Romantická komedie na věčné téma: protiklady se přitahují, ale může takový vztah vydržet?

Romantická komedie na věčné téma: protiklady se přitahují, ale může takový vztah vydržet?

Tisk

povaha lasky 200„Láska je iluze, jejíž pomocí se příroda stará o zachování rodu,“ prohlásil německý filozof Arthur Schopenhauer. Podle Platóna je naopak „šílenství lásky největším nebeským požehnáním.“ Obě tyto teorie perfektně ovládá hlavní hrdinka filmu, čtyřicetiletá profesorka filozofie Sophia. Láska v teorii a láska v realitě je ale něco docela jiného. Dá se skutečně přijít na to, co je to láska? Lze milovat navěky, nebo je naše hledání jenom cvičením v neustálém sebeklamu? Jakou roli v lásce hraje rozum, jakou touha, a co z toho může přetrvat?

 

Hořce vtipné drama o vztazích mužů a žen je dalším výjimečným kouskem, který pochází z autorské líhně kanadského Quebecu. Tato provincie je bohatá na talenty, ať už je to tvůrce sci-fi velkofilmů Denis Villeneuve, cholerický romantik Xavier Dolan (Artcam uvedl jeho Mami!), poetický Philipp Lesage (Genesis) nebo nadějná Charlotte Le Bon (Falcon Lake).

Film měl českou premiéru v létě na MFF Karlovy Vary, poté se představil v listopadu na Festivalu francouzského filmu.

Sophie žije pohodlný, byť trochu nudný život se svým partnerem Xavierem. Dokud nepotká Sylvaina, ani jí nenapadne, že v jejím životě chybí vášeň. Při náhodném střetu profesorky filozofie a pohledného stavaře však nejen že přeskočí jiskra, ale vzplane celý les. Sophie je brzy postavená před rozhodnutí, zda dát přednost svému srdci, nebo intelektu. Sophiina volba tentokrát znamená: raději zemitého sexy řemeslníka se sklony k rasismu, nebo salónního intelektuála, ze kterého oheň nevykřešeš, ale nemusíš se za něj stydět před přáteli...?

Inteligentní romantická komedie quebecké režisérky a herečky Monii Chokri přináší dojemnou a vtipnou podívanou, kde se Platón a Schopenhauer užasle potkávají s červenou knihovnou.

NAPSALI O FILMU

  • „Film Monii Chokri je stejně sebevědomý jako jeho hlavní hrdinka, žena, která umí vyjádřit své touhy, odevzdat se jim nebo je opustit, když cítí, že je to správné.“ CINEUROPA
  • „Scénář je prvotřídní: už na začátku nasadí strhující tempo dialogů ve stylu screwballu a kombinuje cynickou chytrost a klamně lehké zpracování některých nepopiratelně dospělých témat.“ SCREEN DAILY
  • „"Povaha lásky" se osvěžujícím způsobem soustředí na prožitek nevěrnice, a to ve výrazně komickém módu.“

OCENĚNÍ

  • Cannes 2023, Un Certain Regard - oficiální výběr
  • César 2023 - Nejlepší zahraniční film ARTCAM FILMS

O REŽISÉRCE

Režisérka, scenáristka a herečka Monia Chokri se narodila v 1982 v kanadském Quebeku. Poprvé na sebe výrazně upozornila hned na začátku své herecké kariéry jako Marie ve filmu Xaviera Dolana Imaginární lásky (2010). S Dolanem pracovala i na filmu Laurence Anyways (2012). Zahrála si v mnoha filmech, z poslední doby například v coming-of-age dramatu Falcon Lake.

Chokri působí v Kanadě i ve Francii jako divadelní a filmová herečka, scenáristka a režisérka. Jako režisérka debutovala v roce 2013 krátkým dramatickým filmem Naprosto úžasná (Quelqu'un d'extraordinaire), který získal např. cenu Prix Jutra za nejlepší krátký film a Velkou cenu poroty festivalu South by Southwest. Její první celovečerní film La Femme de mon frère (2019) byl oceněn v sekci Un Certain Regard na MFF v Cannes. Druhý film Chůva s Nadiou Tereszkiewicz, Patrickem Hivonem a Stevem Laplantem v hlavních rolích byl uveden na filmovém festivalu Sundance 2022. Povaha lásky, její zatím poslední celovečerní film, měl premiéru v Cannes 2023 v sekci Un Certain Regard.

Povaha lasky plakat

Původní název: Simple comme Sylvain
Rok výroby: 2023
Režie: Monia Chokri
Scénář: Monia Chokri
Zvuk: François Grenon, Julien Roig, Olivier Guillaume
Kamera: André Turpin
Střih: Pauline Gaillard
Hudba: Émile Sornin
Země: Kanada / Francie
Produkce: Nancy Grant, Sylvain Corbeil
Jazyk: francouzsky s českými titulky
Přístupnost: od 12 let
Stopáž: 110 min
Hrají: Magalie Lépine-Blondeau , Pierre-Yves Cardinal, Francis-William Rhéaume, Monia Chokri
Žánr: romantická komedie
Premiéra: 9. 5. 2024

Zdroj foto: Artcam

Více informací:

www.artcam.cz
www.facebook.com/ArtcamFilms


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Jaký byl devátý případ oddělení Q?

chlorid sodny 200Fanoušci dánského spisovatele Jussiho Adlera-Olsena se opět dočkali, tentokrát už devátého dílu ze série oddělení Q. Jednalo se o knihu Chlorid sodný, která klasicky vyšla v nakladatelství HOST.

 ...

Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Maniak

maniak plakat200Psychologický thriller s názvem Maniak rozhodně není filmem pro slabší povahy. Jedná se o novodobé podání stejnojmenného filmu z roku 1980, které v sobě nese odkaz na Jacka Rozparovače. Premiéra tohoto temného příběhu bud...