Vánoční tipy na knížky aneb čím potěšit pod stromečkem nejen knihomoly?

Vánoční tipy na knížky aneb čím potěšit pod stromečkem nejen knihomoly?

Tisk

martinus 200Nejkrásnější svátky roku jsou za rohem a mnoho z nás si bude opět lámat hlavu tím, co nadělit blízkým pod stromeček. Knihy – to je ta odpověď. Přinášíme proto několik tipů, které zaručeně potěší nejen knihomoly.

 

 

Fitness diář
(pro ženy, sportovkyně, zdravý životní styl)

Fitness diář na rok 2023 je sestaven společně s fitness trenéry, odborníky a výživovými poradci tak, aby vás každý jeden den posunul o krůček blíž k vašim fitness cílům (ale i ke zdraví, sebevědomí a duševní pohodě). Najdete v něm kalorické tabulky, stravovací plány, praktické tipy od odborníků, recepty, TO-DO listy nebo antistresové omalovánky.

Fitness diar 2023

Výživná kniha o jídle – Karolína Four

(pro lidi, co rádi vaří, zajímají se o jídlo, kuchařka)

Kniha vás bezpečně provede nekonečnou galaxií surovin a odpoví vám na všechny otázky, které vás ve spojitosti s jídlem kdy napadly. Pomůže vám nahlížet na potraviny z hlediska výživy i kvality a naučí vás to nejdůležitější – správně je skladovat a pracovat s nimi v kuchyni. A aby vás alchymie se šlehacími metlami a vařečkou bavila hned od začátku, najdete v knize 50 jednoduchých a neprůstřelných receptů z autorčiny kuchyně.

martinus vyzivna kniha o jidle

Harry Potter a Fénixův řád – J.K. Rowling s ilustracemi Jima Kaye
(pro milovníky Harryho Pottera, speciální sběratelský kousek, limitovaná edice)

Páté bradavické dobrodružství jistě všichni nepochybně dobře znáte, tentokrát si jej ale můžete prožít s magickými ilustracemi Jima Kaye! Nenechte si ujít tohle krásné a výjimečné vydání, které bude dělat parádu v knihovně každého potterlovera.

martinus harry potter a fenixuv rad

Co vás v dějáku nenaučili – Markéta Lukášková
(pro posluchače podcastů, milovníky historie a faktů, podle podcastu Příběh, který se opravdu stal)

Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždy patřila nebo že lidé utíkali ze země v nafukovacím balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat.

martinus co vas v dejaku nenaucili

Kdepak jsi, krásný světe – Sally Rooney
(pro ty, co čtou převážně současnou světovou společenskou beletrii)

V novém románu se opět setkáváme se čtyřlístkem hrdinů, kteří jsou sice ještě pořád mladí, ale už je dohání realita života. Alice, intelektuálka a spisovatelka, se po psychickém zhroucení přestěhuje na venkov a seznámí se s Felixem, obyčejným klukem, který pracuje ve skladu. Její kamarádka Eileen zůstává po škole v Dublinu, prochází krizí po rozchodu a myšlenkami se neustále vrací ke své lásce z dětství, Simonovi.

martinus kdepak jsi krasny svete

Neděle odpoledne – Viktorie Hanišová
(pro ty, co čtou současnou, původní českou společenskou beletrii)

Neděle odpoledne je příběhem o trápeních a tragédiích jedné rodiny, vyprávěným ze tří perspektiv. Co se synovi může zdát jako vyšinuté, z matčina nebo otcova hlediska najednou dává smysl. Je to kniha o vzájemném míjení i sbližování. Každá rodina má své tradice – některá má však i svá tajemství.

martinus nedele odpoledne

Lincolnova dálnice – Amor Towles
(mnohovrstevnatý román, univerzální dárek pro tatínky, dědečky, společenská beletrie, intelektuálnější čtení)

V červnu roku 1954 se osmnáctiletý Emmett Watson vrací do Nebrasky. Domů ho veze správce nápravného zařízení, kde si mladík právě odsloužil rok za neúmyslné zabití. Po nedávné smrti otce propadla rodinná farma bance, a tak má Emmett jasný plán: vzít svého osmiletého bratra Billyho a začít nový život na západě. Když však správce odjede, Emmett zjistí, že s nimi, ukrytí do kufru vozidla, tajně přijeli dva jeho uprchlí přátelé z nápravného zařízení. A že mají o blízké budoucnosti úplně jinou představu…

Towlesův třetí román se stejně jako jeho předchozí knihy Pravidla zdvořilosti a Gentleman v Moskvě vyznačuje silnou atmosférou. Díky neotřelému způsobu vyprávění či barvitým postavám, které nejednou připomenou hrdiny knih Marka Twaina, dokáže potěšit i náročné čtenáře.

martinus lincolnova dalnice

Hrad ve Skotsku – Julie Caplin
(lehce romantický příběh, jednoduché čtení i pro ty, kteří čtení neholdují)

Izzy McBrideové se ani nesnilo, že zdědí skutečný hrad. A teď se z ní díky odkazu prastrýce Billa stala hradní paní s velkými plány a mizivou hotovostí. Její excentrická matka Xanthe naštěstí sehnala první dobře platící hosty, jejichž peníze pomohou prostory zvelebit. Střechou sice stále ještě zatéká, ale počet obyvatel hradu nečekaně roste.

