Putování hudebními světy

Putování hudebními světy

Tisk

mezi svety200I letos připravuje SOČR několik pozoruhodných mezižánrových projektů. První večer z cyklu „Nové horizonty“ je zadán pro skladby Jiřího a Chaazi Levíčkových a Tomáše Lišky. V Centru DOX+ ho navštivte ve čtvrtek 20. října.

 

 

Jiří Levíček (1984) patří k našim nejvýraznějším jazzovým osobnostem, pohybuje se ovšem i v klasickém oboru. Formovala ho studia na JAMU a zvláště pak osmiletý pobyt v USA, kde studoval na University of North Texas, známé dlouholetou tradicí jazzové výuky. S bigbandem účinkoval na mnoha festivalech v USA i v Evropě, pravidelně vystupoval v triu a hrál s americkým trumpetistou Evanem Weissem. Ve vlasti realizoval ještě před odjezdem do Států rozhlasové nahrávky se spoluhráči, jako byli Petr Dvorský, Vlastimil Trllo nebo Kamil Slezák. V současnosti ho v Čechách zná obecenstvo nejvíc jako klavíristu v triu Roberta Balzara, ale i z projektů s Danem Bártou, případně jako člena tria s Jiřím Slavíkem a Kamilem Slezákem.

Skladba pro SOČR, za níž stojí i jeho žena, americká mezzosopranistka Chaazi, je příběhem víly hledající léčivou rostlinu mořenu. Dostane se ke kmenu Slovanů, přijme jejich kulturu a tradice, ale svou odlišností současně nastavuje hostitelům zrcadlo… Texty písňového cyklu Morana jsou napsány zčásti v češtině a zčásti v angličtině.

mezi svety1

Tomáš Liška (1979), hráč na kontrabas a baskytaru, interpret i autor, se realizuje v několika hudebních žánrech. Je dlouholetým členem kapely Druhá tráva Roberta Křesťana, špičky na scéně folk & country, stejně tak ale dokáže ve vlastní formaci Invisible World mísit prvky jazzu, world ¬music a inspirace z jihovýchodních oblastí Evropy. Jeho spoluhráči pocházejí z Turecka, Srbska a z Hané.

Hru na kontrabas studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka a Vyšší odborné škole při této konzervatoři. Následoval magisterský studijní program na univerzitě Jazz Institut Berlin. S kvartetem Invisible World, založeným v roce 2017, hle¬dá ve vyzrálé osobité autorské tvorbě průniky a vzájemné reakce kultur a nástrojů. Jejich hudba, vycházející ze silných melodií i z uvolněných improvizací, je označována jako průzračná a čitelná. Repertoár z nejlepšího jazzového alba roku 2020, jak byla deska s názvem Hope vyzdvižena v Cenách Anděl, upravil přímo pro SOČR. Novým zvukem umocnil již tak bohatou paletu nálad a barev.

mezi svety2

PROGRAM

Jiří Levíček / Chaazi Levíček: Morana
písňový cyklus pro mezzosoprán, housle, klavír a symfonický orchestr
Bastien Stil dirigent | Chaazi Levíček mezzosoprán | Milan Paľa housle | Jiří Levíček klavír
Tomáš Liška & Invisible World
Bastien Stil dirigent | Tomáš Liška kontrabas | Nikola Zarić akordeon | Efe Turumtay housle | Kamil Slezák bicí
Dox+, čtvrtek 20. října 2022 v 19.30 hodin
Přímý přenos koncertu / ČRo Vltava v 19.30 hodin

Zdroj foto: Khalil Baalbaki, Zbyněk Bartoš

Vstupenky na koncert můžete zakoupit na www.socr.rozhlas.cz


 

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

O důležitosti přátelství v koncentračním táboře

me pritelkyne z Rav

Polská autorka Magda Knedler přichází s další knihou z prostředí koncentračních táborů, která vyšla pod názvem Mé přítelkyně z Ravensbrücku. Prolíná se zde minulost a  přítomnost, vzdálené časové roviny propojuje...

Divadlo

Švandovo divadlo chystá Srpnové světlo, příběh absolutní lásky. Režisérem novinky bude sám autor Martin Františák

srpnove svetlo 200Srpnové světlo, novou českou hru renomovaného divadelníka Martina Františáka, uvede 24. září ve světové premiéře pražské Švandovo divadlo. Poetický příběh lásky s prvky thrilleru vypráví o neobvyklém milostném čtyřúhelníku lidí žijící...

Film

Můj týden s Marilyn: na chvíli se dotknout hvězdy
ImageJedna z největších hollywoodských ikon všech dob Marilyn Monroe právě prožívá vrchol své slávy, když poprvé vstupuje na britskou půdu, aby zde natočila film Princ a tanečnice. Jeho režisérem i hlavním představitele...