Po stopách brněnských kuriozit
Banner

Po stopách brněnských kuriozit

Tisk

100 24 brnenskych zajimavosti200V nakladatelství Radioservis vyšla ke 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání v Brně kniha 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností, kterou by si měli přečíst nejen milovníci Brna.

 

 

Autoři v úvodu vysvětlují, že kniha nebude sžíravou kritikou, ale je souborem mikropříběhů, se kterými se setkali jako novináři. „Některé vyšly v novinách, jiné zazněly v Českém rozhlase, případně zůstaly jen tak v našich blocích. Snažili jsme se je v duchu pravidel zpravodajství ověřit, ale některé jsou skutečně vytažené z paměti lidí,“ dodávají s tím, že kniha vznikala mnoho let.

Příběhy se dělí do kapitol: Ztracené a zmizelé, Jen pro vyvolené, V rukou politiků, Za čím musíme jinam, Co možná už – nebo ještě – nedokážeme ocenit, Zůstalo na papíře, Zapomenuté, a přesto žijící, Na co by někteří rádi zapomněli, Čím se v Brně lze chlubit, Dnes je to jinak, než mělo být či bylo, Někdy stačí zvednout hlavu, Brněnská přehrada není jenom voda, Záhady, jež už zodpovězené nebudou, Co by ještě jednou mohlo být a Co se jinam nevešlo. Nechybí závěrečná slova ani informace o autorech.

Dělení mi dávalo smysl a díky němu se čtenář mohl zaměřit třeba jen na něco, nebo číst klasicky, tedy postupně. Vyhovovala mi i krátkost a především rozmanitost jednotlivých kuriozit. Zaujalo mě například, proč si stavební firmy hlídají dlažební kostky a nemají rádi kreativní Brňany, tajemství skryté pod omítkou nebo jak lze zaplnit trezor na kožichy ve slavné vile. Líbilo se mi také kino v bývalé televizi a při nedávné procházce Brnem jsem často zvedala hlavu a přemýšlela nad nějakými nastíněnými otázkami (má Brno draka nebo dračici?).

Při čtení jsem se dozvěděla spoustu nového, mockrát jsem se zasmála, někdy jsem žasla i kroutila hlavou. A o to vše podle mě autorům šlo!

Tomáš Kemr, milovník světa seriálů, ale také her a gastronomie začínal sice s psaním pro tištěné noviny, ale naplno se do novinařiny vrhl po nástupu do Českého rozhlasu v roce 2015. Absolvent oboru mediální studia a žurnalistika a sociologie na Fakultě sociálních studií MU za svou práci v rozhlase obdržel několik vnitrozhlasových ocenění, jeho pořady se dostaly do finále mezinárodní soutěže Prix Bohemia Radio, byl v užším výběru několika kategorií Novinářské ceny. Z Brna sice nepochází, ale více než deset let v něm spokojeně žije a neumí si představit, že by se přestěhoval někam jinam.

Miloš Šenkýř první články do profesionálních novin psal ještě na základní škole. Postupně působil v tehdy ještě plnoformátovém deníku Rovnost, v moravské redakci Lidových novin a nyní je editorem v Českém rozhlase Brno. Souběžně s novinářskou prací vystudoval Právnickou fakultu MU a Fakultu managementu a ekonomiku UTB, sám učí žurnalistiku na Fakultě sociálních studí MU. V novinářské práci se zaměřil na památky, veřejnou správu a další témata, dostal za to i několik ocenění. Je místopředsedou Syndikátu novinářů ČR a autorem či spoluautorem několika knih.

100 24 brnenskych zajimavosti
100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností
Autor: Miloš Šenkýř, Tomáš Kremr
Žánr: cestování
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2024
Počet stran: 152
Hodnocení: 85 %

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-936025-milos-senkyr-tomas-kremr-100-24-brnenskych-kuriozit-absurdit-a-bizarnosti


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ladislav Plecitý: Divadlo je živé, ale iluze filmu je dokonalá!

Plecity perexRežisér a scénárista Ladislav Plecitý, pod jehož taktovou vznikl absolventský film Poslední odměna, adaptace stejnojmenné povídky slavného spisovatele Terryho Pratchetta, se podí...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...


Divadlo

Nová sezona zlínského divadla bude plná žen, snů, zázraků a kouzel

mestske divadlo zlin200

Pestrý výběr z klasické i soudobé, světové i české dramatické tvorby opět nabídne divákům v příští sezoně Městské divadlo Zlín. Na Velkém sále uvede po Řeku Zorbovi dal...

Film

Anna Karenina: Příběh lásky a bolesti od Lva Nikolajeviče Tolstého

anna karenina joe wright knightleyRomantické drama Anna Karenina právě přichází do kin. Smysluplný film natočený na motivy románu Lva Nikolajeviče Tolstého přináší srdcervoucí děj plný lásky a emocí. Režisér