Návrat krále. Písničkový filozofický retromuzikál o stesku po domově a zpěvákovi, který (ne)emigroval

Návrat krále. Písničkový filozofický retromuzikál o stesku po domově a zpěvákovi, který (ne)emigroval

Tisk

Navrat-krale-perexPopulární zpěvák Gabriel Král (Jan Mansfeld) nemá špatný život. Bydlí na státní ubytovně a snaží se naplno plnit své závazky vůči vlasti, publiku a hudbě. Po nocích ale sní o dokonalé a zářící show plné kostýmů pošitých flitry a krásných vokalistek.


To všechno mají zpěváci na Západě. Tady, v centrálně plánovaném systému, je všechno mdlé, nudné a amatérské. Gabriel Král se proto rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou. Zmizí a následně se objeví v zemi, kde mají všechno, o čem snil. Realita je však jiná než jeho představy. Jeho písně nikoho nezajímají, zdejší estrády mají své temné stránky a ostatní českoslovenští emigranti jej chtějí jenom využít pro svoje politické cíle. Naštěstí je tu jeho milovaná hudba. Jak se Gabriel Král nakonec rozhodne naložit se svým životem a talentem?

Navrat-krale1

Filozofický retromuzikál z nedávné československé historie

Původní filozofický muzikál plný písní s retro nádechem, který vypráví o naší nedávné historii, vznikl na objednávku Švandova divadla. Autor textu a režisér Jakub Čermák a autor hudby Petr Marek z kapely Midi Lidi se v něm rozhodli zaměřil na témata idolu a ideálu, skepse, emigrace, stesku po vlasti a obskurnosti někdejších estrád. Hra měla premiéru 25. 5. 2024 a uvádí ji pražské Švandovo divadlo.

Věrohodné zobrazení českého socialistického showbyznysu

V muzikálu se autorovi povedlo věrně zobrazit český socialistický showbyznys. Rozhodl se ale vynechat sentimentalitu, se kterou je tohle období obvykle spojováno, a vsadil raději na nadsázku a sarkasmus. Ten samý přístup zvolil pro vytoužený svět za hranicemi, který není žádným rájem na zemi, ale místem, kde není všechno tak úžasné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Písničky svými texty a melodiemi připomínají dobové hity tak moc, že kdybyste slavnou hudbu této epochy neznali, klidně byste uvěřili, že se jedná o skutečné socialistické hity.

Navrat-krale2

Když k tomu přidáte skvělé herecké výkony, mohli byste předpokládat, že jde o výjimečnou hru. Jak to je ve skutečnosti? V tomto případě konečné hodnocení závisí zcela na vkusu diváka, protože hra je opravdu velmi specifická. Některé scény jsou tak zvláštní, že nebudete vědět, co si o nich myslet. Další jsou zas trefné a originální. Pro hru je charakteristický také specifický humor. Ten vám musí sednout, pokud si máte hru užít. Pokud vám však nesedne, bude pro vás sledování hry utrpením.

Navrat-krale

Návrat krále
Scénář a režie: Jakub Čermák
Asistentka režie: Barbora Soukupová Osvaldová
Produkce: Tereza Marková
Inspice: Petra Štanclová
Dramaturgie: Martina Kinská
Výprava: Pavlína Chroňáková a Martina Zwyrtek
Hudba: Petr Marek (Midi Lidi)
Choreografie: Marek Svobodník
Korepetice: Zdeněk Dočekal
Hrají: Jan Mansfeld, Jakub Tvrdík, Jan Grundman, Anna Grundmanová, Miroslav Hruška, Nataša Bednářová, Bohdana Pavlíková, Marie Štípková, Andrea Buršová, Luboš Veselý, Marek Frňka, Matěj Anděl, Natálie Hejlová, Štěpánka Pečenková, Barbora Blažková, Marta Veselá, Tereza Hasserová, Natálie Eliášová, Klára Müllerová, Jolana Zachová
Žánr: muzikál
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 25.5.2024
Délka představení: 2 hod 35 minut včetně přestávky
Zdroj foto: svandovodivadlo.cz

Hodnocení: 65 %

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/952/navrat-krale


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Dluh splacen

Literarni studie 200Nedlouho po vyjití prvního svazku dlouho očekávaných Literárních studií a statí se na knihkupeckých pultech objevil i díl druhý, dovršující tak záslužné editorské dílo Josefa Čermáka a Emanuela Macka. O tom, jak a proč soubor nem...

Divadlo

Holešovská Regata 2014 nabídne i divadelní zážitky

regata 200Čtvrtý ročník rodinného festivalu Holešovská Regata se koná 20. – 21. června v areálu holešovského zámku. Právě u zámku úspěšně proběhla rekonstrukce nádvoří, což nalákalo organizátory festivalu k uspořádání několika divadelních ak...

Film

Královna soulu opět vystoupí před diváky, nyní však na filmovém plátně

Respect 200Její hlas je nezapomenutelný, stala se první ženou uvedenou do Rokenrolové síňe slávy (Rock and Roll Hall of Fame), je držitelkou 18 cen Grammy a nyní do kin míří film o jejím životním příběhu. Film Respect mapuje cestu hudební ikony, zpěvačky...