Na Smíchovské náplavce zakotvily sochy s názvem Lifeboats

Na Smíchovské náplavce zakotvily sochy s názvem Lifeboats

Tisk

sculptureline200Sochařský festival Sculpture Line se v samém závěru rozrostl o dílo Lifeboats (Záchranné čluny) německého umělce Johannese Pfeiffera, které vytvořil přímo pro Prahu. Včera zakotvilo na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17. Jedná se o soubor 5 lodí, vytvořených z perforovaného plechu.

 

 

Jedinečnost díla a vizuální zážitek podtrhuje i fakt, že jeho povrch je natřen fluorescentní barvou a v noci svítí. Dílo je symbolem obtížného období, které zastihlo celé lidstvo nepřipravené, v němž se jakýkoli záchranný člun nejeví jako dostatečně pevný pro záchranu všech. Díky své fluorescenční barvě budou lodě vidět i z velké dálky a promění se v majáky naděje, které utěšují a označují existenci nové životaschopné cesty. Sochařské dílo Lifeboats bylo instalováno ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti. Sochařská linka festivalu se včera rozšířila ještě o jedno dílo. Jedná se o monumentální kovovou sochu s názvem Rozpad-Rozklad od Jakuba Flejšara, která našla své místo na Pankráci před budovou Empiria Tower.

Doposud posledním přírůstkem festivalu v hlavním městě byla socha německého umělce Martina Steinerta s názvem s názvem Wooden Cloud na Smetanově nábřeží. Autor toto dílo tvořil 14 dní na místě před zraky kolemjdoucích, kteří mohli napsat svá přání na dřevěné laťky, ze kterých je Dřevěný mrak vytvořen.

sculptureline1

Sochařský projekt Sculpture line, který již šestým rokem umisťuje umělecká díla do veřejného prostoru a proměňuje ho tak v galerii pod širým nebem, se rozrůstá i za hranicemi. Mezi zeměmi, kam se letos linka festivalu vede je Německo, Velká Británie, Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Lucembursko, Belgie, Itálie, Španělsko, Čína, Brazílie, Vietnam, Írán a Uruguay. Například díla výše zmiňovaného umělce Johannese Pfeiffera mohou lidé obdivovat v rámci festivalu v Tuttlingenu. K zahraniční lince festivalu se mohli umělci přihlásit na základě výzvy Virus sochy nezastaví do poloviny srpna na webových stránkách festivalu. Pořadatelé tak symbolicky propojují i v dnešní nelehké době, kdy se cestovatelské podmínky každým dnem mění, celý umělecký svět.

Sochařská linka SCULPTURE LINE letos kromě Prahy vede i do Brna, Ostravy, Plzně, Liberce, Olomouce, Hradce Králové, Pardubic, Broumova, Vratislavic nad Nisou, Dolních Břežan, Ratměřic italských Benátek. Na veřejných místech představuje díla umělců jako jsou Jaroslav Róna, Lukáš Rittstein, Jakub Flejšar, Kurt Gebauer, Stefan Milkov, Alexandra Koláčková, Tomáš Medek či Jan Dostál.

Sochařský projekt pravidelně rozšiřuje umělecký potenciál a zvelebuje řadu měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých i zahraničních umělců. Instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival oficiálně potrvá do konce září, některé sochy však zůstávají na svých místech i poté.

sculptureline2

O festivalu

Festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa.

První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například bronzová socha Čtenář v křesle od Jaroslava Róny, která již druhým rokem zdobí Nám. Franze Kafky či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů jsou k dispozici a průběžně aktualizovány na www.sculptureline.cz.


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Seznamte se s ÁDéHáDětem Kryštofem

Krystof ADHD 200V nakladatelství Emiment vyšla kniha Pavlíny Brzákové se zajímavým názvem Kryštof ÁDéHáDě. Jak tento titul napovídá, jedná se o příběh Kryštofa trpícího ADHD, který možná mnoha lidem otevře oči.

 

Divadlo

Epochální výlet rodiny Smolíkovy

smolikovi200„S písní bláznivou a s trochou smůly v patách čtyři klauni jdou, kam, kdo ví kam,…“ Přesně těmito slovy začíná úvodní znělka mnoha generacemi milovaného animovaného seriálu o maďarské rodince Smolíkových a jejich mrzoutském sousedovi Dr. Halířo...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...