Květnový úplněk a jeho poselství z hlediska buddhismu

Květnový úplněk a jeho poselství z hlediska buddhismu

Tisk

Sarnath

„Pokud dosáhnete nějakého poznání, není třeba o tom hned mluvit. Je dobré rozmyslet si, jak to říct, aby to jiní pochopili,“ filozofuje náš indický průvodce Gáneš. Usměju se. Gáneš také a pokračuje: „Ani Buddha nekázal hned, jak na to přišel. Až za čtyři týdny, v Sarnáthu,” prohlásí bez jakékoli pochybnosti a pustí se do vyprávění.

„Po šesti letech přišel indický princ Siddhártha na místo, které se dnes nazývá Bodhgaya v indickém státě Bihár. Tam pocítil být hluboce povolán k tomu, pomáhat všem bytostem. Rozhodl se vytrvat v ponoření do bezčasí, dokud nerozpozná neměnnou, věčnou a nadčasovou pravdu.

Maly.Sarnath2

Siddhártha se posadil pod strom u řeky. V hluboké meditaci zůstal šest dní. Podle buddhistických posvátných textů v den jeho 35. narozenin, během květnového úplňku, dosáhl osvícení. Buddha po dosažení osvícení přešel přes řeku a několik dní zůstal pod stromem. Na jeho místě je dnes jiný strom, který tuto událost připomíná. Tady však Buddha ještě své poznání nešířil a lidi neučil.” První učení předal asi o čtyři týdny později u města Sarnath. Pod stromem jsem alespoň zatím nebyla. V Sarnáthu ano. Zvu v téměř přímém přenosu.

V Sarnathu, jednom z nejvýznamnějších indických buddhistických center, se v buddhistickém chrámu scházejí mniši. Venku jsou buddhisté pod takzvaným Buddhovým stromem. Princ Siddhárta Gautama Buddha, který se narodil kolem roku 560 před naším letopočtem v královské rodině, pod ním meditoval. A co víc, právě na tomto místě měl Buddha poprvé po osvícení kázat. Dodnes se tam sjíždějí buddhisté z celého světa.

Maly.Sarnath1

„Buddhistů je v Indii ani ne jedno procento. Budhismus s hinduistickou vírou v karmu, osud, je považován za kompromis mezi smyslovými požitky a asketismem, střední cesta," doplňuje Gáneš.

Všechny bytosti touží být šťastné

Nedovol, aby vzniklo něco negativního, a pokud vznikne, tak se toho vzdej a dobrým skutkem udělej přesný opak,” odpovídá mnich v chrámu na naši otázku, zda lze podstatu shrnout do jedné věty. Cituje i Buddhu, který na otázku, proč káže, odpověděl: „Všechny bytosti touží být šťastné a vyhnout se utrpení. Učím, jak je to ve skutečnosti.” Podle buddhismu světské požitky přinesou zklamání a utrpení. Cesta, jak se osvobodit, je konat dobro. Buddhismus je jedním z nejrozšířenějších náboženství. Na světě ho vyznává kolem 500 milionů lidí. Čas květnového úplňku letos: 23. květen 2024, 15:53 letního času.

Maly.Sarnath3

Text, fotografie © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka

Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm
Kniha Príď, slnko, k nám
https://www.martinus.sk/738789-prid-slnko-k-nam/kniha


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Češi jsou masožravci, kterým ale není jedno, co konzumují,“ říká Petra Plánková z pražské školy vaření Chefparade

skola vareni perexUmíte vařit? Pokud patříte mezi ty ne šťastlivce, kteří (stejně jako já) dokážou připálit i čaj, určitě si přečtěte následující rozhovor s Petrou Plánkovou, marketingovou ředitelkou školy vaření Chefparade. Dozvíte se ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

O nelidskosti businessu

Vyhoda spokojenosti 200Shawn Achor je populárním psychologem a také autorem knihy s názvem Výhoda spokojenosti, kterou u nás  vydalo nakladatelství ANAG. Achor se dlouhodobě zabývá využitím a podporou lidského po...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

I obyčejné práškovací letadélko se může prosadit

200 letadlaPo velkém úspěchu animovaných Aut (i jejich volného pokračování) se antropomorfizovaná vozidla opět vracejí, tentokrát ve snímku Letadla. Autíčka, tentokrát v roli pomocníků či příznivců, se sice vyskytují i nyní, ale toliko v roli žertovnýc...