Kmotr Matěj: Národní pohádky s Mikolášem Alšem

Kmotr Matěj: Národní pohádky s Mikolášem Alšem

Tisk

Kmotr 200Pohádky jsou naší radostí a provázejí nás životem. Vyprávějí si je lidé odpradávna. Jakmile se kdysi sešli v rodině pospolu, už se nesl světnicí jeden příběh za druhým. Právě takové ilustroval Mikoláš Aleš. Ony jsou základem mnohých moderních příběhů, jež známe z filmů i televizních a rozhlasových inscenací. Kdysi nám je posbírali naši obrozenci a do věnečku je pěkně svázali.

 

V naší knížce najdeme jedenáct národních pohádek, které vyprávěla Božena Němcová, vyslechl na poutích Evropou Karel Jaromír Erben a pro čtenáře sepsal Václav Říha. Možná se nám bude zdát, že jsou trošku promíchané, různě pospojované, ale tak to bylo, a tak to i je. Každý příběh v sobě totiž nese něco z doby, v níž je vyprávěný, proto třeba Popelka není tou Popelkou, kterou víceméně známe z jiných knih. Nechejme se překvapit a zkusme trochu jiné příhody, než jak je známe z dalších zpracování.

Upravila Jana Semelková.

Pták Ohnivák a liška Ryška, Nesmrtelný Kostěj, Vodník, Spící zámek, Milan a Velenka, O labuti, O princezně se zlatou hvězdou na čele, Kmotr Matěj, Lesní žínka, O zlatém kolovrátku, O Popelce

Ukázka z knihy

Kmotr Matěj šel navštívit kmotra Jíru. Nedaleko statku potkal Jírova chlapce.
„Copak dělá táta, Jozífku?“ zeptal se ho.
„Právě chtěl jíst, ale když vás viděl za humny, vstal a nechal jídla být,“ popravdě řekl Jozífek.
„A pročpak?“
„Inu, táta povídal, že byste nám toho mnoho snědl, máma musela ze stolu všechno uklidit.“
„Kampak to schovala, chlapče?“
„Husu dala na pícku, kýtu na kamna, klobásy se zelím do trouby, buchty na misník a dva džbány piva pod lavici.“
Kmotr se už dál neptal, usmál se a za malou chviličku překročil přes práh ke kmotrovi.
„Pozdrav tě bůh,“ vítal ho kmotr Jíra. „Škoda, že jsi nepřišel o krapítek dřív, mohl jsi s námi pojíst, právě dneska nám od jídla nic nezbylo, čím bychom tě uctili.“
„Nemohl jsem, milý kmotříčku, dříve dorazit, přihodilo se mi na cestě něco nečekaného.“
„Copak, povídej!“
„Zabil jsem ti hada, a ten had měl hlavu tak velikou jako ta kýta, co máte na kamnech. Tlustý byl jako ta husa, co leží na pícce. Měl bílé masíčko jako ty buchty, co jsou v misníku. A dlouhý byl jako ty klobásy, co leží stočené na zelí v troubě. Krve z něho bylo jako toho piva v těch dvou džbánech, co tamhle pod lavicí stojí.“
Dobře to kmotr Matěj vyvedl. Kmotr Jíra se za svou nehostinnost zastyděl, žena musela na stůl jídlo znovu nanosit a pití doprostřed postavit a oba hosta společně častovali.

Kmotr obalka
Pevná vazba, formát 160×195 mm, 120 stran


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Hledat

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.


Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Pohádka Náměsíčníci vypráví příběh o dobrodružném výletu na Měsíc

Namesicnici 200Dětská animovaná pohádka s názvem Náměsíčníci (Moonbound) bude mít v českých kinech premiéru 9. června. Snímek ve formátu 2D bude jedno velké neuvěřitelné dobrodružství chlapce Petra a jeho malé sestřičky Anny, která byla unesena. Velký bráš...