Je libo dystopii?

Je libo dystopii?

Tisk

znamenita mrtvola200Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?
Obálka roku!

V prvé řadě musím pochválit obálku, která v tomto případě nevychází z originálu knihy, ale má ji na starosti Adéla Korbelářová. Je vyvedena tak, že se zde nachází vanička s kusy masa a název knihy je jejím štítkem. Může to působit kontroverzně, ale za prvé to předurčuje obsah knihy a za druhé si jí díky tomu všimnete. A o to přece jde!

O čem to je nejlépe prozradí anotace

Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno.

Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru.

V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít.

Názory na knihu se různí

Kniha vyšla v nakladatelství Fobos spadající pod Knihy Dobrovský, a nejen díky tomu se stala na sociálních sítích hitem. Ti, kteří si dávají u svých příspěvků záležet na fotografiích knihy, se předháněly v nejrůznějších kompozicích a obálku doplňovaly krvavými noži a podobně. Se Znamenitou mrtvolou byl spojený obrovský hype, až měl člověk dojem, že se nenajde nikdo, kdo by ji nečetl, nebo na ni neměl nějaký názor.

A právě názory se dost různí. Někteří na ni okamžitě nedali dopustit a nešetřili chválou, jiní ji zase kritizovali za barvité popisy a nezvládali ji z psychických důvodů a jak už to, tak bývá, některé lidi vůbec nenadchla. Já se řadím k nějakému zlatému středu – nebyla jsem z ní pohoršená ani znechucená, ani přehnaně nadšená. Nejsem fanynka dystopií a ve výsledku, jsem jich ani moc nečetla, pokud vůbec nějakou. Přistupuji k tomu však jako k žánru, kde je možné všechno a to je zde rozhodně splněno.

Kniha vyšla také jako audiokniha ve vydavatelství OneHotBook.

Zajímavý styl psaní

Musela jsem si zvyknout na poněkud úspornější styl psaní, a to jak ve formě krátkých vět, tak jakési ho odosobnění. Také mě překvapilo, že se autorka vůbec nezdržovala s nějakým úvodem nebo uvozením, ale vrhla čtenáře do děje a ukázala mu jen takový vhled do popisovaného světa. Přikládala jsem to však tomu, že se jednalo o příspěvek do literární soutěže a také spíše o novelu, než obsáhlý román a nepovažovala to tak za slabinu.

Znamenitá mrtvola mě nakonec vtáhla, ve výsledku jsem ji přečetla na dva zátahy – několik úvodních kapitol jsem dala před spaním a za cestu v autobuse do města měla hotovo. Kdyby se mi to nelíbilo, tak se mi to nestane. A také jsem si při čtení zavzpomínala na humorněji laděný titul Tajná večeře.

O autorce

AGUSTINA BAZTERRICA je argentinská spisovatelka a kurátorka narozená v Buenos Aires roku 1974. Vystudovala umění na Universidad de Buenos Aires a její původní profese se výrazně promítá i do její literární tvorby – fenomenálnímu úspěchu jejího třetího románu Znamenitá mrtvola (El cadáver exquisito, 2017) předcházely knihy Matar a la niña a Antes del encuentro feroz. V roce 2020 vydala také knihu povídek Diecinueve garras y un págaro oscuro. Spolu se spisovatelkou Pamelou Terlizzi Prinou organizuje cyklus uměleckých čtení, koncertů a performance s názvem „Následujte bílého králíka“.

znamenita mrtvola

Znamenitá mrtvola
Autor: Agustina Bazterrica
Překlad: Lenka Malinová
Žánr: sci-fi, dystopie
Nakladatelství: Fobos (Knihy Dobrovský)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 256
Hodnocení: 84 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/znamenita-mrtvola-433433085


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Vražedná hra na kočku a na myš

vrazda s napovedou perexČtvrtým dílem ze série Julie Schwarzová a Florian Kessler Shepherdová opět potvrzuje řemeslné zvládnutí žánru. Thriller je čtivý, příběh má rychlý spád až k zajímavému vyvrcholení. Na napínavosti nic neubírá ani to, že...


Literatura

Apatykář je netradičně pojatá detektivka v kouzelných historických kulisách

big apatykar-Lucii Hlavinkovou můžete znát díky její účasti v soutěži Hledá se auto bestselleru pořádanou nakladatelstvím Fragment. V roce 2015 vyšla její povídka ve stejnojmenném sborníku, což jí nakoplo ke dráze spisovatelky. A letos přichází s histori...

Divadlo

RockOpera Praha zahajuje novou sezónu Trojou s Evou Urbanovou v roli bohyně lovu Artemis

evaurbanova 200Pražská RockOpera zahajuje novou divadelní sezónu, která se ponese na vlně festivalu RockOpera Europe 2022. V jeho rámci přivítá v září hvězdy liverpoolského rádia Bloodstream Conalla Longa a Martina Haryndu.

...

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...