Kůň - láska i závislost je zajímavou knihou nejen pro koňaře

Kůň - láska i závislost je zajímavou knihou nejen pro koňaře

Tisk

kun 200V nakladatelství KAZDA vyšla kniha s názvem Kůň - láska i závislost a podle anotace se pohybuje mezi životopisem, esejem a průvodcem.

 

 

 

Autorkou knihy je německá spisovatelka Juli Zeh známá především pro své romány. Zde se však představuje v úplně jiném světě – jako milovnice koní. To možná není úplně správné pojmenování, protože pro ni jsou koně součástí života, takže nejde mluvit jen o hobby nebo vášni, ale přímo životním stylu.

V knize se nejprve zabývá tím, jak jako malá chtěla mít svého vlastního koně s co pro to vše dělala. Poté popisuje radosti i útrapy s vlastním koněm a další etapy z takového života. Na následujících stránkách už je více spíše praktická než osobní, věnuje se zaříkávání koní, jejich výcviku nebo i komunikaci s koňmi. Mně hodně zajímavá a pro mnohé jistě poučná přišla kapitola nazvaná Ženy koňařky a muží a hodně se mi líbil závěr knihy, kde Juli na stránkách hovoří o jejím psaní a také hledání identity.

Osobně mám ke koňům především respekt, jako malá jsem na nich několikrát seděla na nějaké akci a jednu dobu jsme se sestrou a tátou trávili každou neděli na dostizích. Tato velká zvířata s vlastní hlavou se mi líbí, ale stačí mi se na ně dívat z povzdálí. Proto mě zajímalo, co mi kniha o lásce ke koňům může přinést. Nakonec jsem se velmi brzy začetla, Juli Zeh mi byla sympatická a líbil se mi i styl, jakým se vyjadřuje. Bylo vidět, že už má leccos odpsáno, ale na druhou stranu nikomu nic necpe. Ocenila jsem také různé narážky na popkulturní díla jako je Matrix nebo níže zmíněné Hvězdné války.

„Není divu, že se koně postupně objevují i v koučinku. Zvláště v oblasti manažerského tréninku jsou neuplatní čtyřnozí tvorové velmi oblíbení. Okamžitě zaregistrují, když někdo něco jen předstírá, anebo vyzařuje přirozené sebevědomí. Kdo by si ve velkém byznysu nepřál dát pohým nadechnutím svého protějšku najevo, kdo je tu šéf? Koně především dokazují, že při tom nezáleží na dominanci, ale na respektu. Jak si ho získat, jak ho projevit. To je poučení nedocenitelné hodnoty. Umět kontrolovat své ego nakonec prospívá jezdci, manažerovi, umělci nebo Jediovi. (str. 113)

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte knihu o lásce ke koním

I když se mi titul Kůň - láska i závislost líbil a přečetla jsem si jej se zájmem a dozvěděla se i něco nového, nejvíce jej ocení právě lidé z „koňského“ světa. Ti nejlépe pochopí autorčiny pocity a určitě se na mnoha stránkách i najdou. Rozhodně by si tak knihu neměli nechat ujít!

Juli Zeh - (1974) patří k nejoceňovanějším současným německým spisovatelkám a dobře známá je také českým čtenářům. První eseje publikovala v časopisech už při studiu mezinárodního práva a velkou pozornost na sebe strhla svou prvotinou Orli a andělé z roku 2001 (česky 2004). Její knihy a články jsou stále mezinárodně oceňovány a vycházejí po celém světě. Její poslední román Über Menschen (O lidech) z roku 2021 se v Německu umístil na žebříčku nejprodávanějších knih. V současnosti žije se svým mužem a dvěma dětmi v malé obci v severním Německu.

kun obalka


Kůň - láska i závislost
Autor: Juli Zeh
Překlad: Jana Zoubková
Žánr: zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 208
Hodnocení: 82 %

https://www.knihykazda.cz/kun-laska-i-zavislost/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Tomáš Vaněk: „Koncerty v Brně, Praze a Mnichově Hradišti chystám sám a vymazluji k obrazu svému.“

tomas vanek200Zpěvák a herec Tomáš Vaněk se v prosinci vypraví se svými vánočními koncerty do tří měst a my jsme jej u této příležitosti vyzpovídali a zjistili, na co se jejich návštěvníci mohou těšit.

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

JLA: Liga spravedlnosti – Kniha první

liga spavedlnosti200Kdo by nechtěl vidět seskupení hrdinů s nadlidskými schopnostmi a jejich každodenní snahu o záchranu světa? Myslím si, že úplně každý. Dokazuje to třeba i návštěvnost filmu The Avengers, jenž byl velice dobře př...


Literatura

Cesta k mým matkám: Bible (nejen) pro adoptované

cesta 200Málokdo z nás se může pochlubit tím, že žije obklopen vlastními rodiči. Více než polovina českých manželství totiž končí rozvodem a stále častěji k oficiálnímu svazku vůbec nedojde. Někdy pokrevn...

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

Záhy vypukne svátek filmu

febio perex1Největší a současně nejzávažnější filmovou akcí konanou v Praze je nepochybně Febiofest, letos uspořádaný ve dnech 19. až 27. března 2015. Již po několik let jej zdobí soutěžní sekce - v čele poroty letos stane le...