Robert Galbraith a jeho Cormoran Strike v novém románu Černočerné srdce. Jak rychle se z obdivu může stát nebezpečný opak?

Robert Galbraith a jeho Cormoran Strike v novém románu Černočerné srdce. Jak rychle se z obdivu může stát nebezpečný opak?

Tisk

cernocerne-srdce200Nová kniha Roberta Galbraitha (pseudonym J. K. Rowlingové) Černočerné srdce , kterou vydává nakladatelství Kniha Zlín, se dotýká aktuálního a palčivého problému internetové šikany. Případu se ujímá detektiv Cormoran Strike a jeho asistentka Robin Ellacottová. Kniha vychází jako e-book a audiokniha.


Černočerné srdce velmi přesně vykresluje dopady virtuálního života na síti na náš skutečný život. V dosud asi nejsložitějším románu v sérii Roberta Galbraitha se čtenáři opět setkávají s oblíbenou dvojící – detektivem Cormoranem Strikem a jeho asistentkou Robin Ellacottovou. Řeší spolu případ plný toxického fanouškovství, které krystalizuje v nebezpečnou šikanu s dramatickými následky. Na vyřešení jejich soukromých romantických dilemat si však budeme muset počkat do dalšího dílu.

Román Černočerné srdce je zatím i největší svým rozsahem. Příběh se odvíjí na více než tisíci stranách. I přesto dokáže autorka udržet tempo a napětí. Text neztrácí na kvalitě a atraktivitě. „Velká část této masivní práce je poskládána dohromady prostřednictvím typograficky reprodukovaných tweetů a zpráv zasílaných veřejnými a soukromými kanály, často se dvěma nebo třemi konverzacemi vedenými najednou. Autorka odvádí mistrovskou práci, když udržuje všechny dějové prvky ve hře a v rovnováze a komplikace jen přispívají k uspokojení z konečného vyřešení záhady,“ napsal v této souvislosti recenzent Wall Street Journal Tom Nolan.

Strike a Robin se bez velkých problémů přizpůsobují nové, hybridní metodologii při analýze přepisů historií chatů na sociálních sítích i živých „soukromých“ chatů probíhajících ve hře. Musí sledovat a postupně rozkódovat online život lidí, jejich avatarů a propojit ho s jejich skutečnými životy. Podle všeho se zde Rowlingová vypořádává se svým traumatickým vztahem se sociálními médii z posledních let. V jedné z dalších zahraničních recenzí zaznělo, že kniha jako celek je podmanivě strašidelná. A vše je zpracováno s dokonalou precizností a s větším množstvím černého humoru, než by čtenář čekal.

V sérii s Cormoranem Strikem je po titulech Volání kukačky, Hedvábník, Ve službách zla, Smrtící bílá a Neklidná krev Černočerné srdce šestým případem tohoto literárního hrdiny. Stejně jako předchozí knihy i tato bude mít filmové zpracování, opět v produkci BBC. Natáčení začíná na jaře tohoto roku. https://robert-galbraith.com/stories/troubled-blood-tv/

Kniha vyšla 5.2. v nakladatelství Kniha Zlín, překlad David Petrů. Titul vychází i jako e-book a audiokniha.

cernocerne-srdce

O autorovi:

Robert Galbraith alias J. K. Rowlingová je známá především sérií knih o Harrym Potterovi, která vycházela v letech 1997–2007. Právě díky Harrymu Potterovi se stala celosvětově známou a uznávanou spisovatelkou. Knihy o Harrym Potterovi dostaly svoji filmovou podobu, stejně jako další její nahlédnutí do kouzelnického světa –Fantastická zvířata a kde je najít. Pro dospělé čtenáře napsala román Prázdné místo a pod pseudonymem Robert Galbraith vydává detektivní sérii s hlavním hrdinou Cormoranem Strikem. I tyto knihy byly zfilmovány.

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/83973318/cernocerne-srdce


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Pochopení pro slabosti druhých je tu v první řadě

kdomilujej perexjpgKdo miluje jinak je detektivní román Karin Fossumové norské spisovatelky, která hlavně díky místu svého bydliště se řadí k severským autorům. Ale její kniha není až tak „severská“ – tedy psána tak...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Spolupráce na Slovensku slaví úspěchy

SLOV perexVydávání filmové literatury se na Slovensku daří - Slovenský filmový ústav nejenže vytrvale vydává měsíčník Film.sk (na rozdíl od pražského Národního filmového archivu, který ukvapeně zrušil unikátní F...