Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Tisk

Kdyz se stiny natahuji perexAurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

 

Zatímco Eva stojí nohama pevně na zemi a je odhodlaná někdy v budoucnosti znovu žít normální život a být šťastná, Aurora utíká do vlastního světa plného pestrobarevných draků. Snaží se bojovat, odpustit, pochopit a být pochopená, avšak nese si hluboké jizvy, které ji brání někam zapadnout. Jak moc určující je, v jaké rodině se narodíme? Jak moc může omezovat víra?

Kniha na motivy skutečných událostí

Autorkou knihy Stíny se natahují, která vyšla v Nakladatelství Knihy s úsměvem, je Jasmina Petlach. Kniha byla inspirována válkou v Bosně a Hercegovině a většina popsaných událostí se skutečně stala. Jsou to zážitky lidí, kteří touto válkou prošli. V příběhu však konkrétní strany účastníků konfliktu nejsou pojmenovány, protože tento příběh se mohl odehrát kdekoliv. A všechny oběti války zažívají to samé.

Lidé v knize tak uctívají tři různé draky a dělí se na skupiny podle toho, kterému z nich dávají přednost. No a jednoho dne se jedna ze skupin rozhodne, že si vybojuje nadvládu, čímž rozpoutá válku, která dramaticky změní životy hrdinek.

Válečné utrpění a bohatá symbolika

Autenticita textu dokazuje, že autorka píše o tématu, které je jí důvěrně známé. Myšlenky a pocity postav, jejich rozhodnutí a vývoj – to všechno je vykresleno tak, že se vám příběh při čtení bude odvíjet přímo před očima. Zatímco Evino vyprávění se odehrává výhradně v minulosti, Aurora kromě válečných zážitků nabídne i pohled do současnosti, kdy pořád bojuje se stíny, které ji pronásledují. Válečné utrpení je popsáno surově a bez příkras. To samé platí i o životě poznamenaném těžkým traumatem. Je šokující, jak se lidé kvůli nějaké ideologii dokážou obrátit proti těm, s nimiž se přátelili, jak se kvůli domnělé nadřazenosti dokážou změnit v monstra.

Kniha zaujme i díky bohaté symbolice. Utrpění se střídá s kouzelnými příběhy o dracích plnými metafor. Tyto dvě složky vytváří působivý a neotřelý kontrast, který podtrhává pointu příběhu. Důležitou roli hrají i samotné stíny. Konec je netypický, nečekaný a krutě realistický. Takový, jaký se odváží napsat jen málo spisovatelů. Celkově se tedy jedná o emočně náročné čtení s nadčasovým poselstvím o potřebě respektu a tolerance a o zbytečnosti válek. Protože v nich nejsou vítězové. Jen poražení.

Kdyz se stiny natahuji

KDYŽ SE STÍNY NATAHUJÍ
Autorka: Jasmina Petlach
Fotografie: Lukáš Kylar
Vydáno: Knihy s úsměvem, 2022
Počet stran: 208

Hodnocení: 90 %

www.knihysusmevem.cz/beletrie/jasmina-petlach--kdyz-se-stiny-natahuji/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Seznamte se s islandským „hloupým Honzou“ Kalmannem. Příběh, jak vyšetřuje vraždu, zhltnete jedním dechem!

Kalmann -obalka-1-scaled (2)

Přečetla jsem si tentokrát severské krimi – ale značně odlehčené. Novela Joachima Schmidta Kalmann se nazývá po hlavní postavě žijící v islandské vesnici Raufarhöfn, kde tak tr...


Literatura

Michaela Klevisová: Zmizelá v mlze

zmizela v mlze200Připravte si šálu, teplý svetr a několik hrníčků horkého čaje. Nebo ještě lépe svařeného vína, protože u téhle knihy vám bude opravdu zima. S Michaelou Klevisovou se dostaneme na nejsevernější cíp Evropy, vysoko za polárním kruhem do je...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Filmová sezona začíná

Filmova sezona perexV první polovině letošního října se v Praze doslova souběžně odehrají dvě filmové přehlídky: jednak LA PELÍCULA (ve dnech 6. – 8. 10.) zaměřená na španělsky mluvené filmy, jednak BE2CAN (ve dnech 5. – 12. 10.) přibližující díla ...