Pozvánka do soukromého muzea Staré krásnosti

Pozvánka do soukromého muzea Staré krásnosti

Tisk

krasnosti1ZPVážení čtenáři, jsem velmi ráda, že zde mohu představit naše rodinné muzeum Staré krásnosti. Jak už název napovídá, shromažďujeme a opatrujeme věci – tedy především hračky, panenky, kočárky, loutky a loutková divadélka z dob minulých, aby návštěvníkům předaly informace o tom, jak si dříve děti hrávaly, jaké hračky, nebo kočárek, měla jejich maminka, babička či prababička. Děláme to rádi.

Pokud si však někdo myslí, že provozovat soukromé muzeum je výdělečná činnost, tak ho hned vyvedu z omylu. Není, tedy ovšem pokud nemáte dotace. A to my nemáme a hrdě můžeme říci, že nemusíme nikomu děkovat, leda sami sobě. Je to pocit osvobozující, ale zároveň ta hrdost něco stojí.

Rozdíl mezi státním a soukromým muzeem je převeliký. Jako státní muzeum dosáhnete celkem v pohodě na dotace, zaměstnáváte paní v pokladně, průvodkyně, badatele, uklízečky, fotografa – toho pokud nemáte, můžete si ho objednat, určitě na to nějaké peníze z dotací budou stačit. Nemusíte se spoléhat na to, kolik přijde návštěvníků, čímž neříkám, že se státní muzea nesnaží návštěvníky přilákat na zajímavé výstavy a že to nedělají dobře.

U nás ve Starých krásnostech, čili v soukromém muzeu, je ředitel zároveň průvodcem, badatelem, fotografem, spisovatelem a uklízečkou. Musíme se snažit potencionálního návštěvníka nějak zaujmout, takže neúnavně dáváme příspěvky na facebook, který samozřejmě není všespásný, jak si mnozí myslí. Tam funguje teď a tady. Ale říkáme si, že třeba někoho na sociálních sítích zaujmeme, dá si nás do hlavy, a když přijede na Kokořínsko, navštíví nás.

krasnosti1Z

Dále k nám chceme přilákat i nejmenší návštěvníky, hrajeme loutková divadélka, buď u nás v muzeu, nebo ve školkách, pod širým nebem, na hradech a zámcích, na dětských oslavách, jarmarcích, zkrátka všude tam, kam nás pozvou. Náš loutkový soubor se jmenuje „Loutky starý Kotoučový“. Tedy loutky hrají skoro samy, my jsme tam jen do počtu, jejich tvůrci manželé Krčálovi jsou totiž loutkoví profesionálové a jejich 40–45 cm velké dřevěné marionety jsou prostě skvostné, mrštné a ohebné. Tylo loutky samozřejmě i vystavujeme a návštěvníci můžou shlédnout celou naši sbírku skoro čtyřiceti dřevěných marionet dělaných přímo pro nás.

K našemu muzeu patří ještě muzejní kavárna a Ateliér kšandy, vidle, špek.

Po prohlídce muzea mají návštěvníci možnost jít rovnou na druhý prohlídkový okruh nebo si dát na chvíli přestávku a v klidu si vypít kávu a sníst si i něco dobrého. To "dobré sladké" je vhodné i pro diabetiky prvního stupně, protože sami máme syna s cukrovkou a víme, jak je těžké mu dát nějakou dobrotu, když se neví, kolik sacharidů obsahuje.

Druhý prohlídkový okruh se jmenuje „Krásné pohádkovosti“. Děti si mohou v pohádkové stodole najít svoji oblíbenou pohádku, a pokud se nebojí, mohou jít i do strašidelného sklepa. Ateliér kšandy, vidle, špek, který můžete najít i na Fleru, je dalším doplňkem příjmu do muzea. Jedná se o trička, obrazy a jiné zajímavé věci, které si návštěvník může u nás koupit, a tím nás podpořit. V poslední době jsme vydali i pěknou sérii muzejních hrnečků (taktéž se dají zakoupit).

