Jazzové útesy je název dvojalba Heleny Blehárové, křest proběhne 20. listopadu v Brně
Banner

Jazzové útesy je název dvojalba Heleny Blehárové, křest proběhne 20. listopadu v Brně

Tisk

helena bleharova200I když se zpěvačka Helena Blehárová zapsala do povědomí publika hitem Š š š a natočila spoustu popových písniček, její doménou byl a je swing a jazz. Mnozí si ji pamatují jako pěveckou hvězdu slavného Orchestru Gustava Broma, což dokládá i 2CD nazvané Jazzové útesy. Křest dvojalba proběhne v pondělí 20. listopadu v 16 hodin v Knihkupectví Barvič & Novotný na České ulici v Brně.

 

Na dlouho očekávaném dvojalbu najdou posluchači studiové nahrávky stejně jako live snímky, které byly natočené v zahraničí. Je skutečností, že od počátku své umělecké dráhy se věnovala zejména jazzovým skladbám a scatu, ale v průběhu času zavítala také k tanečním a bluesovým písním.

Často jí tleskali na velkých festivalových pódiích v Německu, Francii, Anglii, Švýcarsku nebo v Polsku a tehdejší Jugoslávii. Helena Blehárová natočila desítky nahrávek v tehdejším Československém rozhlase Brno a Bratislava, nebo pro vydavatelství Supraphon, Panton a Opus. V létě letošního roku oslavila Helena Blehárová kulatiny, a tento exkluzivní dvoudiskový výběr 43 nahrávek připomíná její nejoblíbenější písně, především z rozhlasového archivu.

Helena Blehárová začala zpívat v rodné Žilině, kde také absolvovala postupně první pěvecké krůčky. V rodném městě vystudovala gymnázium stejně jako zdravotní nástavbu, ale to už věděla, že by se přece jenom raději věnovala zpívání.

„Jako amatérská zpěvačka jsem měla za zády jazzovou kapelu Acryl a dost jsem se v tom vyžívala," vzpomíná. "Tehdy jsem se do jazzu zamilovala. Nebýt toho, že si mě na bratislavské Soutěži tvořivost mládeže všiml saxofonista Zdeněk Novák, který na mě upozornil Gustava Broma, tak nevím, kam by se moje zpívání ubíralo. Ale měla jsem obrovské štěstí – místo práce rentgenové laborantky jsem nastoupila do slavného bandu Gustava Broma na uvolněné místo po zpěvačce Jarmile Veselé. Tehdy jsem se natrvalo zabydlela v Brně.”

helena bleharova foto1

První singl jí vyšel v roce 1963, v následujícím roce se probojovala do první desítky nejoblíbenějších zpěvaček v anketě Zlatý slavík. Prakticky celá šedesátá léta (1962 - 1968) nahrávala a koncertovala s Orchestrem Gustava Broma. Nešlo jen o domácí štace, ale také o řadu vystoupení v zahraničí, ať už v rámci turné nebo prestižních jazzových festivalech.

Vedle jazzových skladeb točila i popové písničky, hostovala v pražském Semaforu a dokázala zazářit na zahraničních festivalech (polské Sopoty, bulharský Zlatý Orfeus, veletrh hudebních společností MIDEM v Cannes). Později zpívala s kapelou Strýci, se skupinou Václava Zahradníka, v komorním pořadu s dvojicí Lasica - Satinský, v programu Josefa Laufera nebo v Banjo bandu Ivana Mládka...

Velkým hitem byla v roce 1967 skladba Š š š, kterou později přezpívala do filmového muzikálu režiséra Filipa Renče Rebelové (2001) Zuzana Norisová. „Tu písničku tehdy objevil můj tehdejší brněnský textař, později úspěšný fotograf, Jan Fiala,” vzpomíná Helena Blehárová. „Volal mi jednou pozdě v noci, že slyšel v rádiu písničku Sugar Town v podání Nancy Sinatrové a že si myslí, že by to byla písnička přesně pro mne a že už má i napsaný text. A tak vznikla Š š š - dodnes ji lidé chtějí na mých vystoupeních slyšet.”

helena bleharova foto2

Slušně nasazené tempo zvolnila zpěvačka počínaje rokem 1973, kdy se stala maminkou. K práci se vracela pozvolna. Začala opět zpívat s Orchestrem Gustava Broma, přitom si budovala svůj vlastní repertoár, který se projevil i na prvním studiovém albu lakonicky nazvaném Helena Blehárová (1976).

Během své kariéry Helena Blehárová odolávala léta nejrůznějším nabídkám z Prahy i ze zahraničí a dodnes žije v Brně. Dodnes také příležitostně vystupuje, a to právě s jazzově laděnou muzikou. Jejím manželem je brněnský výtvarník Ivan Blažek, s nímž má jedinou dceru Andreu. Dnes se někdejší pěvecká hvězda Bromova big bandu těší ze dvou vnuků - Gabriely a Jakuba. Ale určitě má radost i z dvojalba, které přináší to nejlepší, co v jazzové hudbě natočila.

Na zmíněný brněnský křest se těší nejen Helena Blehárová, ale také hudebník skupiny Synkopy 61 Petr Směja, moderátor Martin Jurčo a vydavatel Tomáš Padevět.

helena bleharova foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivan Lupták: "Jako bych složil metrák uhlí…"

Klb rvacu Ivan Luptak 200Rozhovor s hercem Ivanem Luptákem, interpretem audioknihy Klub rváčů. Ivan Lupták vystudoval DAMU, ve studentském divadle Disk hrál v absolventském představení Kazimír a Karolína (Öden...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Menna van Praag: Dům v ulici Naděje

Dum v ulici nadeje 200Autorka je již proslulá svými „čokoládovými šťastnými knihami“ které umí vést sladce, hebce, s jednoduchým, přitom tak provázaným dějem a lehkým duchovním podtextem, a to dodržela i v této knize. Děj je sice víc roztrhaný, n...

Divadlo

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ...

Film

Zůstaly jen atomy věčnosti

atomy 200O krátkých filmech sotva nalezneme nějaké souhrnnější pojednání. Bývají zpravidla spojovány s dokumentární, případně animovanou tvorbou, ale nalezneme mezi nimi i snímky hrané. Když Lucie Česálková své knize Atomy věčnosti vtiskla podtitul Český k...