V roce 2024 vyšla spousta krásných knih a nebylo jednoduché mezi nimi vybírat. Rozhodla jsem se proto, nabídnout vám to nejlepší z různých žánrů a stylů pro děti, protože vychází mnoho kreativních publikací, které mohou pobavit, poučit, pomáhat, rozvíjet i podporovat. Co za knihy, které mi prošly rukama při recenzích, mě nejvíc oslovily?
Začnu povedeným prvním čtením se zajícem Krajícem. Knížka je vtipná a splňuje všechny nároky, které by mělo první čtení splňovat. Přijde mi, že se nálepkou s prvním čtením šermuje leckdy dost neuváženě a když dáte dětem knížku nad jejich schopnosti, může je to od čtení i odradit. S Krajícem se toho bát nemusíte. Legrační, akční a krátké příběhy od Ivony Březinové s úžasnými ilustracemi Anety Žabkové jsou pro začínající čtenáře to pravé.
Harry Potter a kámen mudrců-MinaLima
Tahle kniha tu prostě nemůže chybět. Já vím, všichni příběh od J. K. Rowlingové známe, ale tohle sběratelské provedení z dílny grafického studia MinaLima je prostě knižní klenot a ve výběru si díky nádhernému a důmyslnému zpracování zaslouží být.
Tajemná atmosféra, akční komiksové ilustrace, příroda, legendy, zvířátka… co víc si může moderní holčička přát? Komiks Hilda a větvík je prostě super dílko, které se neřídí stereotypy a vezme čtenáře na úžasnou výpravu mezi realitu a fantazii. Autor Luke Pearson.
Emoce jsou s námi každý den, i když bychom často byli radši, aby nebyly. Nejsou totiž vždy příjemné a poradit si s nimi je těžké i pro dospělé, natož pro děti. Hravá knížka Janky Ryšánek Schmiedtové, ilustrovaná Ajkou Koštelovou, dětem nabídne povídání, komiksy, úkoly a pracovní listy. Provede je výběrem emocí, pořádně je s nimi seznámí, ukáže k čemu jsou, jak je využít a jak se s nimi vypořádat.
Děti hledají v dnešní době dobrodružství nejraději na obrazovkách digitálních přístrojů. Tato kniha jim může ukázat, že i literatura má co nabídnout. Neuvěřitelně nabitý gamebook od Petuly Benduly s originálními ilustracemi Přemysla Ponáhlého je vtáhne a už nepustí. Stanou se totiž přímo součástí příběhu a budou na základě mnoha otázek, kódů, šifer a dalších vychytávek sami určovat, jak se děj bude odvíjet a jak dopadne.
Svižný příběh od Magdy Takáčové, který zvládnete na jedno přečtení. Je tak krásně ilustrovaný a zábavně pojatý, že ho musím zmínit. Děti se do něj totiž vžijí a vsadím se, že hned půjdou tygra malovat a pár dní budou s příběhem žít. Je jednoduše a funkčně vykonstruovaný a troufám si říct, že má mezinárodní kvality. Ilustrace jsou zde velkou hodnotou a děti v nich mohou hledat vtípky a detaily ještě dlouho po přečtení.
Bylinková babička je jemná a krásná pohádková knížka od Lucie Hlavinkové. Ukazuje moudrost stáří, kouzlo, sílu bylin a také to, že na každé trable existuje řešení. Knihu velmi vyzdvihují také ilustrace Alžběty Gobelové.
Vzdělávací knížky jsou vždycky trochu oříšek, aby byl vyvážený informativní obsah a zábava. Autorovi Rostislavu Poláčkovi se to za mě povedlo a v jeho pavoučí knížce se mile a přirozeně dozvíte spoustu zajímavostí o pavoucích a možná i zjistíte, že není proč z nich mít strach.
Redaktorka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka mnoha knih pro děti, pedagog, maminka a milovnice pohádek. Píše do dětských časopisů, její pohádky se objevily v českém rozhlase i v pořadu Malovaná čítanka na ČT :D. Ráda se zapojuje do kulturních a vzdělávacích akcí a hraje divadlo pro děti. Z rodné Prahy odešla s rodinou na 400 let starou usedlost v Pošumaví, kde stranou od civilizačního shonu nalezla pravou studnici inspirace.
Zdroj foto: Annie Vetyšková photo
< Předchozí | Další > |
---|