Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

Tisk

bohdana200Od malička mám rád knihy, knihkupectví a také knihovny, hlavně tu naši holešovskou Ale pravda je, že mám i jednu oblíbenou v Praze, kam rád tu a tam zajdu. Je to Knihovna na Vinohradech a líbí se mi tam z mnoha důvodů. Jednak je to velmi útulné prostředí, jednak jsou tam sympatičtí pracovníci, v tomto případě až na jednoho muže samé ženy. Jednou z nich je knihovnice Bohdana Tučková, která tam často působí i jako organizátorka doprovodných akcí. Poskytla i následující rozhovor. 

Praktický celý váš život pracujete v knihovně. Dovedete si představit, že byste dělala něco jiného?

Tuhle práci jsem objevila už na základní škole. Chodila jsem pomáhat do Místní lidové knihovny v Jáchymově. Takže nedokážu! (smích).

Znám vaši Knihovnu na Vinohradech a vždy mi byla sympatická nejen kvůli lidem, kteří tam pracují, ale i pro její pěkné a útulné prostory...

To mě těší. Knihovna na Vinohradech se od svého založení v roce 1885 již několikrát stěhovala. Já v ní začala pracovat v roce 2007, kdy se nastěhovala právě do prostor na Vinohradské 69, takže mohu srovnávat jen dle fotografií. Ale také si myslím, že toto je jedno z nejútulnějších míst, kde se nacházela. Jsme moc rádi, že s námi náš zřizovatel Městská část Praha 2 stále počítá a je nám nakloněn. V roce 2020 k nám byly přidány prostory nad knihovnou, kde se nachází Sál Boženy Němcové.

Knihovna - to je půjčování knih, setkávání a získávání informací, navíc pořádáte různé akce. Navíc jsem si všiml, že jste často protagonistkou těchto akcí včetně převleků či paruk...

Ano, v naší knihovně probíhají například kurzy Trénování paměti pro seniory, autorská čtení, výstavy, setkání Mladých básníků, besedy pro děti i mládež a také různé tematické akce, například Středověký hodokvas, Vánoční besídka, Pohádková knihovna, Astrologie a numerologie… Od coronavirové pandemie také připravujeme různé kvízy a zábavná čtení na naše výlohy.

A pokud jde o mé převleky. Sama za sebe nevystupuji ráda, ale když se proměním v někoho jiného... (smích).

bohdana foto 1

Že byste měla blízko i k divadlu? A máte ráda divadlo?

Od dětství jsem tíhla k divadlu. Obdivuji herce. Jako dítě jsem chodila do pěveckého sboru, tanečního kroužku i na kroužek divadelní. Přednášela jsem. Divadlo mám moc ráda. Hlavně klasické věci. Nejvíce asi konverzační komedie.

Když se vrátíme k vaší každodenní práci, tak by mě zajímalo, co to všechno obnáší?

Jak kdy. Polovina práce je rutina – udržování knihovního fondu (zařazování, balení, oprava knih) a pro mě, jako katalogizátora, ještě zpracování knih (katalogizace a signování). Druhá polovina je práce se čtenářem - a ta je pokaždé jiná, každý čtenář je jiný. A u nás v knihovně se snažíme o individuální přístup. Není to vždy jednoduchá práce. Ale nestěžuji si. Mám ráda změny a komunikaci s lidmi. Navíc si s kolegy děláme radost právě těmi speciálními akcemi pro veřejnost.

Předpokládám, že jste měla už coby dítě blízko ke knihám. Které vás tehdy upoutaly či okouzlily?

V naší rodině knihy milujeme. Vždy jsme měli a dosud máme doma velké množství knih. Ve čtvrté třídě jsem začala chodit do knihovny a nosila si odtamtud další hromady knížek. Bez knihy se mi špatně usíná. A jaké mě okouzlily v dětství? Já četla, co mi přišlo pod ruku. Nejdříve leporela, pak první čtení, to jsem milovala obrázky Heleny Zmatlíkové. Moje oblíbená byla Helenka a princezna, Eliška a táta Král, Knížka pro Lucinku. Později třeba Malý princ, Království květin, dívčí romány, detektivky. U prarodičů Mayovky, rodokapsy, Tři mušketýři, Hraběte Monte Cristo, Věčně zpívají lesy, Kristina Vavřincová, Svéhlavička…

bohdana foto2

Rodiče vás k tomu podporovali?

Jak už jsem řekla, doma jsme vždy měli rozsáhlou knihovnu. Moji rodiče i prarodiče četli. Když jsem přečetla knihy pro děti svého věku, četla jsem ty pro dospělé.

Co si ráda přečtete dnes a jaké žánr máte nejraději?

V podstatě čtu všechny žánry. Klasickou beletrii, thrillery, sci-fi, fantasy, populárně naučnou literaturu, poezii… Podle nálady.

Co vaše dcera, má ráda knihy a jde ve vašich šlépějích?

Bohužel, doba se změnila a dnešní generace dětí je trochu jiná než naše. Je více zaměřená na techniku. Takže dcera knihám až tak moc neholduje. Ještě když byla malá a četli jsme jí... Ale stále doufáme (smích).

Jak vyplňujete volný čas? Neříkejte, že i doma ležíte v knihách...

Odhalil jste mě (smích). Volného času sice moc není, ale samozřejmě knihy zůstávají stále mým největším koníčkem. Také ráda zajdu do divadla, kina, na koncert. S rodinou vyrážíme po našich hradech, zámcích a zříceninách.

bohdana foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Literatura

J. K. Rowlingová a její Předobrý život

predobry zivot perexJoanne Rowlingová je snad nejznámější autorkou současné literární scény. A nutno poznamenat, že zaslouženě. Ať už tvoří ságu o Harrym Potterovi jako J. K. Rowling nebo detektivní romány pod ...

Divadlo

Být za Husáka rebelujícím teenagerem nebylo vůbec lehké

200divRevolta jde obvykle ruku v ruce s mládím. Kdy jindy se má taky člověk plný ideálů a snů bouřit proti autoritám ve škole a doma, u kterých nenachází žádné pochopení. Studentka gymnázia Helena Součková, jejíž jedinou starostí kdysi dávno bylo, jestli jí ro...

Film

Špion Johnny English znovu zasahuje
ImageOd pokračování ztřeštěné parodie na Jamese Bonda by se dalo očekávat, že její úroveň poklesne, stejně jako tomu bývá v mnoha jiných případech ne příliš pochopitelných pokračování. Ale tentokrát úroveň filmu kupodivu s...