Jana Merunková: „Příběhy „děcákových dětí“ s dobrým koncem byly brány jako něco, co není běžné.“

Jana Merunková: „Příběhy „děcákových dětí“ s dobrým koncem byly brány jako něco, co není běžné.“

Tisk

Jana Merunková 200Jana Merunková je vizionářka, podnikatelka a zakladatelka obecně prospěšné společnosti yourchance, kde působí také jako ředitelka a fundraiser. Více než dvacet let se aktivně se věnuje projektům na podporu finanční gramotnosti, změnám v oblasti vzdělávání a pomoci sociálně ohroženým osobám. Dlouhodobě se věnuje koučování, mentoringu a budování leadershipu. Jana je rovněž autorkou pohádek, poezie, ale i učebnic a dalších publikací. Jejími specializacemi jsou finanční gramotnost, leadership, strategické řízení a tvorba prostředí pro osobní růst. Její práci provází hluboká víra a křesťanské hodnoty, které se promítají do všech jejích aktivit.

Paní Merunková, vítám vás u našeho rozhovoru. Jak se máte a čím žijete v těchto dnech?

Dobrý den, musím přiznat, že v současné době žijeme přípravami na několik akcí, které nás čekají během nejbližších třech týdnů. V projektu Finanční gramotnost do škol nás čeká finále Rozpočti si to!, které se bude konat v prostorách České národní banky. Jeden den se sjedou finalisté ze základních škol, týden na to, nejlepší týmy ze škol středních. Čeká je závěrečné klání před odbornou porotou.

Rozdávat budeme spoustu krásných cen. Projekt Vítej v Česku chystá celostátní setkání absolventek našich kurzů Základy podnikání. Pro lidi v projektu Začni správně máme naplánovaná regionální setkání. Začátkem prázdnin pro ně připravujeme příměstský tábor a v srpnu ještě pobytový integrační kemp. Téhož měsíce bude yourchance ještě k vidění na dvou velkých veletrzích. V neposlední řadě běží nominační období na cenu Bílá vrána. Prostě se nenudíme. (smích)

Do konce června je možné posílat nominace na ocenění Bílá vrána. Můžete nám jej představit? Co je jeho hlavním cílem?

Ocenění Bílá vrána je určeno těm, kteří prošli v průběhu svého života ústavní výchovou nebo náhradní rodinnou péčí a následně ve svém životě uspěli. Udělujeme ho od roku 2013 a vyjadřujeme tím hluboký obdiv a uznání těm, kteří se svou odvahou a odhodláním postavili výzvám života, a také těm, kteří je na jejich cestě podporují.

Cílem ocenění je upozornit na příběhy plné odvahy, vytrvalosti a odhodlání. Životní překážky nemusí být limitující, pokud je překonáme s nasazením a vůlí uspět. Bílá vrána připomíná, že i těžké začátky mohou vést k úspěchu, a je symbolem naděje nejen pro ty, kteří překonali složitý osud, ale i pro celou společnost.

Jana Merunková Bílá vrána1

Ocenění Bílá vrána má dvě kategorie. Popište nám je, prosím, a zdůrazněte rozdíly mezi nimi.

Ocenění Bílá vrána v první kategorii MLADÝ DOSPĚLÝ je určeno těm, kteří dokázali překonat náročné začátky svého života v dětském domově či pěstounské péči a vybudovali si stabilní a plnohodnotný život. Úspěch podle nás není honba za luxusem, ale schopnost žít „normální život". Tedy mít práci, rodinu, domov, zvládat běžné radosti i starosti a zůstat mimo nebezpečí jako jsou dluhy nebo sociální nejistota.
Na druhé straně stojí lidé se zlatým srdcem, kteří jsou opravdovou oporou a pro ty je tu druhá kategorie a ocenění POKLAD V SRDCI, které vzdává hold vychovatelům, pedagogům a dalším, kteří mladým lidem na prahu dospělosti usnadňují cestu. Díky jejich podpoře se z prvních nejistých kroků může stát pevný a odhodlaný start do soběstačného života.

Jaký je další postup po zaslání nominací? Kdo vybírá finalisty a vítěze a podle čeho?

Ze všech nominovaných porota vybere tři finalisty z každé kategorie, z těch pak vítěze pro letošní ročník.

Kdyby chtěl někdo někoho nominovat, co pro to musí udělat? A kdo má tedy šanci zaujmout?

