V nakladatelství Radioservis vyšla ke 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání v Brně kniha 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností, kterou by si měli přečíst nejen milovníci Brna.
Autoři v úvodu vysvětlují, že kniha nebude sžíravou kritikou, ale je souborem mikropříběhů, se kterými se setkali jako novináři. „Některé vyšly v novinách, jiné zazněly v Českém rozhlase, případně zůstaly jen tak v našich blocích. Snažili jsme se je v duchu pravidel zpravodajství ověřit, ale některé jsou skutečně vytažené z paměti lidí,“ dodávají s tím, že kniha vznikala mnoho let.
Příběhy se dělí do kapitol: Ztracené a zmizelé, Jen pro vyvolené, V rukou politiků, Za čím musíme jinam, Co možná už – nebo ještě – nedokážeme ocenit, Zůstalo na papíře, Zapomenuté, a přesto žijící, Na co by někteří rádi zapomněli, Čím se v Brně lze chlubit, Dnes je to jinak, než mělo být či bylo, Někdy stačí zvednout hlavu, Brněnská přehrada není jenom voda, Záhady, jež už zodpovězené nebudou, Co by ještě jednou mohlo být a Co se jinam nevešlo. Nechybí závěrečná slova ani informace o autorech.
Dělení mi dávalo smysl a díky němu se čtenář mohl zaměřit třeba jen na něco, nebo číst klasicky, tedy postupně. Vyhovovala mi i krátkost a především rozmanitost jednotlivých kuriozit. Zaujalo mě například, proč si stavební firmy hlídají dlažební kostky a nemají rádi kreativní Brňany, tajemství skryté pod omítkou nebo jak lze zaplnit trezor na kožichy ve slavné vile. Líbilo se mi také kino v bývalé televizi a při nedávné procházce Brnem jsem často zvedala hlavu a přemýšlela nad nějakými nastíněnými otázkami (má Brno draka nebo dračici?).
Při čtení jsem se dozvěděla spoustu nového, mockrát jsem se zasmála, někdy jsem žasla i kroutila hlavou. A o to vše podle mě autorům šlo!
Tomáš Kemr, milovník světa seriálů, ale také her a gastronomie začínal sice s psaním pro tištěné noviny, ale naplno se do novinařiny vrhl po nástupu do Českého rozhlasu v roce 2015. Absolvent oboru mediální studia a žurnalistika a sociologie na Fakultě sociálních studií MU za svou práci v rozhlase obdržel několik vnitrozhlasových ocenění, jeho pořady se dostaly do finále mezinárodní soutěže Prix Bohemia Radio, byl v užším výběru několika kategorií Novinářské ceny. Z Brna sice nepochází, ale více než deset let v něm spokojeně žije a neumí si představit, že by se přestěhoval někam jinam.
Miloš Šenkýř první články do profesionálních novin psal ještě na základní škole. Postupně působil v tehdy ještě plnoformátovém deníku Rovnost, v moravské redakci Lidových novin a nyní je editorem v Českém rozhlase Brno. Souběžně s novinářskou prací vystudoval Právnickou fakultu MU a Fakultu managementu a ekonomiku UTB, sám učí žurnalistiku na Fakultě sociálních studí MU. V novinářské práci se zaměřil na památky, veřejnou správu a další témata, dostal za to i několik ocenění. Je místopředsedou Syndikátu novinářů ČR a autorem či spoluautorem několika knih.
100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností
Autor: Miloš Šenkýř, Tomáš Kremr
Žánr: cestování
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2024
Počet stran: 152
Hodnocení: 85 %
< Předchozí | Další > |
---|