Švédská spisovatelka Kristina Ohlssonová pokračuje ve své atmosférické sérii s Augustem Strindbergem třetí knihou Mlha. Dokonale zpracovaný detektivní román z ranku severské krimi vydává nakladatelství Kniha Zlín.
Jasné počasí v Hovenäsetu střídá hustá mlha. A z ní se vynoří muž oběšený na skokanském můstku. Rozbíhá se vyšetřování, v jehož důsledku se policie začne zajímat o dávno uzavřený případ Lydie Bromanové.
Třetí díl série s Augustem Strindbergem zpracovává především téma pociťované viny a jejích destruktivních dopadů na každodenní život, s čímž souvisí i pokřivené vnímání sebe sama rovněž téma citové manipulace (v prostředí rodiny, tedy od nejbližších lidí) v rámci „krimi“ linky. V lince Augusta Strindberga a Marie Martinssonové pak vystupuje téma vyrovnávání se s následky událostí, k nimž došlo v předchozím díle (Ledoborec), tedy vyrovnáváním se s útokem Paula na Augusta, Paulovou smrtí, Marie zpracovává své trauma, které si nese z manželství s Paulem, a také to, jak reaguje na Paulovu smrt.
Stylově autorka i v tomto dílu své série navazuje na Bouři a Ledoborec, její text je jazykově bohatý, ale zároveň velmi čtivý a přístupný, volí krátké kapitoly, prokládané intimními zápisky jedné z postav. Má spád, text netrpí hluchými místy, dialogy jsou skvěle vystavěné. Kristin efektně pracuje s atmosférou místa, s počasím. Neinklinuje k popisu násilí a brutalitě, nic, co je zmíněné, nepůsobí samoúčelně.
Mlha navazuje na předchozí díly série jak autorským stylem, tak i příběhovou linkou (zejména je patrné na vývoji vztahu Augusta Strindberga a Marie Martinssonové), setkáváme se s postavami z předchozích dílů: vyšetřovatelem Ray-Rayem, starcem Gunnarem apod. Zároveň se v Mlze dostává do popředí brutální vražda Lydie Bromanové, která hrála významnou roli již v předchozích dílech. Přesto však lze Mlhu číst bez znalosti předchozích dílů, autorka dokázala podstatné informace nenásilně zapracovat tak, aby čtenář netápal.
I když jde o detektivku s vraždou v hlavní roli, stále jde o odpočinkovou literaturu, takže přináší příjemný zážitek z četby a odreagování – čtenář je kombinací plasticky ztvárněného prostředí i postav a napínavě vystavěného příběhu zcela pohlcen, takže zapomene na okolní svět a ponoří se do knihy, dokud ji nedočte. A bude se zaručeně chtít do Hovenäsetu vrátit! Což mu plníme dalšími díly.
Autorka podle svých slov jezdila do Hovenäsetu jako dítě k prarodičům a tamní prostředí si zamilovala. Proto se rozhodla zasadit sem děj románové série s Augustem Strindbergem.
Jedná se sice o severskou detektivku, ale v této sérii jde o knihy na žánrovém pomezí: detektivka / společenský román. Mnohdy dokonce s prvky feel-good románů. V této sérii K. Ohlssonová umně pracuje s atmosférou příběhu a míst. Není brutální, text neobsahuje krvavé scény, autorka se spíše soustředí na propracovanou psychologii postav a jejich motivaci. Postavy jsou díky tomu mnohovrstevnaté, nikoli ploché, čtenáři se s nimi snadno ztotožní.
Hlavní hrdina August Strindberg je jmenovec jednoho z nejslavnějších švédských spisovatelů.
V Knize Zlín vychází celá série s Augustem Strindbergem (Bouře, Ledoborec, Mlha) – autorka má napsaný již 4. díl a podle svých vyjádření do médií pracuje na díle číslo 5.
- „Napínavý, hutný a velmi atmosférický styl psaní. Příběhy jsou břitké a nechcete je opustit. Kristina Ohlssonová je skutečnou královnou skandinávské krimi.“ – Mons Kallentoft
- „Kristině Ohlssonové se podařilo to, o co se pokoušeli mnozí před ní: posunout švédský kriminální román na novou a nečekanou úroveň.“ – Arne Dahl
O autorce:
Kristina Ohlssonová je jednou z nejúspěšnějších švédských autorek, kterou znají čtenáři po celém světě, její knihy vyšly ve třiceti čtyřech zemích. Píše jak detektivky pro dospělé, tak napínavé, mírně strašidelné příběhy pro děti. Pravidelně je nominována na různé ceny a těší se přízni kritiků i čtenářů. Čeští čtenáři se s ní seznámili už v roce 2013, kdy u nás začala vycházet její detektivní řada s vyšetřovatelkou Fredrikou Bergmanovou. Kristina vystudovala politologii, pracovala mimo jiné jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), na švédském ministerstvu zahraničních věcí a Policejním prezidiu, rok působila ve Vídni jako expertka na otázky terorismu. Díky těmto zkušenostem dokáže věrohodně vystavět scénu a precizně popsat policejní postupy.
Svou literární kariéru zahájila v roce 2009 kriminálním románem Nechtění. Její v pořadí druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a nominaci na nejlepší švédskou detektivku roku.
Velkou popularitu u českých i světových čtenářů získala její série s vyšetřovatelkou Frederikou Bergmanovou, která od roku 2013 vychází i v češtině. Mimo tuto sérii píše Kristina ještě knihy o advokátovi Martinu Bennerovi. V Česku vydaná kniha Bouře, s výborným hodnocením, byla prvním románem ze série s novým hrdinou Augustem Strindbergem. Pokračovala druhou knihou Ledoborec a trilogii nyní uzavírá Mlha.
Kristininy knihy mají úžasný spád, skvělou zápletku, napínavý průběh a překvapivé rozuzlení. Hlavní hrdinové jsou uvěřitelní.
Celosvětově prodala více než 4,5 milionu výtisků, v nakladatelství Kniha Zlín vyšlo už šest jejích románů, dvě dětské knížky v češtině vydalo nakladatelství Albatros.
Její knížky pro děti jsou stejně napínavé a promyšlené, jako detektivky pro dospělé. Pro některé rodiče až příliš strašidelné, ale děti Kouzelné srdce, Skleněné děti nebo Sříbrného chlapce milují.
Je držitelkou řady ocenění za detektivky i za dětské knihy. Za Bouři získala cenu Storytel Award z roku 2020, ve stejném roce se objevila i v nominaci na Swedish Crime Novel of the Year Award.
Na podzim roku 2023 navštívila Prahu, aby podpořila vydání knihy Ledoborec.
Kniha vydalo nakladatelství Zlín 16.9., vychází i jako e-book a audiokniha.
Více informací: www.albatrosmedia.cz
< Předchozí | Další > |
---|