„Nebudu mlčet, lidé by měli vědět pravdu“

„Nebudu mlčet, lidé by měli vědět pravdu“

Tisk

Bojoval jsem v radach Wagnerovcu200Sotvakdo si umí představit, co znamená život profesionálního vojáka, a zvláště pak v armádě, která tolika lidem leží v dnešní době v žaludku...v ruské. Člověk, který v roce 2019 ruskou armádu opustil a stal se velitelem známé Wagnerovy armády, se nebojí otevřeně hovořit o svých zkušenostech, vzestupech i pádech a nabízí zcela osobní upřímnou zpověď.

 

 

V současnosti se v souvislosti s konfliktem na Ukrajině zmiňuje často i činnost Wagnerovy skupiny, Putinovy stínové armády. Kniha „Bojoval jsem v řadách wagnerovců“, která právě vychází v nakladatelství Alpress přináší osobní zkušenost Marata Gabidulina, který působil jako velitel ve Wagnerově armádě. Nápad vydat knihu o tomto již tak citlivém tématu vznikl ještě před válkou na Ukrajině a nabyl tak, v důsledku událostí posledních dvou let, zcela jiných rozměrů.

Wagnerova skupina je složena převážně z bývalých řadových vojáků a stojí vždy stranou oficiálních armád. Marat otevřeně odsuzuje hanebnost ruských jednotek, jejich zkorumpovanost a stálou chuť ukájet své nízké pudy a právě tato hořkost i pocit beznaděje ho přiměla i za cenu vysokého rizika otevřeně promluvit a bez obalu obvinit ruskou vládu a veřejně projevit hořkost nad naprostou neúctou ruské moci k nim, coby stínovým vojákům, kteří oproti oficiální armádě bojují více než ve spartánských podmínkách, nemluvě o jejich umaštěných kombinézách a vybledlých maskáčích.

Ve svém svědectví barvitě a drsně líčí, jak byli wagnerovci v první linii posláni do boje proti IS se zastaralými a vadnými zbraněmi, a s hořkostí v hlase mluví i o vítězstvích, ke kterým se Rusko hlásilo, přestože pak Kreml odmítl projevit jim jakoukoliv vděčnost. Špinavá válka na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko, pak jen potvrzuje barbarství, o němž se myslelo, že již patří do jiné doby.

Marat Gabidulin není člověkem, který se kaje nebo kterého tíží svědomí. Ne, je obyčejným člověkem, vojákem, který je hrdý, že sloužil své zemi, ale umí i pojmenovat věci, které pokládá za špatné. Přesto cítí rozpaky, když pomyslí na svou činnost ve wagnerově armádě, jež se nachází v hledáčku médií, obviněná z nejhoršího násilí, znásilňování, mučení a vraždění civilního obyvatelstva všude, kde se ukázala.

Nyní žije bývalý žoldák ve Francii, která mu poskytla azyl, a s odvahou sobě vlastní vystupuje v médiích, aby vynesl na světlo existenci nestátní formace, jakou Wagnerova armáda bezpochyby je, a hovoří o jejím využití ve špinavých záležitostech. Marat nezastírá ruské zneužití vojenské síly a pravdivě pojmenovává mocenskou horečku a zvěrstva, která dnes Rusko páchá na Ukrajině a která byla plánována již roky před samotným zahajovacím aktem. Tato kniha je vyznáním Marata Gabidulina, bývalého vojáka, jenž byl součástí jak ruské armády, tak později i skupiny wagnerovců.

Bojoval jsem v radach Wagnerovcu

Bojoval jsem v řadách wagnerovců
Autor: Gabidullin Marat

vazba:pevná s přebalem
výška:205mm
šířka:135mm
hloubka:27mm
počet stran:240
jazyk:český
překladatel:Hana Polívková
kód zboží:9788076339675
Více informací: https://www.alpress.cz/bojoval-jsem-v-radach-wagnerovcu/

 


 

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Pravda, lež, nebo něco mezi?

pravda nebo lez 200Vynikající knihu nám v červnu naservírovalo nakladatelství Ikar, konkrétně psychologicky laděný mrazivý příběh Pravda, nebo lež americké autorky Colleen Hooverové. Čtení vám bude až nepříjemné!

...

Divadlo

Cirkus Cirkör, Cahin Caha a Cirk La Putyka připravují pro Letní Letnou společný projekt Lacrimae

Unikátní představení, které se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují pouze pro letošní Letní Letnou tři přední evropské soubory z oblasti nového cirkusu – Cahin Caha z Francie, Cirkus Cirkör ze Švédska a <...

Film

Požární autíčko Finley jako učitel společenské výchovy
ImageKaždý rodič se snaží do svého dítěte co nejdříve “napumpovat” základy slušného chování, nastínit svému potomkovi, jak správně fungovat v rodině i mezi kamarády. Vydavatelství Intersonic vysílá rodičům na pom...