Hodně osobní vzpomínky nejen na Český rozhlas

Hodně osobní vzpomínky nejen na Český rozhlas

Tisk

na slysenou200Nakladatelství CPress vydalo knihu Na slyšenou s příběhy rozhlasového století. Díky autorce Jitce Štichlové se dozvíte spoustu informací ze zákulisí.

 

 

 

V rámci studia české filologie se zaměřením na práci ve sdělovacích prostředcích jsem měla předmět o historii rozhlasu, ale jinak jsem se na něj nikdy nijak nezaměřovala. Z toho důvodu jsem se bála, aby pro mě tato kniha nebyla moc odborná, nebo také nějakým způsobem neznámá. Opak byl nakonec pravdou, protože na něco jsem mohla zavzpomínat a ostatní jsem četla se zájmem.

Anotace uvádí, že se jedná o knížku vzpomínek a rozhovorů s lidmi, kteří k vysílání patří, tak mě hned po přečtení několika úvodních stránek překvapilo, že se nejedná o formu rozhovoru, ale spíše vyprávění. To, že zde nenajdete jen otázky a odpovědi se podobně jako u jiných titulů ukázalo jako výhoda.

Různé zážitky a popisy Jitky Štichaeurové mě velmi zaujaly, líbilo se mi, jak vzpomínala na chvíle na jižní Moravě, usmívala jsem se u vyprávění z mě velmi dobře známých Luhačovic nebo gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích. Sympatická mi však byla i svým přístupem jak k práci, tak životu obecně.

„Studio je magické místo zaznamenávající ve svých stěnách celou škálu lidského bytí, úspěchy i prohry. Odehrávají se tam příběhy smyšlené, ale i velmi pravdivé a lidský hlas v těch chvílích hraje svou velkou roli. Snad právě proto přistupujeme k mikrofonu s úctou a pokorou, s určitou dávkou odpovědnosti, kterou si v takových chvílích uvědomujeme, a ačkoliv by to pro nás nemělo být nic neznámého, přesto je každý náš projev nový. Proto i my máme svou profesionální trému.“ (str. 149)

Také jsem si ráda přečetla o některých známých osobnostech (pořád přemýšlím nad pařížským bytem Jana Pokorného, kde se místo zámečníka vyplatilo letět pro náhradní klíče do Prahy) a zaujaly mě i popisované rozdíly mezi rozhlasem a televizí.

Moc se mi líbily také ilustrace Václava Hradeckého, které byly mnohdy opravdu trefné a také jsem se u nich zasmála. Za zmínku stojí i netradiční typografie, a to především tmavě modré písmo a zajímavě odsazená sazba.

na slysenou1

Od knihy Na slyšenou jsem neměla velká očekávání, a nakonec se stala mým příjemným společníkem. Především posluchači Českého rozhlasu by si ji rozhodně neměli nechat ujít!

Jitka Štichauerová (*1952) se narodila a žije v Praze. Do Československého rozhlasu nastoupila jako odborná referentka v oblasti pracovního práva.  Po sametové revoluci se stala postupně produkční, redaktorkou i režisérkou.  V roce 2017 jí byla udělena Cena generálního ředitele Českého rozhlasu za práci ve zpravodajském newsroomu. Věnuje se psaní článků doplněných zvukovým záznamem pro webové stránky české redakce Radio Prague International, převážně z oblasti kultury. 

na slysenou

Na slyšenou
Autor: Jitka Štichaeuerová
Žánr: historie oborů, kultura
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: Albatros Media

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/83461832/na-slysenou/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Janů: „Ze začátku jsem byla trdlo ze Sekyrkových Louček.“

petra janu ma pout supraphonOslava s publikem na koncertě je podle Petry Janů jediný způsob, jak ve zdraví přežít vlastní kulatiny. A tak si schválně naordinovala koncert v Lucerně a křest 3CD Má pouť přesně na po...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Nástup ďábelské organizace

Obal Kaplan perexPříznivci novodobé historie mají další poklad do knihovny. Karel Kaplan totiž sepsal obsáhlou knihu s názvem Protistátní bezpečnost. Kdo se chce dozvědět něco nového o tom, kterak komunisté v letech 1945-1948 vytvářeli mocenský monopo...

Z archivu...


Literatura

Fantazii se meze nekladou – a v Zaklínačovi to platí dvojnásob

lisk200Rok 2015 by se klidně dal nazvat rokem Zaklínače – nejenomže hra na PC byla vyhlášena nejlepší hrou roku, ale nakladatelství Crew vydalo první grafický román o Geraltovi, Skleněný dům. Nesmím zapomenout ani na nabušené a skvostně vypracované kompendium Z...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Co se stane, když se na JEDNÉ svatbě setkají DVĚ nevěsty?
dve nevesty a jedna svatba 200Marie je typická městská singl. V práci s jí daří víc než dobře - je úspěšná televizní moderátorka a to, co dělá, miluje, v soukromí však moc úspěchů nezaznamenává. Ve vztazích má totiž absolutně nezávidění...