Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Tisk

MarketyMožná jste už slyšeli o ošklivé vévodkyni Markétě Pyskaté. Právě o ní je román Jaroslavy Černé. Knížka se jmenuje Dvě Markéty s podtitulem Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského. Vydalo ji nakladatelství Alpress. Pojďte se teď spolu se mnou přenést do 14. století.

 

Markétu Tyrolskou provdali ještě jako dítě za mladšího bratra budoucího císaře Karla IV. Tato dívka ale moc krásy zrovna nepobrala a později jí začali říkat Maultasch. Těžko již dnes dokázat, zda byla skutečně tak ošklivá, anebo její přezdívka znamenala něco jiného. S tímto historickým příběhem si pohrává oblíbená autorka Jaroslava Černá, která vypráví osudy nejen této Markéty, ale i jiné Markéty, a to Markéty Opavské. Právě tuto dívku nakonec Jan Jindřich Lucemburský miloval, kdežto Pyskatou Markétu, svou první manželku, ne. Když se Markéta Tyrolská, řečená Pyskatá, vdávala, bylo jejímu manželovi pouhých 8 let. Na naplnění manželství si museli ještě pár let počkat, ale stejně k němu nejspíše jaksi nedošlo, navíc Markéta svého muže obvinila z impotence a požadovala rozvod, aby se mohla vdát za někoho jiného. Jak celý příběh dopadl se dozvíte v této knize. Nechybí samozřejmě ani politická zápletka.

Jaroslava Černá opět pojala příběh jednoduše, příjemně se čte a potěší zejména milovníky romantických příběhů o lásce na pozadí skutečných historických událostí. Skvělá oddechovka, doporučuji.

O autorce

Jaroslava Černá (*1959)

Její zájem osciluje mezi literární dráhou, na níž je velmi úspěšná, a širokou oblastí duchovna. Zajímá ji psychologie i sociologie, věnuje se esoterice. I když původně začínala jako sociálně-právní pracovnice a kromě toho působila ve školství, dnes dosáhla mistrovství jako autorka historických příběhů s romantickými prvky. Je velmi plodnou autorkou. Na svém kontě má několik podobných historických románů týkajících se převážně českých středověkých dějin, ale i spoustu dalších knih, například detektivních příběhů nebo příběhů ze současnosti.

Rozhovor s autorkou zde: https://www.kultura21.cz/rozhovory/26009-laska-zavist-nenavist-touha-po-moci-a-bohatstvi-ovladaji-lidstvo-v-kazde-dobe-historie-je-poucna-ale-clovek-ne

Dvě Markéty

Název: Dvě Markéty: Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského
Autor: Jaroslava Černá
Počet stran: 232
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 90 %

https://www.alpress.cz/dve-markety-nenavist-a-laska-jana-jindricha-lucemburskeho/


 

Hledat

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Divné hlášky z knihkupectví aneb knihkupec ten tvrdý chleba má

divne hlasky perexVe vydavatelství CPress vyšla nyní útlá humorná knížečka s názvem Divné hlášky z knihkupectví. Pokud děláte tuto bohulibou činnost, jako je prodej knih, je pro vás tento počin povinností.

 

...

Divadlo

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ale divadelníci jsou stále bdělí.

pomozte svemu divadluNa tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, za...

Film

Dny evropského filmu 2022

def22 perexZačalo jaro, a byť jitra jsou stále chladná, filmové fandy snad rozehřejí chystané DNY EVROPSKÉHO FILMU 2022, první vlaštovka oznamující, že se snad dočkáme i dalších filmových přehlídek a festivalů. Začínají ve středu 6. dubna v Praze, v dalších ...