Atlas ohrožených živočichů

Atlas ohrožených živočichů

atlas ohrozenych zivocichu 200Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů.O autorech

Radek Malý (*1977) je český básník, autor knížek pro děti a překladatel. Na Univerzitě Palackého vystudoval obor germanistika a bohemistika. Působí jako vysokoškolský pedagog, překladatel z němčiny, básník a autor literatury pro děti. Publikoval básnické sbírky Lunovis (2001), Vraní zpěvy (2002), Větrní (2005) a Malá tma (2008).

Pavel Dvorský vystudoval   na Vysoké škole uměleckoprůmyslové  ilustraci a může se pochlubit, že byl jedním z  mála žáků samotného Jiřího Trnky.  O tom, že jej jeho obor doslova pohltil,  svědčí desítky publikací s  jeho dokonalými vědeckými a populárně naučnými ilustracemi.

„Pravdivé příběhy kriticky ohrožených živočišných druhů“

Tato publikace nabízí přehledné nahlédnutí do říše zvířat, která tu s námi nemusí dlouho zůstat. Je zde popsáno více než čtyřicet ohrožených zvířat, která jsou různě rozčleněna podle Červeného seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody do kategorií od vyhynulý taxon po málo dotčený taxon. Populace lidí raketově roste a s ní souvisí nové technologie, znečištění moří, likvidace lesů a další globální katastrofy, které přispívají k tomu, že někteří živočichové se nacházejí na pokraji vymření.

O knize

Tato encyklopedie má příjemný větší formát, kde oceníme nádherné barevné celostránkové obrazy Pavla Dvorského, doplněné menšími vědeckými ilustracemi jeho ženy Pavly Dvorské. Ke každému zástupci daného zvířete nechybí český a latinský název, jeho výskyt a poté povídání o jeho životě a o tom, kvůli čemu se octl na tomto smutném seznamu. Zastoupeno je 41 živočichů od obyvatele vod (korálnatci, velemlok čínský), vzduchu (ara škraboškový, kolibřík běloocasý) a souše (luskoun krátkoocasý, lvíček zlatý, tapír čabrakový).

Závěrem

Knihu doporučuji jak dětem pro nádherné ilustrace a zajímavosti ze světa zvířat, ale i dospělým, pro nezvyklé a často i smutné údaje. Příznivě hodnotím také fakt, že informace sdělení zde obsažené jsou aktuální a komplexní. Atlas ohrožených živočichů rozhodně stojí za přečtení a k zamyšlení o tom, jak se lidstvo chová.

atlas ohrozenych zivocichu

Název: Atlas ohrožených živočichů
Autor: Radek Malý
Ilustrace: Pavel Dvorský, Pavla Dvorská
Žánr: atlas, příroda, naučná literatura
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 88
Hodnocení: 95 %

Odkaz: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/67724255/atlas-ohrozenych-zivocichu/


 

PřihlášeníSoutěže


Rozhovor

Dalibor Gondík: Přímý přenos v televizi nemůžu prošťouchnout

GONDIK 200Oblíbeného herce Dalibora Gondíka můžete vidět v představení v divadle Kalich i na televizní obrazovce. V našem rozhovoru vám prozradí, jak se k herectví dostal a jak vnímá plusy a mínusy této profese.

 

...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Co je tvoje, je i moje: Román o tom, že nic není černobílé

coje 200Ostravské nakladatelství Domino asi není potřeba nějak zvlášť představovat. Vzniklo v roce 1997 a na svém kontě má už stovky mezi čtenáři velmi oblíbených knih. Detektivkami a thrillery počínaje, čtením pro dospívající konče. Pokud je vaším šálkem čaje...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Dokumenty Michelangela Antonioniho se uhnízdily v Karlových Varech

altLetos někteří filmaři buď v plné síle oslavili sté narozeniny (jako japonský režisér Kaneto Šindo) nebo se před sto lety narodili (Tadaši Imai,  Alexander Mackendrick, Gene Kelly, Georges Franju,  Michelangelo Antonioni). P...