Za poklady Broumovska: Mezinárodní hudební festival zve v létě na krásu klasické hudby, poprvé nabízí i prohlídky barokních kostelů

Za poklady Broumovska: Mezinárodní hudební festival zve v létě na krásu klasické hudby, poprvé nabízí i prohlídky barokních kostelů

Tisk

za poklady broumovska200Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v jedinečné atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok souběžně s akcí probíhají mezinárodní Letní hornové kurzy, v jejichž rámci se 31. července uskuteční premiéra kompozice Halali v podání zhruba 80 lesních rohů: autorkou originálního díla je respektovaná současná česká skladatelka Sylvie Bodorová, jejíž tvorbu festival letos také představí.

Program láká i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues Brothers, na vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou a mnoho dalších lahůdek. Poprvé publiku nabídne i komentované prohlídky běžně nepřístupných kostelů patřících k perlám české barokní architektury.

„V letošním Roce české hudby chceme ukázat domácí hudbu v kontextu historie i současnosti. Česká hudba je významným vývozním artiklem a zároveň o ni mají velký zájem mnozí zahraniční umělci,“ říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Doporučené vstupné na koncerty je 150 korun. Stejně jako v předchozích letech pořadatelé věnují převážnou část výtěžku na pomoc kostelům, v nichž se koncerty konají.

za poklady broumovska 1

Rozjezd v rytmu big bandu

O energický rozjezd festivalu se 15. června postará koncert The Blues Brothers, který naplní sál Dřevník hudbou ze stejnojmenného amerického filmu. „Vynikající zpěváci ze Spojených Států, kteří vystupovali například před Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, u nás už loni vytvořili báječnou atmosféru a publikum naprosto nadchli. Kostel v Božanově doslova praskal ve švech,“ popisuje ředitelka festivalu Tereza Kramplová. „Soubor jsme proto pozvali i letos, vystoupí ale s trochu jiným programem. Hudbu ze snímku The Blues Brothers a sólové zpěváky tentokrát doplní big band The Loop Jazz Orchestra, takže slibujeme parádní zábavu. Většina míst je k stání - chceme totiž, aby koncert měl uvolněnou taneční atmosféru,“ popisuje Kramplová.

za poklady broumovska usa

Česká hudba, nejlepší vývozní artikl

Do kostela pozve posluchače festival poprvé 29. června. V broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha vystoupí Filharmonie Hradec Králové. Pod taktovkou polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého tu zahraje díla Josefa Suka, W. A. Mozarta, Sylvie Bodorové a Antonína Dvořáka.

Program nabízí rozmanité hudební zážitky v podání dalších zahraničních interpretů, kteří do svého programu také zařadili díla českých skladatelů. K těm patří například polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, nebo klavírista Matthias Kirschnereit. Hudební zážitek slibují také finští umělci: flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni. Ti sestavili koncert výlučně z děl ženských skladatelek.

Na koncertech se představí také renomovaní domácí soubory a umělci: Filharmonie Hradec Králové, Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného se sólohornistkou Zuzanou Rzounkovou. Netradiční show slibuje i koncert lektorů Letních hornových kurzů, na němž své umění předvede mimo jiné italský hornista Luca Benucci či Portugalec Ricardo Matosinhos.

za poklady broumovska 2 filharmonie

Světové premiéry poprvé na festivalu

„Festival již několik let podporuje domácí soudobou tvorbu. Spolupracujeme s významnými českými skladateli, jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek či Jan Kučera. Ti všichni vytvořili během posledních let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Letos k nám zavítá významná česká skladatelka Sylvie Bodorová. Ta patří mezi nejhranější a nejvyhledávanější současné české autory v zahraničí. Spolupracuje s vynikajícími světovými sólisty, její díla se uvádějí po celém světě,“ říká Tereza Kramplová. „Průřez tvorbou Sylvie Bodorové se promítne do celého programu festivalu. Kromě orchestrálních děl tu zazní i komorní tvorba. Jedinečná bude premiéra jejího díla Halali v podání 80 lesních rohů,“ dodává ředitelka Kramplová.

