Festival Dny soudobé hudby ozdobí skladba v zahraničí oceněné české skladatelky Simonne Draper

Festival Dny soudobé hudby ozdobí skladba v zahraničí oceněné české skladatelky Simonne Draper

Tisk

simone draper200Novinky a trendy v současné klasické hudbě představí v rámci devíti přehlídkových koncertů již 33. ročník festivalu Dny soudobé hudby, který v Praze odstartoval již 3. října a potrvá až do začátku listopadu.

 

 

V průběhu festivalu zazní více než šest desítek skladeb českých soudobých autorů. Příznivci kvalitní klasické muziky se mohou těšit bezmála na padesátku zcela novinkových skladeb. Jednou takovou je skladba mezinárodně zkušené Simonne Draper, která je již známá posluchačům tuzemského Rádia Classic a v poslední době se rovněž objevuje v playlistu slavné britské BBC.

Skladby z alba "Portraits in Guitar" včetně naprosté novinky "Eclipse" z chystaného druhého alba se od jara objevují v éteru BBC Radio Kent v pořadu "Upload". Což je pořad, ve kterém redaktor Leo Ulph, sám hudebník a songwriter, představuje autory rockové, populární, ale i klasické hudby a také nadějné autory knih a mluveného slova všech žánrů.” říká sama skladatelka a kytaristka Simonne Draper.

Program, který se na vlnách BBC Radio Kent objevuje vždy od 21 hodin, od pondělí do čtvrtka, si lze poslechnout i online prostřednictvím BBC Sounds. Skladby z pera Simonne Draper si našly své místo ve vysílání rozhlasových stanic v mnoha státech. Samotné album Portraits in Guitar bylo publikováno americkým MSR Classics v roce 2019 a vedle amerického, britského a tuzemského trhu je k mání též v Japonsku. Simonne Draper je členkou Společnosti českých skladatelů od roku 2016.

Americký novinář Raymond Tuttle spolupracující například s Deutche Grammophone, Miami New Times, Esquire či Fanfare Magazine o tvorbě Simonne Draper doslova říká: „Skladby skladatelky Simonne Draper zabírají těžko definovatelné území mezi klasickou - vážnou hudbou a hudbou pro snadný poslech, skladby zní na kytaru krásně, lyricky a čistě, jsou extrémně dobře kompozičně sestavené a nezapomenutelné. Nejvíce mne zaujaly skladby Espanola a Nostagitana, ty si můžete užít například při soumraku po krásném slunečném dni...“

simone draper

Ve stejném duchu se o práci Simonne Draper vyjádřili i další odborníci na současnou klasickou hudbu. Například Christie Grimstad z ConcertoNet.com nebo Phil Muse z Atlanta Audio Club, který primárně vyzdvihuje autorčinu fascinaci ve španělské a latinskoamerické kultuře.

Koncert v rámci festivalu Dny soudobé hudby se koná v kostele sv,. Klimenta, 21.10. 2022 v 19. hod. a kromě skladby od Simonne Draper s názvem Canzonetta dell'Acqua, v podání Nikoly Liederhaus (kytara) a Magdaleny Kyselovičové (hoboj), tam rovněž zazní díla autorů Luboše Sluky, Davida Lukáše, Ivana Zelenky, Jana Vičara, Terezie Švarcové, Eduarda Douši, Ilji Hurníka a Lukáše Hurníka.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Kristina Ohlssonová vydala v češtině první díl z nové série

lotos blues perexKnihy Kristiny Ohlssonové jsou v nejen u nás v Česku přijímány s nadšením. Ke konci minulého roku se na pultech objevila další série s novou hlavní postavou – egocentrickým advokátem Martinem Bennerem, který rád přijímá nesnadné výzvy...

Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

Future gate festival scifi filmů letos proběhl ve znamení něžného pohlaví

futuregatefest perexMilovníci scifi filmů si i letos přišli na své. V pražském kině Lucerna probíhal festival scifi filmů z let minulých i ze současnosti. Tématem letošního ročníku byly ženy ve scifi.

...