Paměti Rafiho Ejtana, jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu

Paměti Rafiho Ejtana, jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu

Tisk

Jak jsem chytil Eichmanna perexArgentina, 1960. Ulicemi Buenos Aires se řítí vůz, v němž sedí čtyři izraelští tajní agenti a jejich vězeň Adolf Eichmann. Ten patřil k nejznámějším válečným zločincům nacistického Německa, a i když unikl norimberskému procesu, spravedlnost si ho našla.

Agenti Mosadu ho potřebovali dostat zpět do Izraele, aby ho mohli soudit za válečné zločiny. Jedním z těchto agentů byl i Rafi Ejtan, který se rozhodl podrobně vylíčit svou účast na pátrání po nechvalně proslulém nacistovi a přinést nové poznatky nejen o Eichmannnově zatčení a únosu, ale i o následném soudním procesu.

Vzpomínky elitního agenta

Ejtanova kniha se jmenuje Jak jsem chytil Eichmanna: Paměti elitního agenta Mosadu a v českém překladu ji vydalo Nakladatelství Universum. Text sepsal jeho syn podle vzpomínek, které otec dlouhá léta diktoval jednomu novináři pro dokumentační účely. Rafi Ejtan stihl knihu před smrtí autorizovat.

Dětství, plodná kariéra i politické vize

Ve dvaatřiceti kapitolách Ejtan vypráví o svém dětství, důvodech, které ho vedly k tomu, aby se stal tajným agentem, práci, krátkém působení v politice i o své politické vizi. Je až nezvykle otevřený a upřimný, a tak vás některé části jeho vyprávění budou šokovat nebo s nimi nebudete souhlasit. Jako agent často dělal takzvanou špinavou práci a jeho hlavní motivací bylo přežití Izraele. Aby splnil tento úkol, uchyloval se i k nečekaným metodám, například spolupráci s bývalými nacistickými důstojníky.

Kvůli tomu všemu je mimořádně kontroverzní osobou, takže místy nebudete vědět, co si o něm myslet. I když je však jako člověk plný rozporuplných vlastností, jako agent byl špičkový, protože byl nejen schopný a vynalézavý, ale také loajální ke své zemi. Účastnil se událostí nejvýznamnějších pro Izrael a byl s ním spojený prakticky od jeho zrodu. Znal významné izraelské politiky, zapojil se do mírového úsilí, znal zákulisní informace o Mosadu, jeho šéfech i o izraelsko-arabských válkách. Toto atraktivní a neotřelé téma je ve spojení s poutavým stylem psaní zárukou, že se nejen dozvíte nové informace, ale také prožijete celý příběh společně s Ejtanem.

Jak jsem chytil Eichmanna

JAK JSEM CHYTIL EICHMANNA: PAMĚTI ELITNÍHO AGENTA MOSADU
Autor: Rafi Ejtan
Originální název: Capturing Eichmann: The Memoirs of a Mossad Spymaster
Překlad: Gita Zbavitelová
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2023
Počet stran: 336

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/607301-jak-jsem-chytil-eichmanna-pameti-elitniho-agenta-mosadu.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Veronika Zelníčková: Arakaini pokračují ve svém Tour a opět si sebou vzali Anacreon

Anacreon turné Zelnickova perexBýt stálicí na hudební scéně pětatřicet let, to už něco znamená. Kapela Arakain takovou stálicí bezesporu je. U příležitosti tohoto výročí chystá koncertní turné po republice. Kluci chystají celkem třicet k...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

NPÚ: Ocenění pro milovníky památek

cena npu 200O Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro se letos 13 památkových obnov, 7 prezentačních počinů, 4 zachráněné památky a 1 archeologický objev.

...

Z archivu...


Literatura

Čekáte miminko? Je tu knížka pro vás!

oMATCEaDITETI perexNarození děťátka bývá jednou z nejradostnějších rodinných událostí. Ale jak se na toto období dobře připravit? Pomohou jak zkušenosti našich maminek a babiček, tak rady zkušenějších kamarádek, kte...

Divadlo

Talentovaní ochotníci si dali dostaveníčko na kroměřížském divadelním festivalu

divadlo200Celkem sedm inscenací se představilo ve dnech 18. - 21. května v rámci 16. ročníku Divadelního festivalu Ludmily Cápkové v Kroměříži. Vedle toho proběhlo pár doprovodných akcí – křest knižní publikace 70 let divadelního spolku v Kroměříži, koncert sk...

Film

Přehlídka La película zpřístupní španělsky mluvené filmy

lapelica plakat200Jako každoročně se také letos - v druhé půli února - mohou zájemci o španělsky mluvené filmy seznámit s tvorbou nejen španělskou, ale také zemí Jižní a Střední Ameriky (samozřejmě s výjimkou Brazílie, kde se mluví portugalsky). Přehlí...