Dopisy od Sisi

Dopisy od Sisi

Tisk

Dopisy od SisiBezva nadpis knihy, který se i rýmuje. Specialistka na rakouskou císařovnu Sisi opět nezklamala a ve své nové knize přináší něco, co zde ještě nebylo. Pod nakladatelstvím Grada vydala 24 dosud nezveřejněných dopisů rakouské císařovny, která v nich rozebírá své soukromí a komunikuje se svými nejbližšími. Do čtivé podoby v pěkné knize pro milovníky historie je zakomponovala autorka – Dagmar Beňaková.

Nová kniha Dagmar Beňakové Dopisy od Sisi nechává nahlédnout do osobní korespondence rakouské císařovny Alžběty uložené v Tajném domácím archivu rodu Wittelsbachů. Co psala své matce? Jaký vztah měla s Kinim, Ludvíkem II. Bavorským? Nebo s kým spiklenecky inscenovala svatbu starší dcery Gisely? Dopisy od Sisi prozrazují i to, v jakých jazycích císařovna psala a jak moc náročné bylo rozluštit Alžbětin rukopis v kurentu (německá obdoba novogotického písma).

„Moje písmo je jako já, nedá se spoutat.“
(Alžběta Rakouská)

„S laskavým svolením pana vévody Františka Bavorského mám tu čest poprvé představit široké veřejnosti 24 doposud nepublikovaných vlastnoručně psaných dopisů císařovny. Jedná se o dopisy z let 1847–1872,“ uvádí v předmluvě Dagmar Beňaková.

O rakouské císařovně bylo napsáno mnoho knih. Jen málo z nich se ale opírá o její vlastnoručně psanou korespondenci. Dagmar Beňaková rozdělila Sisina psaní celkem do šesti kapitol podle adresátů, kterým byla určena, a doplnila je o společenské souvislosti. Díky tomu čtenáři získají nový ucelenější pohled na život rakouské císařovny.

Hodnocení knihy

Knize nelze nic vytknout. Má pěknou obálku a smysluplný populárně napsaný obsah, který samozřejmě potěší nejen milovníky historie, ale také milovníky samotné císařovny Sisi. Dagmar Beňaková, která již v minulosti věnovala císařovně několik svých knih, například Toulky po stopách císařovny Sisi (2022) nebo Za sluncem po stopách císařovny Sisi (2023), se intenzivně o Sisi zajímá už od svého dětství. Její opravdový zájem dokazují kvalitní knihy, které detailně zachycují životní okamžiky císařovny. Dopisy od Sisi s obrazovou přílohou se tentokrát zabývají tím, jak císařovna psala, a především komu psala, což dokumentuje různé situace a vztahy jejího života a odhaluje dosud nepoznané soukromí.

Dozvíme se tak spoustu zajímavostí ze života císařovny, vše o její rodině, vzájemných vztazích i tom, co prožívala, například po smrti své malé dcerušky. V závěru knihy vás potěší krásný citát císařovny: „Naše nitro je cennější než všechny tituly a hodnosti". A nechybí ani rodokmen císařovny a adresátů dopisů.

O autorce

JUDr. PhDr. Dagmar Beňaková, Ph.D., LL.M., vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a rovněž Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (obor německá a rakouská studia). Absolvovala řadu zahraničních pobytů, během nichž se věnovala právu, historii i cizím jazykům. Nyní pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. V minulosti externě vyučovala na Právnické fakultě a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Pod svým rodným příjmením (Černá) publikovala jednu monografii, celou řadu článků v odborných časopisech a příspěvků ve sbornících a kolektivních monografiích. Jeden z příspěvků vyšel také pod jejím současným příjmením. Ve volném čase se věnuje hlavně své rodině, četbě a cestování.

Již od dětství putuje po stopách císařovny Alžběty Rakouské, zvané Sisi. Stejně intenzivně sbírá a studuje veškerou dostupnou literaturu o císařovně, a to nejen v češtině, ale především v němčině, dále v angličtině, francouzštině, maďarštině, italštině a španělštině. Od svých vysokoškolských studií také k tomuto tématu vyhledává v archivech a knihovnách primární prameny.

Sisi

Název: Dopisy od Sisi
Autor: Dagmar Beňaková
Počet stran: 117
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 95%

https://www.grada.cz/dopisy-od-sisi-13790/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí po...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Kováč z Dolian: Človek je tvor iracionálny

DSC 0252 (800x533)Peter Hečkaj je kováčom z Doľanov pri Trnave. Jeho remeslo je náročné. Vyžaduje si veľa sily na ohýbanie neskrotného kovu. Nielen to je ale účelom. Rozhodol sa, že nebude vyrábať, len podkovy...

Z archivu...


Literatura

Markéta Baňková: Maličkost

benkova malickost 200Naše těla tvoří buňky. Naše těla může jeden snad i trochu pomatený student genetiky, Tomáš, vidět zcela jinak, než my sami. Příběh, který je romancí, vzletnou a otázky budící, vám vleze pod kůži. Možná až do morku kostí. Stylem...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Dny Severu ukončilo finské drama

zaslouzim textSkandinávský dům již po šesté pořádal festival Dny Severu, který přibližuje kulturu skandinávských zemí pomocí filmových projekcí, besed a přednášek nebo setkání se spisovateli. Letošním ústředním tématem byly „hlasy menšin“ a ty zazněly ...