Houslista Josef Špaček vystoupí s Pražskými symfoniky pod taktovkou Pietari Inkinena

Houslista Josef Špaček vystoupí s Pražskými symfoniky pod taktovkou Pietari Inkinena

Tisk

fok Josef Spaccek200Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje 7. a 8. února koncert pod taktovkou svého bývalého šéfdirigenta Pietari Inkinena a sólistou bude proslulý český houslista Josef Špaček. Zahraje Beethovenův Houslový koncert D dur. V druhé části večera zazní Čtvrtá symfonie Petra Iljiče Čajkovského.

 

„Moc se těším na provedení Beethovenova houslového koncertu s orchestrem FOK a Pietari Inkinenem. V Praze tento koncert, můj z nejoblíbenějších, zahraji po několika letech. Představím méně hranou, avšak skvělou a moderní kadenci Alfreda Schnittkeho, jež cituje další čtyři velké houslové koncerty,“ říká Josef Špaček.

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku. Stal se laureátem světově proslulé mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu a vítězem mezinárodní houslové soutěže Michaela Hilla na Novém Zélandu. Je rezidenčním umělcem Residentie Orchestra v Haagu a vystupuje s významnými orchestry po celém světě. K vrcholům jeho sezóny 2023/2024 patří debut s Chicagským symfonickým orchestrem, s Atlantským symfonickým orchestrem nebo opětovné hostování na prestižním festivalu ve švýcarském Verbier.

„S Josefem Špačkem jsem se seznámil, když byl sólistou na koncertě Německé rozhlasové filharmonie v prosinci 2021. Od té doby naše velmi úspěšná spolupráce pokračuje a já se už nemohu dočkat společných koncertů se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Josef zahraje jeden ze základních kamenů houslového repertoáru, Beethovenův Houslový koncert. Následuje Čajkovského 4. symfonie, jedna z mých nejoblíbenějších skladeb. Toto dílo jsem dirigoval s mnoha orchestry po celém světě a určitě v tom budu pokračovat,“ uvedl dirigent Pietari Inkinen.

Pietari Inkinen v současnosti působí jako šéfdirigent Německého rozhlasového orchestru v Saarbrückenu a hudební ředitel KBS Symphony Orchestra v Soulu. Od května 2015 do září 2020 byl šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Jako šéfdirigent působil rovněž v Japan Philharmonic Orchestra (2016–2023), New Zealand Symphony Orchestra (2008–2016) a Ludwigsburger Schlossfestspiele (2014–2019).

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Houslista Josef Špaček se rychle zařadil mezi nejlepší hráče své generace. Pro koncerty s Pražskými symfoniky zvolil klasiku všech klasik – Beethovena, opus úhelný. Josef Špaček se s naším bývalým šéfdirigentem Pietari Inkinenem, který se na pódium Smetanovy síně vrací po dlouhých čtyřech letech, hudebně potkal v prosinci 2021 v Saarbrückenu a hned si slíbili znovushledání. Programově bude večer velikánů vrcholit Čajkovského ‚osudovou‘ Symfonií č. 4, která je notně ovlivněna Beethovenovou ‚Pátou‘. Kruh se uzavírá.“

fok Josef-Spacek

Program

JOSEF ŠPAČEK
7. a 8. února od 19:30, Obecní dům

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Symfonie č. 4 f moll op. 36

Josef ŠPAČEK | housle
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pietari INKINEN | dirigent

Zdroj foto: Radovan Šubín

Více informací:

Vstupenky a anglická anotace koncertu
https://www.fok.cz/en/josef-spacek
Josef Špaček
https://www.josefspacek.com/
Pietari Inkinen
https://pietariinkinen.com/
www.fok.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Jezevčík Herkules je opět na scéně a má trable

jezevcikovy trable 200Frauke Scheunemannová je německá spisovatelka, která zásobuje knižní trh vyprávěním o jezevčíkovi Herkulovi a také kocouru Winstonovi. Jejím nejnovějším počinem v českém jazyce je třetí kniha s Herkulem s názvem Jezevčíkovy ...

Divadlo

78. sezónu otevře zlínské divadlo v novém sále: první premiérou bude Špína
mestke divadlo zlin sezona200Městské divadlo Zlín vstoupí v září do 78. sezóny. Diváci se mohou těšit na neobyčejně pestrou kolekci celkem jedenácti premiér: sedm ve Velkém sále, dvě ve Studiu Z a jednu v Dílně. Již nyní herci pracují na d...

Film

Přijely Ostře sledované vlaky

vlak perexUž po čtvrté - bohužel s hlemýždím tempem jednoho titulu ročně - se obnovené premiéry dočkává klasické dílo české kinematografie, digitalizované, vyčištěné a vyrovnané v kontrastu i jasu. K divákům se tak dostává v podobě, v jaké se uvádělo při prem...