Česko slaví další obrovský hudební úspěch! Ještě mu nebylo osmnáct a už zazářil v prestižní americké Carnegie Hall

Česko slaví další obrovský hudební úspěch! Ještě mu nebylo osmnáct a už zazářil v prestižní americké Carnegie Hall

Tisk

carnegie200Je mu teprve sedmnáct let, studuje ve 2. ročníku na Konzervatoři Pardubice a nyní zazářil v prestižním koncertním sále Carnegie Hall v New Yorku. Řeč je o klarinetistovi Matějovi Asahina Kotalovi, který má za sebou již nyní ve svém mladém věku řadu českých i mezinárodních ocenění.

 

Jen malý zlomek českých umělců mělo možnost vystoupit v jednom z nejvýznamnějších koncertních sálů na světě, ve Carnegie Hall v New Yorku. Nyní Česko slaví další obrovský hudebních úspěch! Na prknech tohoto prestižního sálu vystoupil sedmnáctiletý klarinetista Matěj Asahina Kotal, student pardubické konzervatoře, který studuje ve třídě svého otce Jiřího Kotala, klarinetisty Národního divadla v Praze.

„Byla to paráda, děkuji! Zahrát si na takto významných pódiích, kde účinkují světoví muzikanti, je pro mě něco neskutečného a jsem za to velmi vděčný – děkuji moc za pozvání!“ neskrývá své nadšení mladý klarinetista, který v Carnegie Hall zahrál celou Sonatinu pro klarinet a klavír H. 356 od Bohuslava Martinů.

carnegie2

Matěj Asahina Kotal si své hudební vzdělání obohatil studiem na mezinárodních klarinetových kurzech v Ostravě či v Brně. V roce 2022 byl pozván na klarinetový masterclass v rámci festivalu Pražské jaro a také na masterclass s profesorem Wenzlem Fuchsem z Berlínské filharmonie v rámci festivalu Dvořákova Praha. V roce 2023 byl nominován na Talentissimo v rámci festivalu Zlatá Pecka.

„Mnozí čeští umělci již vystupovali ve slavné Carnegie Hall. Někteří byli pozváni významnými dirigenty, nebo orchestry, jiní díky iniciativě Čechů, žijících v USA, další vydali i značné sumy peněz, aby na tuto metu vůbec dosáhli, ale muzicírovat zde jako vítěz mezinárodní soutěže ještě před dovršením osmnácti let? To se povedlo jen Matějovi Asahina Kotalovi z pardubické konzervatoře, účastníkovi loňského Talentissima festivalu Zlatá Pecka,“ chválí Matěje herečka a přední česká opěrní pěvkyně Dagmar Pecková, která v Carnegie Hall zazářila dokonce dvakrát.

carnegie1

Nejvýznamnější ocenění Matěje Asahina Kotala:

- Mládí a Bohuslav Martinů - 1. cena a absolutní vítěz (2022, Polička)
- Celostátní soutěž ZUŠ - 1. cena a absolutní vítěz (2022, Praha)
- 18th International Clarinet Competition Saverio Mercadante - 2. cena (2022, Itálie)
- 20th International Clarinet Competition Cittá di Carlino - 1. cena (2022, Itálie)
- 2nd Sava Dimitrov International Clarinet Competition - 2. cena (2023, Bulharsko)
- 5th Silverstein Clarinet Contest - 2. cena (2023, USA)
- 24th OSAKA International Music Competition - 2. cena (2023, Japonsko)
- 9. Interpretační soutěž Pardubické dechy - 1. cena a absolutní vítěz (2023, Pardubice)
- Mládí a Bohuslav Martinů - 1.cena a Cena za nejlepší interpretaci Sonatiny B. Martinů (2024, Polička)

Zdroj foto: NetwIN production


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

10. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

10 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Další náročný úkol pro římské centuriony Macrona a Catona

200litSimon Scarow píše detektivky, historické detektivky. Jeho už pěkná řada o činech a pátráních centurionů Macrona a Catona, kteří bojují pod znakem orla, je u čtenářů velmi oblíbená. Tito stateční muži se umí pěkně ohánět mečem, nic je neodradí od boje, ale z...

Divadlo

Vánoční zázrak v Divadle Broadway

vanocni zazrak divalo brodway ledeckyRomantický vánoční muzikál Janka Ledeckého, který měl premiéru v loňském roce, se na prkna pražského Divadla Broadway vrací i letos. Vánoční zázrak, aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Film

Špion Johnny English znovu zasahuje
ImageOd pokračování ztřeštěné parodie na Jamese Bonda by se dalo očekávat, že její úroveň poklesne, stejně jako tomu bývá v mnoha jiných případech ne příliš pochopitelných pokračování. Ale tentokrát úroveň filmu kupodivu s...