Kamarádi z báječné školy pana Scotta jsou zpět

Kamarádi z báječné školy pana Scotta jsou zpět

Tisk

petova-bajecna-dobrodruzstvi200Péťova báječná dobrodružství je název další knihy volně inspirované zážitky Miroslavy Salajkové a jejího syna. Jedná se tedy o pokračování titulu Báječná škola pana Scotta, který vyšel v roce 2020.

 

 

 

Hlavní hrdinou těchto knih je Péťa, který se s rodiči přestěhoval z České republiky do Portugalska, kde navštěvuje mezinárodní školu. Tam je nejen učitel pan Scott, ale také kuchařka dona Mária, a především Péťovi spolužáci a kamarádi. Každý je něčím výjimečný a je z jiného státu, ale našli společnou řeč a mohou zažívat nejrůznější dobrodružství.

Tentokrát se společně vydají na festival do Porta a nejvíce zážitků je čeká na Azorských ostrovech. Na výpravě se něco naučí, ale také se přiblíží k peklu nebo například kosatkám. Ve škole zase zachraňují zvířata a pořádají nejrůznější akce.

„Po cestě autobusem si připadáme jako ve slibovaném Jurském parku: rostou tu opravdu plavuně a přesličky, obrovské kapradiny, bambusy a všechno dohromady tvoří neproniknutelný prales. Tamhle ze křoví vykukuje stegosaurus, tamhle zrovna přelétl pterodaktyl, za autobusem se s dusáním rozeběhlo stádo apatosaurů. Anebo ne?
Vystoupíme u jezera, odkud už musíme po svých – přímo k místu, z něhož zlověstně stoupá dým. K tomu ještě ucítíme podivný pach a rozeznáme dunění, které se ozývá z kopce před námi.
Díváme se k cíli před sebou a tají se nám dech.“ (str. 65)

Na knize se mi líbilo, že byla opravdu „jen“ vyprávěním – že se autorka neuchýlila k nějakému moralizování nebo poučování, i když k tomu skupina žáků mohla svádět. Vše je takové milé a stránky příjemně plynou. Při čtení se navíc můžete kochat krásnými ilustracemi od Ivony Knechtlové, které mohou chvílemi připomínat nesmrtelné obrázky Heleny Zmatlíkové, což může na někoho působit až nostalgicky.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zažijte s Péťou báječná dobrodružství

Péťova báječná dobrodružství jsou určena dětem od šesti let, ale nejsou psána úplně velkým písmem, ani zde není nějak málo textu. Kniha tak může být ideální jak k předčítání rodiči, tak jako jedna z prvních, kterou děti přelouskají samy. Věřím, že se jim bude líbit jak jiné prostředí, tak postavy kamarádů nebo jejich zážitky.

Miroslava Salajková vystudovala Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala ve školství jako vychovatelka, v gumárenském průmyslu i v redakci časopisu Darina. Několik let prožila v Portugalsku, které se pro ni stalo velkou inspirací. Je velkou milovnicí zvířat. Má dospělého syna.

Ivona Knechtlová ilustrování knížek je pro ni splněným dětským snem. Ilustruje pro řadu významných nakladatelství (Albatros, Pikola, Mladá fronta), těší ji zejména práce na dětských knihách. Má tři dcery a s rodinou žije v Praze.

petova-bajecna-dobrodruzstviPéťova báječná dobrodružství

Autor: Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová
Žánr: pro děti od 6 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 112
Hodnocení: 87 %

https://www.knihykazda.cz/petova-bajecna-dobrodruzstvi/


 

Hledat

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.


Literatura

Freddie Mercury žil na plné pecky, nestřídmost a dekadence byly součástí jeho života

freddie mercury200Sedmdesáté narozeniny by 5. září oslavil Freddie Mercury, tvář a hlas legendární britské skupiny Queen. Nezkrotný bouřlivák, ale také Bohem nadaný zpěvák a hudebník se však dožil pouhých pětačtyřiceti let. Nestřídmost a dekadence byly...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Hořící keř zaplál

Hoorici ker 200Jen na HBO spatříme nový český film Hořící keř, který se vrací k tragickému, ale nikoli marnému protestu Jana Palacha proti posrpnové okupaci Československa. Řadí se mezi početné výpovědi ...