Po stopách brněnských kuriozit, absurdit a bizarností

Po stopách brněnských kuriozit, absurdit a bizarností

Tisk

brnenske kuriozity 200Tušíte, že opona původně určená pro pražské Národní divadlo je srolovaná v Brně? Že nad hlavami Brňanů lze vidět symbol zákonů, které se nám nehodí? Kde je v Brně dodnes hákový kříž, Stalinův portrét nebo proč je nejvzdálenější brněnský kostel desítky kilometrů daleko? A z jakého důvodu jsou tu koleje vedoucí odnikud nikam, které stály miliony korun? Nebo jak necelých deset korun stačí k zabití brněnské krokodýlice?

 

 

Český rozhlas Brno u příležitosti letošních oslav sta let od zahájení rozhlasového vysílání na Moravě dává Brňanům netradiční dárek. Dvojice brněnských rozhlasáků, Miloš Šenkýř a Tomáš Kremr, se zahloubala do svých bloků a poznámek – a našla netradiční minipříběhy, z nichž mnohé by jinak zůstaly jen v novinových či rozhlasových archivech. Knihu nazvanou ve stylu rozhlasové stovky „100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností“ vydává vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis právě k rozhlasovému výročí.

Autoři zdůrazňují, že chtějí navést právě k těm drobnostem, které je potěšily či pobavily. Jsou datované do dávných časů i do současnosti. „To, že si dokážeme některé absurdity přiznat, dokonce se jim zasmát, je důkaz vztahu k našemu městu. Že si nejsme lhostejní, protože dobří přátelé si ze sebe mohou dělat i legraci,“ říká Miloš Šenkýř. A jeho kolega Tomáš Kremr dodává, že již nyní mají v zásobě náměty pro další díl. „Bylo až neuvěřitelné, kolik příběhů se podařilo dát dohromady a kolik nám jich ještě zbylo. Ne každý je pro každého čtenáře, ale věřím, že každý si najde ten svůj,“ věří.

Cílem nebylo napsat lehkým perem faktografický sborník, jsou to skutečně útržky z hlubin času. Mnoha čtenářům kniha možná poslouží jako netradiční průvodce po městě. Zamíří za tajemstvími lamp v ulicích, odhalí paradox brněnských opon i tajemství sochy, jejíž kopie je v Praze přímo na Václavském náměstí. A mnoho dalšího. Někdy absurdní a jindy roztomilé příhody možná škarohlídům dodají další munici k utahování si z Brna a jeho obyvatel, ale hlavně mají být důkazem toho, že Brno žije. A že ho mají nejen autoři, ale všichni pravověrní Brňané rádi.

Kniha „100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností“ je věnovaná všem brněnským rozhlasákům v minulosti, současnosti i budoucnosti, ale také všem rozhlasovým posluchačům. A jmenovitě i ženě zastupující obě kategorie, historičce Mileně Flodrové.

Slavnostního uvedení se kniha dočká při zahájení Víkendu otevřených dveří v pátek 17.5. po 14. hodině v budově Českého rozhlasu Brno. Knihu pomohou v živém vysílání brněnského rozhlasu uvést na svět emeritní biskup brněnský Vojtěch Cikrle a producentka a scenáristka Kamila Zlatušková. A aby začátek knihy byl vpravdě kuriózní, bude mít premiéru i v Praze – v neděli 26.5. od 12.30 na veletrhu Svět knihy v Křižíkově pavilonu na Výstavišti, stánek D106.

Ani to však není vše. Informace z knihy se objeví v rozhlasovém vysílání, dílo bude také součástí rozhlasových soutěží v jubilejním roce. A TIC Brno nabízí sérii prohlídek Brna s autory knihy jako součást cyklu AutenTICkých prohlídek. První termíny jsou beznadějně zadané, další volné se objeví v nabídce bezprostředně po slavnostním uvedení knihy.

brnenske kuriozity

Miloš Šenkýř a Tomáš Kremr: 100+24 BRNĚNSKÝCH KURIOZIT, ABSURDIT A BIZARNOSTÍ

Váz., formát 160x210 mm, 152 stran, fotografie v textu

Více informací: www.radioteka.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Syrová výpověď válečné generace

nabarvene ptace200V současné době stále vychází romány inspirované děsivými událostmi druhé světové války, na pultech knihkupectví najdete i mnoho (auto)biografií. Argo letos znovu vydalo knihu, která už desítky let vyvolává rozporuplné reakce. Nab...

Divadlo

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

cena martina porubjaka200Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti...

Film

Atlas mraků: touha po svobodě, důstojnosti a pravdě ovlivňuje lidský život

atlas mrakuU počátku filmu Atlas mraků stála mnohovrstevná kniha Davida Mitchella, která nyní vyšla také u nás, dokonce již ve druhém vydání. Film stejně jako kniha souběžně splétá celkem šest příběhů, časově i...