Kouzelná cesta k Poslední řece

Kouzelná cesta k Poslední řece

Tisk

cesta k posledni rece200V nakladatelství KAZDA vyšla nyní v září kniha Cesta k poslední řece. Původně jsem si myslela, že jde o běžnou dětskou dobrodružnou knihu, ale nakonec mě opravdu pohltila.

 

 

 

V předmluvě se od autora knihy Teddyho Keena čtenáři dozví, že v roce 2014 v odlehlé části Amazonie učinili s kolegy nečekaný objev: našli jsme zapečetěnou schránku plnou map, deníků, skicáků a dalších dokumentů, které patřily neznámému umělci a dobrodruhovi, jehož identita dodnes zůstává neodhalena. Autor poté tento poklad vzal s sebou do Londýna a začal společně s nakladatelským týmem pracovat na digitálním restaurování původních ilustrací a nápisů, aby mohli světu přinést příběh Neznámého dobrodruha. Teddy Keen se také vydal do Amazonie, aby našel Poslední řeku a odhalil pravdu. Potvrdil tak, že popisované pohoří je skutečné, ale v souladu s přístupem Neznámého dobrodruha neprozradí jeho přesnou lokalitu. Zároveň je připraven stále pátrat po identitě Neznámého dobrodruha. Více najdete na webu https://www.theunknownadventurer.com/

Stránky knihy tedy vycházejí z deníkových zápisků a obsahují kromě textu také až neuvěřitelné realistické ilustrace. Mnoho zvířat je tu detailně rozkresleno a nad detaily mi opravdu zůstával rozum stát. Mnohdy ani fotografie nejsou tak věrné, a navíc jsou zde používány barvy příjemné pro oko.

cesta k posledni rece

Co se týče vyprávění, tak to je také moc zajímavé a napínavé. Členy expedice je Neznámý dobrodruh a také Bibi. Ta má podle něj dovednosti pro přežití v džungli a jejím cílem je odhalit nějaké nové druhy živočichů. Každý z nich je jiný, ale společně nějak fungují. Bylo pro mě překvapivé, kolik toho dobrodruh oproti Bibi „schytal“ nejen od různého hmyzu. Pravdou však je, že oba měli často namále a já jim při čtení hodně fandila.

Kromě toho, že jsem byla fascinována ilustracemi i příběhem celkově, tak mě zaujalo také několik nových věcí, co jsem na stránkách mohla zjistit. Například jsem neznala popisovanou rybu - trahira cayenského (Hoplias aimara) – u které se vyvinula schopnost dýchat na souši a je známá tím, že se dokáže plazit pomocí prsních ploutví a podobně jako Neznámého dobrodruha mě zaujalo, jak je v přírodě vše propojené.

Cesta k poslední řece je opravdu unikátní kniha a už teď se moc těším na další objevenou příručku s názvem The Lost Book of Adventure (Ztracená kniha dobrodružství), která byla přeložena do řady jazyků a brzy by měla vyjít i česky.

Teddy Keen je redaktorem a sestavovatelem Ztracené knihy dobrodružství - objevených děl a ilustrací Neznámého dobrodruha. V roce 2014 během cesty do Amazonie narazil Teddy, sám ilustrátor a outdoorový nadšenec, v odlehlé chatě na břehu řeky Jari na zapečetěný kovový kontejner. Ukázalo se, že jejím obsahem je celoživotní dílo neznámého umělce dobrodruha. Vedle zápisníků, skicáků a dalších věcí se nacházel dopis, který byl podle všeho napsán ve prospěch dvou mladých členů rodiny. Kufr i s obsahem byl odeslán zpět do Velké Británie. Díky svým outdoorovým znalostem strávil Teddy s týmem odborníků poslední dva roky restaurováním, následným sestavením a úpravou pokladu dobrodružných znalostí do podoby knihy, kterou si může prohlédnout celý svět. Teddy žije se svou rodinou v Londýně.

cesta k posledni rece

Cesta k poslední řece
Autor: Teddy Keen
Překlad: Eva Dobrovolná
Žánr: od 10 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 128
Hodnocení: 92 %

Zdroj foto: Kazda

https://www.knihykazda.cz/cesta-k-posledni-rece/


 
Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Na útěku...nájemní vrazi se nezastaví před ničím

Na uteku perexSimon ztratil svou nejstarší dceru Paige. Ne, není mrtvá, ale téměř jakoby byla. Je závislá na drogách a násilnickém partnerovi a nechce, aby ji rodiče hledali. Simon se však nevzdává a podaří se mu získat informaci, kdy bude jeho dcera b...

Divadlo

Hráči - Komorní scéna Aréna
Hráči 200Hercům nejvyšší kategorie, těm, kteří dokážou svou profesi vypilovat na mistrovskou úroveň jemně cizelovaných detailů, říkám, čistě jen pro svou potřebu, hráči. Ostravská Komorní scéna Aréna má stejnojmennou Gogolovu klasiku na repertoáru už šestý...

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!