Svátek hada vás přenese nejenom do Podkarpatské Rusi

Svátek hada vás přenese nejenom do Podkarpatské Rusi

Tisk

svatek hada200Spisovatelka Lucie Hlavinková rozhodně nezahálí. Nedávno jí vyšla dětská kniha Bylinková babička a v květnu přišla s dalším historickým románem. Tentokrát nese název Svátek hada a přenese čtenáře do Podkarpatské Rusi.

 

 

V úvodu kniha autorka uvádí, že postava Michala je volně inspirována životním příběhem pana Michala Hečky, majora v.v., rodáka z Podkarpatské Rusi, který jí byl vyprávěn jeho synem, architektem Jiřím Hečkou. Také měla vzácnou příležitost se s panem Michalem Hečkou (ročník narození 1924) osobně setkat v Kunštátě, jeho bydlišti. „Další dvě postavy, Helena a Roman, jsou smyšlené, ale jejich příběhy jsou také z velké části založené na skutečných životech mnoha československých občanů (Helena Frischerová, Gertruda Arosevová, rozená Freundová, Michal Kričfaluši, Jan Demčík a další). Na jejich osudy nikdy nesmíme zapomenout,“ píše zde dále.

Příběh začíná v nedotčené přírodě Podkarpatské Rusi, kde tráví bezstarostné dětství patra tří kamarádů: Helena, Michal a Roman. Tyto chvíle spojené například s oslavou dne hada jsou pro ně však záhy jen vzpomínky a také něco, co je mnohdy drží nad vodou. Osud se s nimi totiž nemazlí a oni se ocitají například v gulagu, pracovním táboře nebo posléze v poválečné Praze.

Na knihu jsem byla zvědavá, protože jsem sama strávila krátkou dobu na podkarpatských poloninách a poté v ukrajinských vesnicích. Také mě zajímalo, o čem přesně kniha bude a také jsem se chtěla seznámit s dobře hodnocenou spisovatelkou.

Přečtěte si rozhovor s autorkou knihy: „Rozhodlo, jak vnuk o dědovi řekl, že je něco jako James Bond Východu.“

Do příběhu jsem se velmi rychle začetla a oblíbila si jeho postavy. Byla jsem překvapena, s čím se museli potýkat, snažila jsem se vžít do jejich pocitů a často také až nevěřícně kroutila hlavou. Někdy jsem byla i smutná a naštvaná na tu dobu a říkala jsem si, že by se na takové lidi opravdu nemělo zapomínat. Také jsem vzpomínala na podobné knihy, které jsem už četla v čele s Lastočkou od Jitky Závodné začínající na území Ruska. Moc se mi líbil i všudypřítomný motiv hada, se kterým autorka pracovala.

Svátek hada se mi moc líbil a mám v plánu si od Lucie Hlavinkové přečíst i další knihy, protože to určitě nebude žádný krok vedle a také díky nim zjistím pro mě něco nového z historie.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Začtěte se do příběhu inspirovaného skutečným vyprávěním

Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2016 zvítězila v literární soutěži nakladatelství Albatros s knihou pro děti s názvem Projekt pes (ten můj), která se dočkala několika pokračování. U knížek pro děti zůstala a navázala neméně úspěšnou sérií Sesterstvo. První kniha pro dospělé s názvem Sestry Foxovy, životopisný historický román o zakladatelkách spiritismu, autorce vyšla v roce 2017. O dva roky později vydala v nakladatelství Motto historický román s detektivní zápletkou Apatykář a román o osudech slavného salonu v 50. letech Kdo šije u Podolské?

svatek-hada

Svátek hada
Autor: Lucie Hlavinková
Žánr: historický román, česká beletrie
Nakladatelství: MOTTO (Albatros Media)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 232
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/89820904/svatek-hada/

Brzy přineseme také rozhovor s Lucií Hlavinkovou.


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Na život a na smrt

world of warcraft 200Dlouhé zimní večery strávené se superhrami od nejlepšího herního vydavatele na trhu, Blizzard. Tak si pamatuju svoje dětská léta. Jednou z těch her byla i pecka, kde jste mohli za hnusné zelené nestvůry – orky...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

20 let Projektu100

projekt pernyden perexProjekt 100 byl poprvé uveden do českých kin v roce 1995. Dnes již slaví 20-té výročí. Za jeho působení bylo do kiny uvedeno 179 filmů a vidělo je přes 800 tisíc diváků.