Začtěte se do prastarých vlčích legend
Banner

Začtěte se do prastarých vlčích legend

hati 200Nejen milovníci vlků by si neměli nechat ujít útlou knížečku Hati s neotřelými legendami, která vyšla v nakladatelství Pointa.

 

 

 

Kniha obsahuje příběhy Inuitů, Indiánů a Víkingů. Malé holčičce Tanaki je vypráví velmi starý a mohutný vlk Hati. „„Jsi krásný! A obrovský!“ zaboří dětské dlaně do dlouhé huňaté srsti a blaženě zašeptá: „To je dobře, že jsi tady, čekala jsem na tebe.“ „Já vím,“ odvětí vlk, „dřív jsem nemohl, ale teď už tě neopustím. Budu ležet u tvých nohou, co svět světem bude stát, dokud Měsíc Zemi bude obíhat, dokud mi zbude síla na poslední dech, budu tady. Už ti nikdo, nikdo neublíží.““ (str. 10)

První příběhy vypráví o vzniku vlků, mořských vlcích a také o duši, následující se zase zaměřují na to, jak člověk přišel ke psům přišel nebo jaké bylo soužití vlka s chlapcem nebo krkavcem. Závěrečné vikingské legendy jsou o Odinovi, otci vlků a o vlku Fenrirovi. Kromě posledních pro mě byly příběhy nové a přišly mi moc zajímavé. Až byla škoda, že byly tak krátké, což může být naopak dobré pro nejmenší čtenáře. Moc se mi také líbila úcta k vlkům, která ze stránek čišela.

„Tak lidé začali nenávidět vlky. Kradli jsme jejich majeteček, sahali na jejich penízky. A to mnoho z nich dodnes odpustit nedovede. Začala mezi lidmi a vlky válka. Krutá válka, která měla na obou stranách mnoho zbytečných obětí. Pomsta není dobrý ukazatel cesty, víš, malá? Zatemní člověku i vlku mysl, on už ji pak přestane ovládat a chová se jako zběsilé zvíře. Jak člověk, tak vlk. Máme toho mnohem víc společného, než jste si vy, lidé, ochotni připustit.“ (str. 49)

Autorka knihy, Blanche měla s knihou jistě hodně práce, protože si takové příběhy „nevycucala z prstu“, ale měla je podložené. Svědčí o tom i množství zdrojů uvedených v závěru knihy, které mohou navíc pro ostatní působit jako inspirace. Za sebe můžu říct, že bych si klidně dala ještě nášup a poslouchala s Tanaki dál.

Blanche pochází z městečka Žatec ležícího při severozápadní hranici s Německem. Po studiu na konzervatoři v Teplicích přesídlila do hlavního města, kde působí jako členka skupiny prvních houslí Orchestru Národního divadla v Praze. Má dva syny, pro které velmi ráda vaří. Pokud nevaří, neuklízí nebo nehraje na housle, utíká od civilizace do lesa, fotí, vyhledává a čte staré severské legendy a pak o nich třeba i píše.

hati

Hati
Autor: Blanche
Žánr: mytologie
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Počet stran: 88
Hodnocení: 85 %

https://www.pointa.cz/project/2c6fb61b-8e1a-11ea-a5de-001dd8b72061


 

PřihlášeníSoutěže


Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

To bych zvládl taky

to bych zvladl 200Poznáte tých čitateľov, ktorí pri prvom listovaní knihou hľadajú obrázky? Niektorí z nás to robia s každou hrubou knihou, ktorá vyzerá nudne. Pri tejto mini encyklopédii moderného umenia sa o nedostatok obrázkov báť nemusíte, nájdete...

Divadlo

Balet Národního divadla on-line tréninky inspiruje a motivuje: „Protančíte tím s námi?“

BaletND Protancimetim 2Doba, kterou nyní všichni prožíváme, je v mnoha ohledech mimořádná. Plná omezení, ale také nových, nečekaných možností. Co třeba absolvovat hodinu baletu ve společnosti sólistů Baletu Národního divadla, pod vedením špičk...

Film

Ben Hur přijíždí

ben hur 200Adaptací Wallaceova historického románu BEN HUR, pojednávajícího o ušlechtilém židovském šlechtici v časech Ježíšova působení ve starověké Judeji, jenž se vinou nešťastných náhod i zrady spřáteleného Římana ocitne v otroctví odsouzen k doživotnímu...