Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit
Kultura21.cz

Snít nestačí. Je třeba si sny i plnit

Curie sklodowska perexMarie Curie-Sklodowská už v dětství snila o studiu na univerzitě. V 19. století ale musela jako dívka, která pocházela z rodiny chudého polského učitele, za svůj sen tvrdě bojovat.

 


Marie však ví, co chce, a nakonec se dostane na pařížskou Sorbonnu. Když pak potká uznávaného fyzika Pierra Curieho, její život se od základů změní. Společně dosáhnou převratných úspěchů, cena za ně je ale vysoká.

Životopisný román o známé vědkyni
Knihu Marie Curie-Sklodowská s podtitulem Odvaha snít napsala Susanna Leonard, která obdivuje statečné ženy a miluje Paříž. Tyto dvě věci ji přivedly na myšlenku napsat životopisný román o jedné z nejvýznamnějších osobností, která v Paříži působila. Autorka v současnosti pracuje na dalším románu o americké bioložce Dian Fosseyové.

Kniha pro ženy, které milují skutečné příběhy
Autorka se více než na vědeckou práci a úspěchy Marie Curie-Sklodowské soustředí na její soukromý život. Vypráví o jejím dětství v Polsku, o škole, kterou navštěvovala, o její práci domácí učitelky, první lásce, o manželství s Pierrem a jejich dcerách. Román začíná den před svatbou její starší dcery Irene, kdy Marie potká svou bývalou studentku, se kterou sdílí část svého příběhu. S dalšími zážitky z minulosti se poté svěřuje i dceři Eve a její přítelkyni.

Autorce se povedlo skvěle zachytit atmosféru Polska i Paříže. Ukazuje, jak se ve druhé polovině 19. století svět pomalu měnil a jak tyto změny ovlivňovaly život hlavní hrdinky a jejího okolí. Vědecké práci je však věnována jen malá část knihy, takže pokud vás zajímá zejména toto téma, kniha vás neosloví. Na své si přijdou zejména ženy, které milují skutečné příběhy.

Curie sklodowska

MARIE CURIE-SKLODOWSKÁ
Autorka: Susanna Leonard
Originální název: Madame Curie und die Kraft zu träumen
Překlad: Jaromíra Borecká
Žánr: životopisný román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 336

Hodnocení: 80 %

Odkaz/Zdroj obrázku: www.knizniklub.cz/knihy/563185-marie-curie-sklodowska.html


 

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Mariette Lindsteinová: Sekta

SektaV Sektě zapadnete do temnoty, zimy, prachu, plísně a holínek plných bahna. "Pokaždé, když pocítím naději, je za rohem ještě větší katastrofa," prob...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede Cyrana z Bergeracu v beatboxovém rytmu

cyrano 200Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít ve Velkém sále premiéru Cyrano z Bergeracu. Slavný milostný příběh o nosatém šermíři, který se nešťastně zamiluje do své sestřenky, se českému ...

Film

Olga – objekt, který si dělal, co chtěl

Olga perexPoté, co MagicBox vydal na DVD dokument Století Miroslava Zikmunda, postaral se i o distribuci dokumentu o další významné české osobnosti, ke kterým Olga Havlová bezesporu patří. Jak Olga ovlivňovala život prvního českého prezident, jak prožívala dl...