Brněnská kapela Kulturní úderka má nové syrové album

Brněnská kapela Kulturní úderka má nové syrové album

Tisk

kulturni uderka 200Základ čtvrtého alba Kulturní úderky se stejně jako kdysi opět nahrával v kopcích nad Sarajevem a to svépomocí, syrově a bluesově. Nahrávka putuje od psychedelického blues 60. let po americkou klubovou scénu reprezentovanou třeba John Spencer Blues Explosion. Výsledný tvar vznikl v pražském studiu Golden Hive, kde mix měl na starosti Amak Golden.

 

Kulturní úderka vznikla v devadesátých letech a v té době byla silně ovlivněna brněnskou alternativou. „Principy této scény se do dneška promítají jak v textech tak v hudbě,“ sděluje zpěvák a kytarista Štěpán Dokoupil. „Texty jsou pro nás dosti podvědomá a niterní záležitost, samozřejmě i díky Omerovi nás v určité době hodně ovlivnilo melancholické Sarajevo. Celkově je nahrávka syrová, zvukově i pocitově sahající od psychedelického blues 60. let po americkou klubovou scénu reprezentovanou třeba John Spencer Blues Explosion.“

Nahrávání začínala Kulturní úderka jako kvarteto muzikantů z Brna a Sarajeva. Celé album pocitově navazuje na comebackovou Sarajevskou katarziju (Indies Happy Trails Records 2018). Ta vznikala v Sarajevu celá, tentokrát se základ čtvrtého alba Kulturní úderky jako kdysi opět nahrával v kopcích nad Sarajevem a to svépomocí, syrově a bluesově. To co z toho vzešlo bylo doplněno v pražském studiu Golden Hive, když výsledný mix měl na starosti Amak Golden. Hlavní tvůrčí dvojici Štěpána Dokoupila a Mojmíra Saboloviče doplňuje, sarajevský pianista Omer Blentić, bubeník Luboš Eremiáš, Vladimír Sabolovič na kytaru a plno dalších náhodných, skvělých hostů.

kulturni uderka cover

Umělec: Kulturní úderka

Název: Na hovna

Hosté:
Štěpán EA Baloun – klávesy
Jan Kozelek – trumpeta
Petr Smékal - Saxofon

Více informací:

https://orcd.co/uderka
https://open.spotify.com/artist/0CJU1McyDToHMFAilYkpf5?si=jWyuykPoRUetgOVgPqmAng&;nd=1&dlsi=dcf1f8f8c0844713
https://www.youtube.com/@kulturniuderka6287
https://www.instagram.com/kulturniuderka/?hl=cs
https://www.facebook.com/profile.php?id=100051055309933


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdeněk Rohlíček: Divadelní prostředí se mi vždy líbilo

Rohlicek perexPochází z umělecké rodiny a divadlo zná od dětství. Dvanáct let byl v angažmá plzeňského Divadla J. K. Tyla a již nějakou dobu jezdí Zdeněk Rohlíček se svoji maminkou Evou Hruškovou s jejich rodinným divadlem po celé republice. Jejich předst...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Zavítejte na návštěvu Za pověstmi Šumavy

za-povestmi sumavy 200V dubnu vydalo nakladatelství CPress knihu Ondřeje Fibicha plnou příběhů a zkazek Za pověstmi Šumavy. Pokud v tomto kraji bydlíte nebo jste okouzleni přírodou, pojďte odhalit historii a ústní lidovou tvořivost.

...

Divadlo

Návod na přežití v Divadle MANA: o lásce, naději a síle přátelství

Navod na preziti 200Návod na přežití - to je dubnová novinka, kterou připravuje divadlo MANA v pražských Vršovicích. Návod na přežití, je dojemná tragikomedie o stáří a nemoci, ale hlavně o životním nadhledu a nezdolném optimismu se skvělými herečkami...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...