednotlivé obrázky jsou tvořeny minimalisticky, pomocí několika málo linek, což skvěle koresponduje s obsahem knihy.“ – Dagmar Garciová, magazín Knihkupec.

V pořadí již třetí knižní vydání výboru fejetonů je uzpůsobeno dnešnímu čtenáři. Text byl upraven podle současné pravopisné normy – ovšem s ohledem na svébytný literární styl Jesenské, který byl při jazykových úpravách respektován a zachován.

Překladatelka a novinářka Milena Jesenská byla jednou z ženských osobností, které reprezentovaly intelektuální československou meziválečnou republiku a spoluvytvářely tvář nové společnosti. Z jejích textů jasně vystupuje osobnost ženy zakořeněné v tradici, avšak směřující od moderny k avantgardě – dámy s (na svou dobu) liberálními názory a silným sociálním cítěním. Životní příběh Mileny Jesenské rovněž vzrušuje a inspiruje, stal se také nosným tématem četných literárních děl.

Datum vydání: 14. září 2022
Vazba pevná / 152 stran
K dostání také jako e-kniha

Cesta k jednoduchosti oba lka

Více informací: www.rosier.cz


 

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Jedna kniha, jedna velká změna aneb o cestě k lepšímu životu

sexyDieta perexMáte pocit, že se váš život točí ve stereotypech, upadáte do stavů únavy, vyčerpání a chybí vám energie? Pak vám může pomoci kniha, kterou napsala mladá autorka Kris Carr. Je o tom, jak změnit svůj život pom...

Divadlo

Pravda po francouzsku

Pravda 200Když se podíváte do slovníku na význam slova pravda, najdete definici, která říká, že pravda je tvrzení považované za skutečnost. To nám v podstatě dává velký prostor k tomu, co přijímat jako pravdu a dva manželské páry ve francouzské inscenaci toh...

Film

Od září bude na Primě všeho víc

Prima 200Zatímco tropické teploty atakují rtuť teploměrů po celé České republice, programové oddělení televize Prima se již naladilo na podzimní vlnu. Není divu, protože podzimní schéma „primáckých“ programů startuje na televizních obrazovkách už v posledním s...