S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

Tisk

Mezi dvema perexS velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Anotace více než výstižná

Již upoutávka na knihu dokonale připraví čtenáře na obsah a nastíní zápletku. „Její předchozí vztah se rozpadl a ten nynější jí nepřijde o mnoho lépe fungující. Jednadvacetiletá hrdinka novely Mezi dvěma se vydává na životní cestu. Doufá, že tisíce kilometrů od domova zahojí rány z bolestivého rozchodu a ona znovu najde cestu sama k sobě. Brzy však poznává, že není možné utéct a hledat rozhřešení na druhém konci světa, a zjišťuje, co se může stát, když se na cestu za sebepoznáním a uzdravením vydáme s rozvrácenou myslí a zlomeným srdcem“. V tom je jistě hluboká pravda. Iluze zvýšení vlastní hodnoty prostřednictvím rychlého navázání nového vztahu se brzy rozpadne na prach.

Dnes se těmto myšlenkovým pochodům musím smát. Nebála jsem se o svůj život, o svou budoucnost, o svoje fyzické či psychické zdraví, ale strachovala jsem se o dveře… co se stane, pokud ty dveře rozbije. Kdo je zaplatí? Jak je zaplatíme?

Čtenář tak, spolu s autorkou, listuje fotoalbem toxického vztahu, stránku za stránkou proniká do myšlenkových pochodů hlavních postav, které se vyvíjejí zároveň s příběhem. Občas se vrací o pár listů zpátky, aby si připomenul, jak se to vlastně všechno stalo a proč právě takhle. A pak už je tu závěr – anebo nový začátek? Díky sugestivnímu popisu je poměrně snadné ponořit se do děje, což s sebou však přináší mnoho protichůdných pocitů. Ostatně, na tom je čtení lidských příběhů založeno - a tady se záměr podařilo naplnit bezezbytku.

Detoxikace bývá nepříjemná, ale tělu i duši prospěje

Ten, kdo na sobě někdy praktikoval detoxikační proces, ať už se jednalo o očistu organismu nebo mysli, se přitom možná potýkal s nepříjemnými průvodními jevy. Někoho rozbolí hlava, jiného svaly a klouby, dalšímu naskáče vyrážka nebo ho postihne průjem. Když se pak podaří toxiny odbourat (a další do sebe neládovat), nitro si lebedí a uzdravuje se. Se vztahy je to podobné.

Hlavní hrdinka novely Mezi dvěma se ocitla v bodě, kdy ve vlastním zájmu musí pohlédnout pravdě do očí, aby se v budoucnu mohla podívat do očí sama sobě. Na nánosy bahna bude potřebovat spoustu vody, mýdla a pořádný kartáč. A taky bude muset sebrat veškerou svou odvahu...

Vnímala jsem silnou touhu vycházející odněkud zevnitř, odněkud z prostoru mezi žebry blízko u páteře. Cítila jsem, jak moc ho chci obejmout, schoulit se k němu a doufat, že když projevím dost náklonnosti a svolnosti, možná i lítost, tahle bouře zase rychle odezní.

Knížka velice přesně vystihuje problematiku partnerských vztahů založených na principu „predátor a oběť“. Pravda, nečte se zrovna lehce, ale její poselství je zjevné. Nezbývá, než si přát, aby jeho dosah byl co největší.

Mezi dvema
Mezi dvěma
Autor: Gabriela Boška
Žánr: Romány
Vydáno: 2023, Pointa
Počet stran: 88

Hodncení: 79 %

https://pointa.cz/project/92f21195-8519-11ec-a197-0242ac130008


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavla Koucká: Čeští rodiče mohou být inspirací pro jiné země

Pavla-Pavel-de ti1Pavla Koucká je psycholožka. Pracuje v azylovém domě pro matky s dětmi a ve své soukromé praxi. Dříve působila jako šéfredaktorka časopisu Psychologie dnes. Je spol...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Paynův Zázrak v plechovce

Zazrak v plechovce200Téměř sedmdesátiletý Američan C. D. Payne rozhodně nelení a pokračuje v chrlení poutavých knih. Tu poslední s názvem Zázrak v plechovce českým čtenářům klasicky přináší nakladatelství JOTA.

 ...


Literatura

O herectví z pohledu profesora Hyvnara

herec  vmodernim divadleProfesor Jan Hyvnar patří mezi přední znalce moderního divadla našeho i zahraničního, svou pozornost upíná především k herectví jako divácky nejviditelnějšímu a také nejvděčnějšímu prvku divade...

Divadlo

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to...

Film

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. ú...