Uchvátil vás svět smrtek Neala Shustermana? Vraťte se do něj díky originálním povídkám

Uchvátil vás svět smrtek Neala Shustermana? Vraťte se do něj díky originálním povídkám

Tisk

Kosen perexBestsellerovou sérii Smrtka asi není třeba představovat. Napínavá trilogie o světě, kde neexistuje smrt a kde lidský život může trvale ukončit jen smrtka, vyniká nejen neotřelým tématem, ale i poutavým zpracováním, a tak není divu, že si získala oblibu po celém světě.

 

Pokud chcete o smrtkách vědět více, sáhněte po povídkové knize Kosení, která sérii vhodně doplňuje. Jednotlivé povídky se odehrávají nejen souběžně s událostmi série, ale i před nimi či po nich. Kromě starých známých tak potkáte i nové postavy, které vám ukážou, že zbývá ještě mnoho příběhů, které je potřeba odvyprávět.

Smrtelnost, nesmrtelnost a všechno mezi nimi

Autorem knih o smrtkách, které v českém překladu vycházejí v Nakladatelství Yoli, je americký spisovatel Neal Shusterman. Ten napsal mnoho knih pro mládež včetně románů Everlost a Downsiders, za který byl nominován na dvanáct čtenářských cen. V roce 2015 získal National Book Award za literaturu pro děti a mládež. Píše také scénáře k filmům a televizním programům. Kromě Smrtky vyšly v českém překladu i Shustermanovy knihy Sucho, Bez šance a Bez citu.

Povídky o smrtelnosti, nesmrtelnosti a vším, co se odehrávalo mezi těmito dvěma epochami, ale Shusterman nepsal sám. Spolupracovali s ním tito autoři a autorky: David Yoon, Jarrod Shusterman, spoluautor románu Sucho, Sofia Lapuente, Michael H. Payne, Michelle Knowlden a Joelle Shusterman.

Tematicky různorodá sbírka

Pokud od knihy očekáváte především setkání s hlavními hrdiny série, budete zklamaní. Ano, jsou tu povídky, ve kterých vystupují smrtky Curieová a Faraday, v jedné se na krátkou chvíli mihne Rowan, v další se zmiňuje Citra a nechybí ani příběh o smrtce Goddardovi z časů, kdy ještě nebyl smrtkou, avšak většinu prostoru dostaly postavy nové. To však vůbec není na škodu, protože tito lidé i smrtky jsou nejen jedinečným osobnostmi, jejichž osudy vás budou zajímat, ale umožňují autorovi také ukázat další aspekty jeho univerza.

Pokud jde o témata, je sbírka překvapivě pestrá, a tak v ní najdete příběhy o lásce i umění, o ambicích a odhodlání udělat pro jejich naplnění všechno, o dvou soupeřících smrtkách, o umělé inteligenci, která doprovází lidské posádky na cestě vesmírem, o inteligentním psovi, snech i o dívce, která nehodlá respektovat společenská pravidla.

Doplněk pro fanoušky série

Všechny povídky ale mají něco společného. Kromě čtenářsky atraktivního tématu a jedinečných postav je to i dokonale promyšlená pointa, která pokaždé překvapí. I když se však jedná o zdařilou sbírku, je k plnému pochopení příběhů nutná znalost série. Proto je kniha určená hlavně pro její fanoušky. Zaujala vás tato kniha, ale sérii jste zatím nečetli? Dejte jí šanci a seznamte se s dystopickým světem, ve kterém lidstvo zvítězilo nad nemocemi, stárnutí i smrtí. Uvidíte, že vás příjemně překvapí.

Koseni
KOSENÍ
Autor: Neal Shusterman
Originální název: Gleanings
Překlad: Petr Kotrle
Žánr: young adult, dystopie
Vydáno: Yoli, 2023
Počet stran: 368

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/638101-koseni.html


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Wisdom: „Naše česká fanouškovská základna je pravděpodobně nejfanatičtější“

wisdom 200Na festivalu Made of Metal se v pátek 15. srpna představí maďarská metalová skupina Wisdom. Jakou plánují show, jak se těší a jaká je hudební scéna v Maďarsku? To se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Jiskřící román plný erotiky, nečekaných zvratů, lásky i nenávisti

Schody do nebeskeho pokoje200Dvoudílný román Lubomíra Müllera Schody do nebeského pokoje se odehrává na sklonku šedesátých let. Převratná doba plná očekávání, byla zakončena vstupem vojsk Varšavské smlouvy na území republi...


Literatura

Majonéza k snídani všechny smutky zahání

Majonéza k snídani

Nakladatelství Albatros vydalo nový román Markéty Lukáškové. Se svou prvotinou Losos v kaluži autorka objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní s...

Divadlo

10. ročník festivalu KoresponDance láká na originální výběr ze současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Uvede projekty umělců z 11 zemí

Marije Nie CR Eva Stotz (2)Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude 10. ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho j...

Film

Jediné velkoformátové české kino IMAX slaví 10 let promítání Statistiky odhalily překvapení: Avatar nebyl jeho nejnavštěvovanějším filmem

imax200Jediné velkoformátové kino IMAX v České republice slaví kulaté narozeniny. V březnu uplyne 10 let od jeho otevření. Vůbec první veřejná česká projekce na obřím plátně proběhla ve čtvrtek 20. března 2003, zahajovacím filmem provozu kina IMAX