Chcete si založit e-shop? Nejdřív si přečtěte tuto knihu!

Chcete si založit e-shop? Nejdřív si přečtěte tuto knihu!

Tisk

tajny denick eshopistu perexMít vlastní e-shop je lákavá představa. Snadná práce, která zahrnuje pouze balení a posílání balíků, spousta volného času a hodně peněz. Za nablýskanou fasádou se však ukrývá realita – a ta je plná nejen hezkých věcí, ale i komplikovaných, nepříjemných, rozčilujících či bizarních překvapení.

Své o tom ví i autor oblíbené facebookové stránky Tajný denníček e-shopistu, který se rozhodl sdílet své zážitky spojené s provozováním úspěšného slovenského e-shopu. S podnikáním začínal doma v obýváku a postupně vybudoval nejen funkční byznys, ale i komunitu nadšenců a zákazníků, se kterými může sdílet vášeň pro to, co prodává. Jeho podnikatelská cesta byla plná chyb i překvapivých poučení, z nichž nejdůležitější najdete v knize nazvané stejně jako zmíněná facebooková stránka.

Podnikání jako trnitá cesta ke svobodě

Pro autora bylo podnikání již od začátku cestou ke svobodě. Jeho přístup k vedení e-shopu je proto netypický. Vhodným příkladem je nesouhlas se zažitým tvrzením „Náš zákazník, náš pán.“ Jistě, zákazníci jsou důležití, ale podřizovat se každému jejich rozmaru nevede k ničemu dobrému. Jak říká autor: je lepší mít pět kvalitních zákazníků než padesát prudičů. Lidé, kteří neznají pozadí fungování online obchodu, by byli pohoršeni, kolegové e-shopisté zas souhlasně přikyvují.

Kniha tak kromě příběhu o těžkých podnikatelských začátcích a vybudování e-shopu nabízí i stručné vysvětlení toho, jak vlastně e-shop funguje. Přibližuje, kolik práce se ukrývá za jedním poslaným balíkem, jaké byrokratické překážky je nutné překonat, jaké komentáře e-shopaře zaručeně rozčílí, jak naložit s odstoupením od kupní smlouvy, jak zlepšit své služby, jak si nastavit a obhájit své hranice… zkrátka nepřikrášlenou realitu, kterou až doteď znali pouze zasvěcení.

Nechybí ani trefná memečka a vybrané facebookové komentáře z diskusí, které k příspěvku proběhly na facebookové stránce. Některé z nich nabídnou podněty pro vaše podnikání, jiné vás pobaví a další zas přinutí nevěřícně kroutit hlavou.

Upřímnost nadevše

Nejtypičtějším znakem autorových textů je upřímnost. Ta zde nemá žádné hranice. Ať už jde o problémy se státními úřady a jejich „ochotnými“, „milými“ a „nápomocnými“ zaměstnanci, doručovateli či technikou, nebo o problémové zákazníky, jejichž počínaní není možné logicky pochopit. Autor si nebere servítky a řekne bez cenzury to, co si opravdu myslí. Používá přitom zábavné slovní obraty a také spoustu vulgarismů, které podtrhují absurdnost popisovaných situací. Tento styl psaní ale rozhodně není pro každého, takže pokud si potrpíte na slušnou mluvu nebo korektnost, kniha se vám líbit nebude.

Jestli ale pracujete s lidmi, se situacemi v knize se snadno ztotožníte. Zjistíte, že v tom nejste sami a že i jiní zaměstnanci či podnikatelé musí čelit srážkám s blbci, což může být značně uklidňující. No a pokud jste se ani po přečtení nevzdali snu založit si e-shop, odložte knihu do své knihovny a občas se k ní vraťte. Něco z toho, co zažil autor, čeká i vás, a tak se můžete jeho řešeními inspirovat.

tajny denick eshopistu

TAJNÝ DENNÍČEK E-SHOPISTU
Autor: Tajný denníček e-shopistu
Jazyk: slovenský
Vydáno: vlastním nákladem, 2023
Počet stran: 312

Hodnocení: 95 %

https://tde.sk


 

Hledat

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Život byl pes: Kniha nejen pro všechny milovníky psů

zivot byl pes 200Že je naše země národ pejskařů, to je všeobecně známo. Ostatně o tom svědčí i fakt, že kniha pro pejskaře Život byl pes od autorky Heleny Rytířové se dočkala druhého vydání, tentokráte v květnu u nakladatelství Grada.

...

Divadlo

Jaký vliv může mít los na svatební přípravy? To se dozvíte v komedii Lov na losa od 11. října na scéně divadla Palace

lov na losa 200Komedie s názvem Lov na losa se zdá být banálním příběhem snoubenců Elišky a Kamila plánujících společný životní krok – svatbu. Již v začátku se však kolem příprav odehraje smršť bizarních a absurdních situací a celý příběh tak nabírá neče...

Film

Jaké to je 154 krát zemřít? Aneb nesmrtelná Červená

cervena200Na Soňu Červenou mám živou vzpomínku. Byla jsem s rodiči v Národním divadle na Čapkově hře Věc Makropulos, kde ztvárnila hlavní roli. Psal se rok 2005. Tenkrát jí bylo osmdesát a mě ani ne dvacet. Po vystoupení jí ministr kultury předal státní vyznam...