Lžeme dětem v pohádkách?

Lžeme dětem v pohádkách?

Tisk

Ludmila Bakonyi SelingerováChudák se stane boháčem, princeznu zachrání princ na bílém koni, hloupý Honza to dotáhne na krále, děti porazí čarodějnici, rytíř obrovského draka a mávnutím kouzelného proutku se vyřeší každý problém. Ve světě pohádek naprosto normální věci. Jaké tím dáváme dětem ponaučení do života? Učíme je už v nejmladším věku věřit nerealistickým představám?

S touto otázkou se jako pedagog a spisovatelka setkávám čím dál častěji. Rodiče, kteří chtějí pro své děti to nejlepší, se po právu zajímají o to, zda neukládají dětem do hlavy nějaká mylná přesvědčení a mnozí proto klasičtější pohádky vynechávají. Dokonce existuje silný trend non-fiction pohádek a lidí odmítajících tradice a kouzelné pohádky s tím, že dětem nebudou lhát. Svět pohádek je ale mnohem vrstevnatější a hlubší, než scénář romantického filmu v Hollywoodu a je dobré pod tyto vrstvy nahlédnout, abychom lépe porozuměli tomu, co dětem mohou dát.

Jako první věc se podíváme na otázku symboliky. Lidská mysl je obrazotvorná a symboly, podobenství jsou pro nás velmi snadno pochopitelné a stravitelné. Chápeme je všichni, je to jakýsi historický fond obrazů, za nimiž jsme schopní si představit širší významy. Právě řeč symbolů pohádky hojně používají a mnoho postav a událostí je zde pouze v zastoupení. Je dokázáno, že pohádky jsou silně vnímány podvědomím a odvádějí práci, která pro nás není zcela viditelná a pochopitelná. Touto problematikou se zabýval už slavný psycholog Carl Gustav Jung. Nelze proto pohádky interpretovat zjednodušeně a doslovně.

Další oblastí, co stojí za zmínku, je magické myšlení. Je to způsob uvažování, který byl dříve běžný a nyní ho používají děti v předškolním věku. Je to víra v nadpřirozeno, magické jevy, pověry a podobně. Děti tráví hodně času ve fantazii a dá se říci, že jim magické myšlení pomáhá vyplňovat mezery v jejich vědění a chápání světa. Důležité je říci, že rozdíl mezi pohádkami a realitou v naprosté většině chápou, nebo jim lze snadno vysvětlit. Školním věkem a zráním jej samy opustí a nezanechá na nich žádné intelektuální následky. Naopak, snění a duchovní rozvoj jsou pro ně veskrze zdravé.

A teď už k těm vzorcům v pohádkách. Mnohá dáma si posteskne, že žádní princové na bílém koni neexistují, ba se vedou čilé diskuze o vhodnosti klasických dívčích postav coby vzorů pro dnešní emancipované dívky. Tady jsme u těch hlubších poselství. Pohádky jako takové pojednávají o životní cestě, krizích a překonání problémů. Postavy a zápletky představují rysy osobnosti a zkoušky, které nás v životě potkávají. Ukazují, že se nám může povést zvítězit v našich malých a velkých bojích, i když se to zdá zpočátku nepravděpodobné. Učí nás naději a důvěře, že zvládneme projít temným lesem a zlomit zlá kouzla, abychom usedli na pomyslný trůn našeho života. To jsou hluboké pravdy, které potřebujeme v dětství slyšet stále a stále znovu, abychom uvěřili, že i my, jako malinký človíček, obstojíme ve výzvách, jež na nás čekají. Že každý má svou jedinečnou moc a sílu, co je dovedou ke všem pokladům, které nám může život dát.

Takže závěrem. Lžeme dětem v pohádkách? Jednoznačně ne! Pohádky jsou podstatná duševní potrava: Pomáhají dětem ve zdravém vývoji. Ač není tato vědecká doba kouzlům nakloněna a všechno prověřuje tvrdým pohledem logiky a důkazů, my svět fantazie stále k životu potřebujeme. To mimo jiné dokazuje například široká oblíbenost stylů sci-fi a fantasy. Ty ostatně na základech mýtů a pohádek staví. Nebojme se tedy zapátrat v truhličce pohádkových příběhů a užijme si, že můžeme dětem poskytovat podporu do života takhle laskavým a krásným způsobem.

pohadkova lida

O autorce: Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída, je dvojnásobná maminka, předškolní pedagog a autorka 11 knih pro děti. Ráda pracuje s edukativní stránkou příběhů, ale baví ji zkoumat možnosti motivů a hlubokých odkazů klasických pohádek. Výsledkem jsou hravé publikace, jenž odpovídají modernímu pedagogickému pohledu, ale nechávají děti snít, užívat si humor a kouzla, co mohou zažít jen v pohádkách. Právě nyní vyšel druhý díl pohádkové trilogie o dráčkovi Hugovi nazvaný Hugo a sladké tajemství, určené pro citlivé děti, kterým pomáhá v emočním rozvoji a podporuje je na cestě za seberealizací.


 
Banner

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Aleš Cibulka v pyžamu zabloudil na houbách - ukázka z knihy.

200litHoubařská sezóna je téměř u konce. Přesto bychom ji o trochu prodloužili ukázkou z fejetonu Aleše Cibulky z knihy Cibulka v pyžamu, která vyšla k 300. Toboganu moderátora vloni v listopadu. Aleš Cibulka totiž rád houbaří. Jen ho jeho partner Michal Jagelka...

Divadlo

Experimentující Divadlo Líšeň zve začátkem podzimu Pražany na dvojici politicky angažovaných her

lisen 200Dvojici politicky angažovaných inscenací z projektu Provokující divadlo uvede zkraje podzimu v Praze experimentální brněnské Divadlo Líšeň. 25. září půjde o ceněnou jevištní reportáž o putinovském Rusku s názvem PUTIN LYŽUJE, na niž naváže beseda s in...

Film

Kafarnaum – strhující výpověď o životě těch nejchudších v libanonském slumu

kafarnaum perexU soudu proti sobě stanou dvanáctiletý Zain a jeho rodiče. Je to netypická situace – chlapec totiž žaluje své rodiče za to, že ho zplodili. Za to, že mu dali život – život v bídě a nedostatku, plný utrpení.

...