Letní hornové kurzy pro každého – největší v Evropě

Největší evropská akce svého druhu Letní hornové kurzy se letos v Broumově koná podesáté a nabídne posluchačům atraktivní skupinové koncerty. „Kurzy pro až stovku účastníků z celého světa zajišťují špičkoví čeští i zahraniční lektoři. Letos začínají 28. července a trvají do 3. srpna. Kromě koncertů nabízejí i přednášky, workshopy, výstavy lesních rohů několika výrobců, ale i lekce jógy,“ dodává Kramplová a pokračuje: „Zakladatelkou kurzů je sólová hornistka FOK Zuzana Rzounková. Ta letos přizvala skvělé kolegy ze zahraničí – Itala Lucu Benucciho, profesora na italské Fiesole Music School Foundation a uměleckého ředitele Italian Brass Week, a portugalského hornistu Ricarda Matosinhose. Ten působí na Academia de Música de Costa Cabral v Portu.“

za poklady broumovska 3 letni kurzy

Kouzelný příběh Malého prince

V doprovodném programu se představí i magický, divadelně-hudební recitál Malý princ. „Herec Jan Cina obklopený zvukem smyčcového kvarteta a piana přizve posluchače do světa hudby Kryštofa Marka. Improvizačně propojí hudbu s mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho,“ říká Kramplová. „Nově chystáme také prohlídky vybraných kostelů. V některých kostelech program doplníme zhruba půlhodinovým výkladem, na který bude navazovat samotný koncert,“ doplňuje ředitelka festivalu.

Pomoc s opravou barokních skvostů

Festival je i příležitostí k objevování krás broumovských památek. Podle Terezy Kramplové se díky němu daří v poslední době postupně přispívat na opravu kostelů. Počet míst pro pořádání koncertů se tak každoročně zvyšuje „Z kdysi regionální akce se stal festival Za poklady Broumovska uznávanou hudební akcí s mezinárodním obsazením a celorepublikovým dopadem. Oslovuje uznávané české hudební skladatele, na objednávku vznikají premiéry s tématikou Broumovska, podporujeme mladou generaci a spolupracujeme s prestižními mezinárodními soutěžemi. Pootevíráme také brány broumovského hudebního archivu a znovu oživujeme staletou tradici místní hudebnosti. V neposlední řadě poukazujeme na mnohdy neutěšený stav nyní již národní kulturní památky – skupiny broumovských barokních kostelů, která je nádherná a ve světovém kontextu unikátní. Za dobu svého působení jsme uspořádali kolem 220 koncertů s více než 1200 účinkujícími. Přišlo na ně přes 50 000 posluchačů. V příštích letech se zaměříme na méně navštěvovaná nebo běžně nepřístupná místa v regionu. A to i s přesahem za hranice do Polska,“ uzavírá Tereza Kramplová.

za poklady broumovska 4

Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pr rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.

Zdroj foto: René Volfík, Sára Valášková, archiv festivalu

Více informací: www.zapoklady.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Švihadlo: “Nacpat česká slova do reggae rytmů není jednoduché.”

svihadlo petr sturmaJak se u nás v dnešní době hraje reagge? Jak Češi reagují na Jamajčany? Kam spěje česká hudba? Nejen o tomhle jsme si povídali se zpěvákem a kytaristou skupiny Švihadlo, Petrem Šturmou.

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

František Kalenda: Vraždy ve znamení hvězdy


vrazda hvezda 200Nakladatelství Vyšehrad vydalo v listopadu historický detektivní příběh Vraždy ve znamení hvězdy nadějného mladého českého spisovatele Františka Kalendy. Detektivní příběhy z dob dávno minulých slaví poslední dobou úspěchy, stalo ...

Divadlo

Zhudebněná biografie překrásného děcka

200divDo Hradce Králové soustředila své tvůrčí síly dvojice Baláš - Brousek, aby v originálním zpracování mohla na scéně Klicperova divadla znovu ožít smyslná blondýna s ještě smyslnějšími iniciály.

...

Film

Poláková a Příkazký vyrazí obytňákem k moři. Do kin dojedou v dubnu

prazdniny s brouckem200Bára Poláková a Lukáš Příkazký vyjedou na letní dovolenou k moři obytňákem v nové filmové komedii Prázdniny s Broučkem režiséra Jiřího Matouška. Nečekané dědictví jim přihraje do cesty starý karavan, jemuž se odjakživa říká Br...