Písničkářská legenda Jaroslav Hutka vydává spolu s rockovým kytaristou Pavlem Marcelem album SKLENICE VODY

Písničkářská legenda Jaroslav Hutka vydává spolu s rockovým kytaristou Pavlem Marcelem album SKLENICE VODY

Tisk

Hutka Sklenice vody 200Nové album Jaroslava Hutky Sklenice vody je návratem k akvarelovým písním, jak je sám autor nazývá. Po desce protestních a politicky orientovaných písní Putinova kulka připravil písničkář kolekci čtrnácti skladeb, inspirovaných přírodou, erotikou, ale i současnou světovou situací. Písně vznikly jako přímý odraz vnímání světa z pohledu již zralého a stále citlivého autora. K nahrávání alba Jaroslav Hutka přizval rockového kytaristu Pavla Marcela, aby jeho tradičně košaté a pestré texty získaly nový, zajímavější zvuk.


 Jaroslav Hutka (*21. dubna 1947 v Olomouci), písničkář, básník, spisovatel a malíř, studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole. Od konce šedesátých let začal vystupovat jako osobitý písničkář ve dvojici s Vladimírem Veitem, Hvězdoněm Cignerem a Petrem Kalandrou, později jako sólista. Založil folkové sdružení Šafrán a byl jednou z jeho vůdčích osobností až do zániku Šafránu v druhé polovině 70. let.

Postupně se dostal do střetu se státní mocí, stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1978 byl donucen odejít do exilu. Po pádu komunismu se v roce 1989 vrátil do Prahy a brzy se z něj stal kritik české postkomunistické demokracie. Vydal řadu alb s vlastními skladbami, ale zejména s moravskými lidovými písněmi, které zásadním způsobem zpopularizoval a znovu uvedl do obecného povědomí (např. Stůj, břízo zelená; Vandrovali hudci; Pánbů na poli). Publikoval několik básnických sbírek (Klíč pluhu; Koryta krve; Pradávné kořeny; Agonda; Karanténa 2020), knihy fejetonů.

V současné době vystupuje sólově, spravuje svůj archiv a připravuje reedice svých základních alb na CD. Zatím byla vydána alba Pravděpodobné vzdálenosti (2010), Tak jako květ. Nahrávky ze Svobodné Evropy (2011) a rozšířená reedice desky Vandrovali hudci (2012), Lucerna Live (2014), Sladké žluté (2017), V rozpitých barvách (2017), Nebeští malíři (2017), 100 let (2018), Skleněný den (2019), Minulost mává nám (2020), Zahrady radosti (2021), Putinova kulka (2022) a Sklenice vody (2023). Od roku 2008 v nakladatelství Galén vycházejí osmisvazkové Spisy Jaroslava Hutky, zatím vyšly svazky Básně (2008), Fejetony (2009), Prózy I (2010) a Prózy II (2012).

CDSKLENICE VODY – Jaroslav Hutka & Pavel Marcel, vyšlo v srpnu 2023 v nakladatelství Galén, foto na obalu: Karel Cudlín

Obsah alba:
Sklenice vody * Na slunci * Morové sloupy * Goa * Říjen * Listí žloutne, podzim prší * Září * Ukrajina * Pastelky dějin * Obrázek z lásky * Nedokončená věta * Po tříšti světla obrazy mi chodí * Sluníčko srpna * Setkání v neznámém těle


Hutka Sklenice vody obalka


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Monika Petráková: Seznamování přes internet má své výhody

monika perexV čerstvém rozhovoru s mladou spisovatelkou Monikou Petrákovou se dozvíte nejnom to, že seznamování přes internet má své výhody, ale bude vám odhaleno i tajemství hesla Jazz Dock.

 

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...


Literatura

Křížem krážem Českou republikou po kolejích

200 vlaky„Železnice je poezie svého druhu“ hlásal kdysi hrdě slogan propagující železniční dopravu. O tom, že železnice má svoje kouzlo, není pochyb. Kolejnice, které se v dálce spojují díky optickému klamu, specifická vůně motorového oleje na kolejích, p...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Gangsteři ve dne spí

Bezec 200Film Noční běžec (2015) je novodobá klasika v žánru gangsterských filmů, životě v undergroundu, mimo zákon a pravidla společnosti. Ti špatní a sympaťáci jsou zde a zápletka filmu je tak zajímavá, že se vyplatí podívat na něj i vícekrát.