Staré krásnosti

Nesmím zapomenout ani na muzejní knihy, které si vydáváme samonákladem. V krátkosti představím alespoň tituly: Svatba v muzeu aneb pan správce vypravuje, básnické sbírky Lidství a Člověčina. Zanedlouho vyjdou i muzejní pohádky nejen pro děti s názvem Voda plyne a pohádky se vypravují.

Takže jak vidíte, na jedno muzeum je poměrně dost okolních aktivit, které nám pomáhají získávat finance.

Návštěvnost našeho muzea Staré krásnosti se řídí podle počasí. Máme zkušenost, že pokud je velký pařák, lidé jdou spíše na plovárnu a návštěvu muzea si nechají na chladnější dny. Já ale věřím, že po přečtení tohoto článku k nám v sezóně budou proudit davy (smích). Ostatně na to máme velký prostor i stolky na zahradě, aby si každý návštěvník mohl v klidu vypít kávu a jeho dítka si pohrát na písku. Z terasy nabízíme i možnost pozorovat živá zvířátka jakými je muzejní mini kůň Bugouš, kamerunské ovce a mlsná koza Alžběta.

Ještě bych chtěla zmínit naši půjčovnu retrokočárků. Je vhodná pro milovníky retra a historie, kteří si nemohou nebo nechtějí kupovat starý kočárek, přesto v něm alespoň na chvíli chtějí svoje dítko povozit a užít si tak chvíle minulosti.

Staré krásnosti

Vstupné do muzea na oba okruhy je pro dospělého 150,-, pro dítě 100,- a rodinné vstupné je 300,-.

Otevřeno máme každou sobotu od července do srpna od 10–16 hodin. Ostatní dny po soukromé domluvě na tel. čísle 773638165.

Adresa je Velký Újezd 95, 27735, okres Mělník - Kokořínsko

Za Staré krásnosti, Jitka Hrdličková, ředitelka, průvodkyně, badatelka, fotografka, spisovatelka a uklízečka.

www.starekrasnosti.cz

Zdroj foto: archiv


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Finský reggae zpěvák Jukka Poika: "Potřebujeme tyhle teplé, slunečné tóny, abychom tady na severu nezmrzli."

JukkaPoika perexJukka Poika je reggae umělec, pocházející z Finska. Svou kariéru začal kolem roku 2000 s kapelou ,,Soul Captain Band,, a vydal s nimi album s názvem ,,Jokaiselle tulta,, ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jak přemýšlet o dějinách, lidu a lidech

o-dejinach-lidu-a-lidech perexJe jistě chvályhodné, že vycházejí výbory nejdůležitějších (přirozeně že kratších) textů, jaké sepsali naši přední historici – a netýká se to jen Josefa Pekaře, jedné ze zakladatelských osobností, od jejíhož...

Z archivu...


Literatura

Příběhy skutečné odvahy v podání Beara Gryllse

pribehy skutecne odvahy 200Nakladatelství Jota přichází s knihou plnou podivuhodných příběhů lidí, kteří si prošli peklem, ale přese všechno nad útrapami zvítězili. Pokud ne fyzicky, tak aspoň morálně a také v mysli vynikají...

Divadlo

Kočkožrout kašle na zažitá pravidla... a to se neodpouští

Kockozrout 2Lidé v malém bavorském městečku žijí svůj obyčejný život. Ze všeho nejradši se setkávají v místní hospodě, kde probírají nejnovější drby a popíjí pivo. Jejich dalšími zálibami jsou sex a věčné snění o novém začátku a lepším životě. Jejich životní...

Film

Celý život. Kronika 20. století a alpského údolí z pohledu jednoho muže

A Whole Life04Andreas vyrůstá na začátku 20. století s násilnickým strýcem na farmě v alpském údolí. Prožije dětství plné brutality a tvrdé práce, v osmnácti letech ale najde odvahu opustit svého utlačovatele. I když jej strýc částečně zmrz...