Zbývá už jen maličkost – během pár týdnů před Vánoci proměnit chátrající hrad v kouzelný hotel. Naštěstí má k ruce pár pomocníků, kteří se pustí do renovace spolu s ní. Jedním z nich je i Ross, na kterého Izzy myslí víc, než by se jí líbilo. Vždyť ona přece musí chystat sváteční menu, a ne dumat nad tím, co se tomu tajemnému spisovateli honí hlavou…

martinus hrad ve skotsku

Liliputin – Jan Němec
(povídky, kratší čtení, pro ty, co se zajímají o politiku a současnou situaci)

Čech, který jede na Ukrajinu najít své jiné já. Banda dětí bez domova, jež válka vyžene ze sklepa, protože ten teď využívají nájemníci jako kryt. Německý pár, který si na Ukrajině „pronajal dělohu“, ale jejich dítě po porodu uvízlo v Kyjevě. Výrostek, který v obléhaném Mariupolu společně s přidělenou valkýrou rozváží lavaš a váhá, kdy zmizet, až už je pozdě. Ruská akademička, která se uprostřed Moskvy rozhodne protestovat v kostýmu z Labutího jezera… Ne, postavami této povídkové knihy nejsou vojáci na frontě; ani tito lidé však už nikdy nebudou stejní jako před válkou. Po Možnostech milostného románu napsal Jan Němec prózu, která je zase úplně jiná, až na to, co se nemění: nepíše o „tématech“, píše jen o tom, na čem v životě opravdu záleží.

martinus liliputin

Osudné svědectví – Robert Bryndza
(sázka na jistotu pro fanoušky detektivek a thrillerů)

Detektiv Erika Fosterová se během večerní procházky v okolí svého nového domu v Blackheath ocitá na místě činu. Brutálně zavražděná žena je Vicky Clarkeová, která měla svůj vlastní podcast o skutečných zločinech.

Poté co se Erika připojí k vyšetřování případu, zjistí, že Vicky pracovala na nové epizodě podcastu o sexuálním predátorovi, který loví mladé studentky v okolí jižního Londýna, a než se v hluboké noci vloupá k nim domů, dlouho je sleduje. Jakmile Erika zjistí, že všechny Vickyiny poznámky a zvukové nahrávky z jejího bytu v době její vraždy zmizely, začíná jí být jasné, že Vicky byla jen krok od odhalení útočníka, jenž ji zavraždil proto, aby nebyl odhalen a dopaden.

Pak ale přijde šok a Erika musí přehodnotit vše, co si do té doby o Vicky myslela a věděla. A s omezeným množstvím indicií a téměř žádnými důkazy musí najít vraha, než udeří znovu.

 martinus osudne svedectvi

Tip – udělejte radost i sami sobě

Věděli jste, že v knihkupectví Martinus.cz můžete vyměnit své přečtené knihy, na které se doma jenom práší, za poukázku na nákup nových knih? Podívejte se na www.knihovratek.cz a zjistěte, jestli doma nemáte knihy, po kterých touží jiní knihomolové. Ihned uvidíte, kolik za své přečtené knihy dostanete a nemusíte čekat, až se vaše knihy prodají – poukázku získáte hned po přijetí knih do skladu.

Díky Knihovrátku najdete v knihkupectví Martinus.cz přečtené knihy od dalších knihomolů – je to skvělý způsob, jak objevit dlouho vyprodané knihy nebo tituly za nižší cenu než bestsellery a novinky. Mrkněte do knihkupectví Martinus.cz a pořiďte sami sobě nebo svým blízkým čtení pod vánoční stromeček!

Více informací: www.martinus.cz


 

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Vyprávění příběhů není věda

jak vypravet pribehy200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Jak vyprávět příběhy dětem, která by neměla uniknout rodičům, prarodičům a pedagogům. Osobně jsem na ni byla zvědavá, ale příliš jsem neočekávala a byla jsem velmi mile překvapena.

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Filmová sci-fi novinka Ex Machina

Exmachina 200Je novinkou letošního roku a fanoušci sci-fi si můžou pomalu odpočítávat dny do 30. 4. 2015, kdy tento film má, díky společnosti CinemaArt, v České Republice svoji premiéru.

...