Klec bláznů – nová stálice v repertoáru Švandova divadla?

Klec bláznů – nová stálice v repertoáru Švandova divadla?

Tisk

klec blaznu200Švandovo divadlo je moje oblíbená pražská scéna, a když mi přišla pozvánka, ve které stálo, že chystají hru s prvky drag show, říkala jsem si, že tohle tedy vážně musím vidět. Už sám název – Klec bláznů – zní dostatečně zajímavě, aby podnítil diváckou zvědavost.

 

Při příchodu do divadla diváky vítají mladé dámy a gentlemani s růžovými kloboučky ve tvaru pelikána, to si asi nejeden z nás pomyslel „tak to bude něco!” Běžnou oponu vystřídal blyštivý zářivý závoj s neonovým nápisem Klec bláznů – klub, který diváky zve na drag show.

Nejsem si jistá, zda jsem v divadle zažila energičtější a působivější start než právě v nové inscenaci. Na pódiu to rozjíždí čtveřice drag queens v kratičkých šatičkách s flitry, se skvělými parukami, na naprosto vražedně vysokých podpatcích. Jsem ráda, že se sešlo tak otevřené publikum, které je okamžitě začalo povzbuzovat, tleskat a nadšeně pískat. Myslím, že i tohle určí náladu pro zbytek večera.

klec blaznu2

Není to však jen drag show. Ve hře jde především o mezilidské a partnerské vztahy, vyjádření skutečného já. Hlavní představitelé – Albin nebo po večerech také Zaza (Filip Rajmont) a jeho životní i obchodní partner Georges (Tomáš Petřík) se dostávají do slepé uličky, kdy Albin nevěří tomu, že je stále tou největší a nejdůležitější star v Georgesově životě. Tato krize vyeskaluje, když přijíždí jejich syn Laurent (Oskar Hes) s obrovskou novinkou, že se chystá oženit a že rodinu své vyvolené pozval na večeři.

Na večeři do domova, kde lze jen těžko maskovat, kdo v něm žije a že je propojený s doupětem neřesti – tedy přinejmenším v očích otce (Robert Jašków) nastávající Laurentovy nevěsty (Katarína Mišejková), což je politik obhajující takzvanou tradiční rodinu.

Na premiéru jsem šla nepolíbená filmovou předlohou (Jean Poiret), takže jsem v tomto ohledu neměla žádná očekávání a nemohla jsem srovnávat. Musím pochválit scénu i kostýmy Marka Cpina. Líbí se mi důrazný přechod mezi prvním a druhým dějstvím, kdy se z barevného, nápadného budoáru přesouváme téměř k Addamsově rodině.

Filip Rajmont v ženské roli naprosto uchvacuje. Jacob (Michal Kraus), stejně jako tanečnice Salome (Jan Mansfeld), Mercedes (Jan Grundman), Rita (Jakub Tvrdík) a Carmen (David Punčochář), baví a je až s obdivem, jak skvěle zvládají představení odehrát na vysokých podpatcích. Věřím, že příprava i představení pro ně byly velmi fyzicky náročné. Výsledek ale stojí za to (koneckonců i režisér Daniel Hrbek na premiéru dorazil ve stříbrných střevících).  Od starších diváků jsem zaslechla, že by taneční scény vypustili, ale to si rozhodně nemyslím, scény z Klece bláznů představení dodávají nenahraditelnou energii.

Hra nabízí velká témata – přijímat se takový, jaký jsem, – jednoduchá věta, o moc složitější proces pro mnohé z nás. Boj mezi tradiční a netradiční rodinou. O tom by bojovníci za manželství pro všechny mohli určitě vyprávět hodiny. Jak některé ženy (tak jako paní Dieulafoi) žijí v područí svých mužů a nedokáží se projevit. Jak lidé na jiných vidí chyby, ale sami u sebe si jich nevšimnou. Všechna tato témata ve hře jsou, je zcela na vás, jestli se necháte unášet po povrchu zábavy, nebo se ponoříte pod hladinu.

A možná by ode mě stačila jediná věta – určitě se přijdu podívat znova!

 

klec blaznu

Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: Švandovo divadlo

OSOBY A OBSAZENÍ
GEORGES: Tomáš Petřík
ALBIN: Filip Rajmont
JACOB: Michal Kraus
LAURENT: Oskar Hes
MURIEL: Katarína Mišejková
PAN DIEULAFOI: Robert Jašków
PANÍ DIEULAFOI: Andrea Buršová
SIMONE: Bohdana Pavlíková
SALOME: Jan Mansfeld
RITA: Jakub Tvrdík
MERCEDES: Jan Grundman
CARMEN: David Punčochář

INSCENAČNÍ TÝM
PŘEKLAD: Jacques Joseph
INSCENAČNÍ ÚPRAVA: Daniel Hrbek, David Košťák
REŽIE: Daniel Hrbek
DRAMATURGIE: Martin Františák, David Košťák
VÝPRAVA: Marek Cpin
HUDBA: DJ Lumier
CHOREOGRAFIE: Martin Talaga
ASISTENTKA REŽIE: Sára Rychlíková
INSPICE: Barbora Osvaldová Soukupová
KOREPETICE: Iva Marešová
HLASOVÁ PORADKYNĚ: Regina Szymiková
LIGHT DESIGN: Šimon Kočí
PRODUKCE: Tereza Marková

Délka představení: 2 hod 30 min včetně přestávky


 

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Na cukrovku s humorem a inzulinovou pumpou

lecba pumpou perexJe-li cukrovka i vaším tématem a řadíte-li se vy nebo někdo z vašich rodinných příslušníků do více než milionové skupiny pacientů s diabetem, je pro vás na knižním trhu nachystána populárně naučná publ...

Divadlo

Geisslers v létě rozzáří hrady a zámky disco-muzikálem Pudl a pudr

Pudl a pudr200Muzikál roztančený v rytmu disco-opery zamíří v červenci do měst napříč Českem. V dechberoucích kulisách zámeckých nádvoří, zahrad či obrazáren přenesou herci pražského souboru Geisslers Hofcomoedianten diváky do doby fantastických počátk...

Film

Před šedesáti lety tragicky zahynul herec James Dean, rebel bez příčiny

james dean 200Ve svých rolích představoval James Dean (+24) mladíky, kteří se bouří proti konvencím a prudérním rodičům. V soukromí prudil své okolí divokým životem, arogancí a nespoutanou bisexualitou. Ne všechny si totiž připustil k tělu, vybíral si, al...