Vydejte se po řece života Vladimíra Kořena

Vydejte se po řece života Vladimíra Kořena

Tisk

reka-zazraku200Nakladatelství Kazda vydalo v květnu knihu Řeka zázraků od známé osobnosti v podobě Vladimíra Kořena. Jaký je prostřednictvím řádků?

 

 

 Postavu Vladimíra Kořena samozřejmě znám, viděla jsem několik dílů Zázraků přírody a také vím, že byl starostou. Vždy na mě působil jako sympaťák, a proto jsem byla zvědavá, jaká bude jeho kniha a co se o něm dozvím.

A proč se vlastně pustil do psaní knihy? Uvádí, že k tomu vedly tři věci. Za prvé jeho žena, která několik let přitahovala celou rodinu k nakladatelství Kazda, za druhé pohled na současný stav přírody, která se stává spoutanější, chudší a hladovější, což je vidět v oblasti řek a dále čas, který se mu podařilo vyšetřit v jinak přeplněném programu.

Kniha má podtitul Povídky psané zralou rukou čerstvého padesátníka a kromě doslovu a předmluvy Maroše Kramára v ní čtenáři najdou celkem 12 vyprávění. Podle mě se ne vždy jedná o povídky, ale ve výsledku je jedno, jak je to označeno a nehraje se na to. Vladimír Kořen texty různě protkává a propojuje – přidává do nich vzpomínky, střídá pohledy do minulosti například se zážitky ze Zázraků přírody a podobně. Není to však vůbec na škodu a nijak jsem se v tom neztrácela.

Při čtení jsem dostala nálož emocí a musím říct, že to stálo opravdu za to. Autor si mě získal hned úvodním příběhem nazvaným Cígo z plezíru o jeho prarodičích, u kterého jsem se často usmívala, ale ani se neubránila slzám. Občas jsem byla napjatá, jak něco dopadne, hodně jsem se smála u kapitoly Vlašák v akvárku o jedné škole v přírodě, moc mě bavilo číst si o Bílém jelenovi a životě Vladimíra a jeho ženy v malé vesnici a byla jsem překvapená, co vše jim osud přichystal a jak se s tím dokázali poprat.

Řeku zázraků můžete vyhrát v naší soutěži: Získejte knihu oblíbeného moderátora

Původně jsem moc nevěděla, co mám od knihy očekávat a trochu jsem se bála, jestli nebude buď moc osobní nebo naopak zaměřená na konkrétní místa v přírodě, která mi nic neřeknou. Nic z toho se však nestalo, čtení mě chytlo a dozvěděla jsem se při něm spoustu věcí jak o samotném Vladimíru Kořenovi, tak také o přírodě. Bavilo mě číst o rybách a představovat si, jaké musely být chvíle u vody a podobně. Občas je v knize zmiňován Bohumil Hrabal nebo Ota Pavel a já si říkám, že kdyby klasická nebo povinná literatura byla taková, měla by mnohem více příznivců!

Vladimír Kořen je český moderátor, popularizátor vědy a životního prostředí, bývalý starosta Říčan, učitel a nyní také spisovatel. Narodil se roku 1973 v Teplicích, studoval teplické gymnázium a následně žurnalistiku na Karlově univerzitě. Dlouhodobě působil jako redaktor České Televize. Znát ho můžete zejména ze zábavného pořadu Zázraky přírody, který uváděl společně s Marošem Kramárem. Kromě toho byl také autorem a moderátorem televizního pořadu Planeta věda a podílel se také na pořadu Živé srdce Evropy. Za svou popularizaci vědy a životního prostředí mu byla udělena cena Česká hlava, která je českou obdobou Nobelovy ceny. V letech 2010 až 2020 působil jako starosta města Říčan. Z funkce odstoupil poté, co odmítl podepsat nevýhodné smlouvy na prodej městských bytů. Od roku 2021 působí jako učitel druhého stupně na ZŠ u Říčanského lesa. Učí zde zeměpis, přírodovědu, fyziku, výpočetní techniku, dějepis a občanskou výchovu. Žije v Říčanech společně se svou manželkou Martinou a čtyřmi dětmi.

reka-zazraku
Řeka zázraků
Povídky psané zralou rukou čerstvého padesátníka
Autor: Vladimír Kořen
Žánr: skutečné příběhy
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024
Počet stran: 272
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/reka-zazraku/


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Thomas Thiemeyer: Evoluce - dobrodružný příběh nejen pro mládež

evoluce 200V listopadu vyšel pod taktovkou nakladatelství Bookmedia nový dobrodružný román Město přeživších, první díl série Evoluce, německého spisovatele Thomase Thiemeyere. Kniha cílí zejména na mládež, ale příjemným zpracováním a zajímavou (nejen hlavní...

Divadlo

Epilog jedné rodinné tragédie

epilog 200Může mít člověk, který má peníze a s nimi také velkou moc, ještě nějaký morální kredit? Dokáže rodina zbohatlíků ustát zamlčované nevěry, korupční aféry a vypjaté vztahy mezi rodinnými příslušníky? Na tyto otázky dostanete odpověď v Divadle na Vino...

Film

Slavná císařovna tak, jak ji neznáte

Korzet perexPíše se rok 1877. Císařovna Sissi (Vicky Krieps) je nejen módní ikonou, ale i ztělesněním ideálu krásy. Její 40. narozeniny se rychle blíží, ona však k oslavám nevidí důvod.

 

...