Získejte zpět zapomenuté dovednosti a naučte se vyrábět pomůcky pro přežití v divoké přírodě

Získejte zpět zapomenuté dovednosti a naučte se vyrábět pomůcky pro přežití v divoké přírodě

Tisk

Zapomenute dovednosti perexJestli milujete divokou přírodu nebo toužíte trávit víc času venku a chcete mít pocit, že se o sebe dokážete postarat v obtížných přírodních podmínkách, můžete si osvojit postupy a technologie „z počátků lidského věku“. Australský dobrodruh John Plant v roce 2015 založil na YouTube kanál Primitive Technology, aby se jeho prostřednictvím o tyto dávno zapomenuté dovednosti podělil s podobně smýšlejícími lidmi.

Je rovněž autorem knihy Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě, která obsahuje 50 projektů s podrobnými pokyny, jak vyrobit nástroje, zbraně, přístřešky, keramiku, oblečení a další. Každý projekt je doplněn fotografiemi, ilustracemi a užitečnými tipy pro stavbu, získávání materiálů a návody k použití.

Dřina, pot…možná i slzy

Příznivci pobytu v přírodě už jistě znají nejdůležitější zásady a používají obvyklé, v dnešní době snadno dostupné vymoženosti - kvalitní nože, svítilny, křesadla, stanové přístřešky, karimatky, termofolie a tak dále… Ale co kdyby se přihodilo něco neočekávaného a ocitli bychom se v divočině, daleko od civilizace, doslova s holýma rukama? Potom by určitě bylo fajn mít alespoň základní znalosti a dovednosti k tomu, abychom si zajistili přístřeší, teplo, jídlo, vodu a bezpečí. A jelikož štěstí přeje připraveným, doporučuji vám důkladně prolistovat tuhle příručku od nakladatelství Grada a seznámit se s uvedenými postupy.

Systémy a techniky používané našimi předky jsou opravdu fascinující, zejména proto, že zdrojem pro jejich výrobu byly pouze materiály a nástroje dostupné v přírodě. Nutno podotknout, že primitivní technologie jsou sice osvědčené, ale ne zrovna snadné. Představte si například výrobu ruční sekyrky, jíž však nutně musí předcházet výroba kamenné čepele a té zase vyhledání vhodného kamene… Než se člověk propracuje ke kýženému výsledku, bude ho to stát spoustu času, trpělivosti, fyzické námahy a někdy se nevyhne ani bolesti.

Jiné technologie se jeví snadnějšími, jako například výroba košů a vrší z proutí, rákosí či trávy. Ale samozřejmě platí i zde, že čím víc o tom budeme vědět a čím častěji se budeme věnovat zdokonalování v ovládání uvedených technik, tím lépe si poradíme, budeme-li nuceni opravdu se postarat o holé přežití.

Koníček, který má přísná pravidla

Díky knížce a videím Johna Planta si zájemci mohou osvojit zapomenuté dovednosti a vyrobit či postavit věci ve volné přírodě úplně od nuly bez použití moderních nástrojů nebo materiálů. Myslím, že se to opravdu dá, ale ve vlastním zájmu bychom měli dodržet tato přísná pravidla: Pokud chcete oheň, použijte zápalné klacíky, potřebujete-li sekeru, zvedněte kámen a vytvarujte ho, pro stavbu chaty využijte stromy, bahno, kamení atd. Jen tak zjistíte, jak daleko můžete zajít bez použití moderních technologií a jestli byste opravdu byli schopni přežít v divočině.

Publikaci ocení nejen milovníci pobytu v přírodě, zálesáci, dobrodruzi a skauti, ale také všichni, kteří se zajímají o historii zahrnující spoustu podnětných informací. A není třeba se hned vrhat do výroby luku, klenuté chýše nebo milíře na dřevěné uhlí. Kromě zmíněných tipů pro osvojení primitivních dovedností je velmi podnětné se dozvědět, jak se vyvíjely nástroje a nejrůznější techniky spolu s člověkem. Obsah knihy tak může zpestřit i hodiny dějepisu nebo zpříjemnit atmosféru rodinných setkávání. Stručné a výstižné popisy doplněné fotografiemi a jednoduchými nákresy jsou totiž velmi dobře srozumitelné dospělým i dětem.

Zapomenute dovednosti

Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě. Výroba nástrojů, přístřeší a dalších pomůcek v divoké přírodě
Autor: John Plant
Datum vydání: 13. 6. 2023
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 192

Hodnocení: 100 %

www.grada.cz/zapomenute-dovednosti-pro-preziti-v-prirode-13775/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

dagmar200Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Šedé eminence evropských dějin zmapoval záhadolog Liška

 

eminenceNakladatelství Albatros Media vydalo historickou publikaci přinášející přehled nejznámějších šedých eminencí evropských dějin. Nebo alespoň těch osobností, které bychom za ně mohli považovat. Významné muže a ženy před...

Z archivu...


Literatura

Jména čísel odhalují nacistické zvěrstvo

cisel200Nakladatelství Ikar ve společnosti Euromedia Group vydalo novou knihu německého publicisty Hanse-Joachima Langa, autora knihy Ženy z bloku 10, v níž odkrývá další zločiny vědců a lékařů ve službách nacistické ideologie. Kniha nese název Jména čísel, s ...

Divadlo

Ne/normální: unikátní titul na poli hudebního divadla

NENORMALNI 200Spletitý příběh rodiny Goodmanových se v hlavách autorů Briana Yorkeyho a Toma Kitta začal odvíjet postupně. Zároveň lze jeho prostřednictvím mírně nahlédnout do zákulisí vzniku současného amerického muzikálu.

Film

Nové štědrovečerní pohádce z dílny České televize nechybí humor ani laskavost

duchnadzlato 200Co by to bylo za vánoční svátky, kdyby v televizi neběželo velké množství pohádek. Vedle každoročně hojně reprízovaných a všemi generacemi milovaných pohádek, přichází Česká televize vždy s alespoň jednou novou pohádkou. Tentokrát se ...