Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Tisk

Znami neznami perexČeši byli po staletí známí svým sklářským uměním. I dnes mezi nimi najdeme výjimečné skláře, jejich tvorba je však paradoxně známá více v zahraničí než u nás.

Mezi takové umělce patří i Tomáš Hlavička a jeho dcera Petra Hřebačková. Řemeslo mají v rodině. Zatímco pan Hlavička přičichl ke sklářství až tehdy, když mu bylo padesát, a učil se od svého tchána Pavla Hlavy, Petra byla sklem obklopena již od útlého dětství. Jejich díla jsou vyhledávána sběrateli zejména v Asii a Spojených státech a jsou také součástí prestižních sbírek po celém světě.

Výstava nazvaná (NE) ZNÁMÍ, kterou zaštituje Czech Art Point z.s., má za cíl zviditelnit jejich tvorbu v České republice.

Inspirace přírodou a světem kolem nás

Expozice pana Hlavičky je průřezem celou jeho více než dvacetiletou tvorbou. Díky tomu můžete sledovat nejen jeho progres, ale i fascinující umělecký vývoj. Neméně zajímavé je i jeho unikátní technologické zpracování tabulového skla, při kterém mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra. Ty se vlivem tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“. Jak přesně k tomu dojde? To je tajemství mistra.

Znami neznami  Kytka

Kytka

Finální dílo je následně potřeba ještě dobrousit. Tento proces je nesmírně náročný a vyžaduje velkou fyzickou sílu ve spojení s mimořádnou precizností. Při broušení totiž umělec nebo brusič musí držet několik desítek kilogramů skla a zároveň je zvládnout vybrousit do požadovaného tvaru.

Pan Hlavička vystudoval architekturu, a tak je v jeho tvorbě patrný řád. Jako zdroj inspirace mu slouží zejména příroda a svět kolem nás.

Díla Tomáše Hlavičky

Výstava představí hned několik jedinečných Hlavičkových děl. Za zmínku stojí například Kytka. Ta obsahuje skleněné části, které je možné vyndat a následně přeskládat, a tak si její vzhled můžete přizpůsobit podle nálady.

Ošatka je jeden z nejnovějších kousků, které na výstavě je možné spatřit. Její elegantní a minimalistické provedení vás určitě nadchne.

Znami neznami Osatka

Ošatka

Dílo nazvané Slunce je kombinací zlata a stříbra. Vevnitř objevíte vlásky nebo chcete-li sluneční paprsky zatavené do skla. Fascinující pohled je i ze spodní strany mísy.

Dílo Nastřídačku je zajímavé zejména svým multidimenzionálním rozměrem. Z každé strany je možné pozorovat, jak se vám dílo proměňuje před očima.

Celá tvorba Tomáše Hlavičky je tak specifická a nezaměnitelná, že kdekoliv na světě objevíte některé z jeho děl, můžete si být jisti, že je to autorská tvorba pana Hlavičky.

Tvorba Petry Hřebačkové

Petřina tvorba více než tu otcovu připomíná tvorbu jejího dědečka. Kombinace barevné skloviny, kterou lepí a následně brousí, je podmanivá a bezpochyby přitáhne vaši pozornost.

Znami neznami Cirkus

Cirkus

Možná na první pohled její díla vypadají jednoduše, ale opak je pravdou. Každý kousek totiž musí Petra roztavit do požadovaného tvaru, následně dokonale vybrousit a poté lepit po segmentech. Je to precizní práce na setiny milimetrů. Neuvěřitelné propracované návrhy svých děl následně promítá do reálné podoby. Jak přesné to je, se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Dílo Cirkus je nejčerstvější dílo, které na výstavě můžete spatřit. Populární autíčka jsou jedním z děl, které v různých variantách můžete najít v průběhu její 20leté tvorby.

Znami neznami 3-2-1-GO

3-2-1-GO!

Dílo 3-2-1-GO! Jedinečná tříkolka, která ještě čeká na svého majitele. Unikátní kousek, který byl vyroben pouze jednou.

Při tvorbě díla Tequila se zas autorka inspirovala tím, jak tento nápoj vypadá pod mikroskopem, a to co objevila následně přenesla do jednoho ze svých děl.

Znami neznami Tequila

Tequila

Výstava probíhá v Galerii Tančící dům a navštívit ji můžete do 31.10. 2023.

Neváhejte a přijďte si prohlédnout fascinující svět skla dvou uměleckých generací – Tomáše Hlavičky a Petry Hřebačkové. Objevte jejich vizionářství, které transformuje sklo do neuvěřitelných forem a barev.

Zdroj foto a další info: www.galerieskla.cz


 

Hledat

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Co se o ní říká?

Co se o ní říkáRecenze Lenky Kališové na knihu se zajímavou zápletkou. Hlavní hrdinku Bess nic neodradí od pátrání po dávném tajemství. Na povrch tak začnou vyplouvat skutečnosti, které měly být navždy pochovány p...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Anna Karenina, vášnivé drama o lásce a odpuštění

anna karenina200Švandovo divadlo připravuje inscenaci Anna Karenina, věčně živé drama o vztazích, milostné vášni a smyslu života.

...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...