Můžete nominovat někoho, případně můžete sdílet i svůj příběh. Pošlete nám nominaci do konce června 2025. Vyplňte formulář na našich webových stránkách https://www.bilavrana.net/. Právě v těchto dnech mají lidé možnost upozornit na výjimečné příběhy a inspirativní lidi, kteří si ocenění zaslouží. Vyvrcholením této cesty bude slavnostní předávání cen, které proběhne 15. října 2025 v Praze.
Jak už bylo řečeno, oceňujeme jednotlivce a zaměstnance dětských domovů, kteří svým životním přístupem inspirují ostatní.

V nominačním formuláři je potřeba zadat kontakty i na nominovaného. Proč tomu tak je? Co když by jej někdo chtěl nominovat jako překvapení?

S každým nominovaným je třeba ověřit, že splňuje podmínky nominace a natočit rozhovor pro porotu. Upřímně, překvapení to je pro nominované v podstatě vždycky. Nikdo asi nežije se záměrem, že chce „sbírat vavříny“. Porota si pak videa zhlédne a vybere ty, kteří budou oceněni. Je to ale vždy velmi těžké. Proto je porotců několik, aby se shodli.

Jana Merunková Bílá vrána 2024

A ještě nám prozraďte, co vlastně mohou vítězové získat? Co jim tato výhra dá?

Cenou pro mladé je křišťálové pírko Bílé vrány od společnosti Lasvit. Skleněné srdce s kousky pravého zlata uvnitř vyrábí pro naše oceněné Atelier Ange. Obě ceny jsou nádherné. Ale už vědomí, že si někdo všiml vašeho příběhu je formou odměny. Navíc předání probíhá v rezidenci primátora Prahy, pana Bohuslava Svobody. Záštitu pro letošní ročník udělila náměstkyně primátora paní Alexandra Udženija.

Ještě by mě zajímalo, kde probíhá vyhlašování výherců a co obvykle bývá jeho součástí?

Součástí slavnostního programu je setkání s paní náměstkyní a krásný slavnostní program. V něm vystupují děti a mladí lidé z dětských domovů a pěstounské péče. Loni nám zpívala Veronika Černá. Velmi talentovaná dívka, která má veškeré předpoklady k tomu, abychom ji v budoucnu viděli mezi českými operními pěvkyněmi.

Letošní program zatím prozradit nemohu.

Cena je udělována už od roku 2013, tak vybavíte si nějaký příběh, se kterým se můžete pochlubit?

Každý příběh se vás nějak dotkne. V poslední době mě oslovil příběh Denisy Fronkové. Čtenáři si mohou rozhovor poslechnout yourchance TV na platformě YouTube. Ale silných příběhů je opravdu mnoho. Dokonce víc, než můžeme ocenit. Proto vydáváme knižní edici Hejno bílých vran. Má už pět dílů a mapuje 50 životních příběhů. Navíc máme 10 z nich zpracovaných v audio podobě na Spotify. Tady patří velké poděkování Českému rozhlasu a všem hercům, kteří příběhy zpracovali bez nároku na honorář.

Jana Merunková

A proč vlastně název bílá vrána? K čemu odkazuje, co má vyjadřovat?

Bílá vrána je pozitivní výjimka. V době, kdy jsme cenu zakládali, byly příběhy „děcákových dětí“ s dobrým koncem brány jako něco, co není běžné. Ale jak se ukazuje, je jich celé hejno… Pro média bylo samozřejmě jednodušší uchopit téma z negativního úhlu pohledu. My se rozhodli to změnit. A i tento rozhovor je důkazem, že se to postupně daří. Přestože jsme v době velmi digitalizované, vydávání příběhů knižní formou se skutečně osvědčilo.

Knihy můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte balíček knih o bílých vránách

Toto není jediná vaše kniha. Jaké jsou ty další a co vás především vedlo k tomu je napsat?

Naše první publikace byl set materiálů pro práci s mládeží nazvaný Prima život. Je to inspirativní set dvou brožur, které se zaměřují na schopnost stanovit si dlouhodobé cíle a krátkodobé cíle, vytvořit jasný plán kroků a provázat to s potřebou určitého finančního plánu. Už jsme dělali tři dotisky, celkem 10 000 kusů. A nejemotivnější reakce nepřichází od mladých lidí, ale od lidí ve věku 35+. Komentář obvykle začíná: „Proč jste tohle nevydali dřív? Tohle vědět, když mi bylo dvacet…“.

Pak následovala celá řada knížek pro učitele na téma finanční gramotnosti, odborně zaměřené knížky jako Fenomén dítěte v systému (míněno v systému náhradní rodinné výchovy). Vydali jsme i cestopisný deník Mise Lombok, který mapuje naši cestu do Indonésie, kde jsme s kolegyní Zuzkou Chlumskou učily finanční gramotnost.

Poslední velkou sérií, která vznikla jsou materiály pro integrační kurzy Vítej v Česku, kde pomáháme ukrajinským uprchlíkům zapojit se do české společnosti. Ale abych odpověděla, co nás vedlo k tomu, začít vydávat knížky. Důvod byl vlastně prostý. Potřebovali jsme do našich programů zpracovaná témata, která na knižním trhu nebyla dostupná. A jak je v yourchance dobrým zvykem, od myšlenky k činu je jeden krok… A tak jsme se časem stali oficiálně registrovaným nakladatelstvím.

Získejte v naší soutěži také titul Mise Lombok: Seznamte se s Misí Lombok

Kromě psaní knih jste podnikatelka, zakladatelka obecně prospěšné společnosti yourchance a věnujete se například také koučování, mentoringu. Zajímalo by mě, jak to vše časově zvládáte a hlavně, jak odpočíváte?

Tuhle otázku dostávám často. Vždycky se mi chce odpovědět, že vlastně nestíhám všechno, co mám jako úkoly na stole. Na druhou stranu je pravda, že spousta věcí se děje, vzniká nám pod rukama, protože jsem si to vymyslela a rozhodla to zrealizovat. Takže ze mě dostanete tu jedinou skutečnou odpověď, kterou na to mám: „Zvládnout se to dá jen s Božím požehnáním a dobrým týmem.“ Je důležité se obklopit skvělými lidmi a vytvořit prostředí, kde se jim dobře pracuje. Já nejsem velký šéf. Mám raději kulturu, kde mě lidé v týmu vnímají jako zákazníka. Ve volném čase ráda čtu, tančím, mám ráda jízdu na koni a na kolečkových bruslích. Vždycky si ráda poslechnu živou hudbu, ať už to je velký koncert, klubové vystoupení nebo kytara u táboráku.

hejno bilych vran balicek

Bavily jsme se především o udílení cen, ale co když by chtěl někdo podpořit celý projekt? Prozraďte nám na závěr, co pro to může udělat nebo kde najde potřebné informace?

Ocenění Bílá vrána je vlastně jen třešinkou na dortu. Naše práce v projektu Začni správně spočívá v přípravě mladých lidí z dětských domovů a pěstounské péče na samostatný život poté, co odejdou, a hlavně v jejich doprovázení v prvních letech té – pro mnohé vysněné svobody. Až když začnou žít sami, tak se ukáže ta druhá strana mince, kterou je nezbytnost nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Svoboda a odpovědnost jsou totiž dvě strany jedné mince. Tomu se ale v teenagerovském věku špatně věří. Tisíckrát jsme slyšeli: „Myslel jsem, že to nějak zvládnu sám,“ nebo „v domově jsem nevěřila, že je toho tolik, co budu muset řešit.“

Pokud by nás chtěl někdo podpořit, budeme rádi. Klíčovou je pro nás finanční podpora, protože nemáme žádné státní dotace. Projekt funguje jen díky podpoře lidí, kteří si uvědomují, že naše práce dává smysl. Je možné dát trvalý příkaz na pravidelnou částku a posílat peníze na konto naší veřejné sbírky. Pokud by nás chtěla podpořit firma nebo větší dárce, sepíšeme darovací smlouvu. Každá koruna se počítá. Všechny potřebné kontakty jsou na stránkách projektu www.zacnispravne.cz nebo na webu společnosti www.yourchance.cz.

Děkuji za rozhovor!


 

Hledat

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.


Divadlo

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

hamlet 200V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet now s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21, jejíž pre...

Film

Španělská královna: Penelope Cruz zachraňuje trapný pokus o komedii

spanelska kralovna 200Na filmová plátna vstupuje počin ze španělské režie. Zanechává za sebou smíšené pocity a nezodpovězenou otázku „co tím chtěl básník říci“. Jediným highlightem je herecká ikona Penelope Cruz a úsměvná scénka...