Závěr série o hodné holce

Závěr série o hodné holce

Tisk

Mrtva holka dobra holka200Young adult od Holly Jacksonové vychází od roku 2020 v nakladatelství Cosmopolis a v loňském roce tato série dospěla do finále. Jaké jsou tedy dva její poslední díly?

 

 

První díl Návod na vraždu pro hodné holky jsem vnímala jako zdařilý počin a moc mě bavil, stejně jako ten druhý s názvem Hodná holka, zlá krev, kde hrál velkou roli podcast. Proto jsem měla radost, že vychází závěr této trilogie, ale překvapilo mě, že u nás z nějakých důvodů došlo k rozdělení závěrečného dílu na dvě části. Myslím, že obsáhlostí to nebylo (oba díly mají přes 200 stran) a vidím za tím hlavně snahu čtenáře napnout (díly nevyšly současně) a také vydělat. Navíc si zpětně říkám, že být kniha v jednom, tak ji jen stěží dočtu…

V první části, tedy v první knize se Pipa chystá na vysokou školu a bojuje s tím, že ji pronásleduje minulý případ. Nejenže trpí panickými záchvaty a má halucinace, ale také má dojem, že ji někdo pronásleduje a dostává anonymní výhružky. Snaží se tak odhalit, kdo může být jejím stalkerem a dospěje k tomu, že je zde spojitost se sériovým vrahem, který působil v okolí před šesti lety. Snaží se tedy odhalit pravdu a jak je to u Pipy zvykem, jde do všeho po hlavě, neohroženě a s velkou vervou.

Moc se mi líbila atmosféra, jakou kniha měla. Bylo moc zajímavé číst o stalkování i pocitech Pipy a celkově to bylo napínavé a čtivé. Jen mi zde přišlo škoda, že od vydání předešlé Hodné holky uplynula nějaká doba a já si z ní nepamatovala všechny souvislosti. Je to však alespoň výzva k tomu dát si rereading série v kuse!

Mrtva holka dobra holka

Zatímco první díl byl o hledání, druhý je spíše o zahlazování stop. Byla by škoda prozradit něco významnějšího z děje, ať každý může být překvapený a udělat si svůj názor. Na mě tato část působila úplně jinak než ty předchozí, a to bohužel v tom negativním smyslu. Přišlo mi to vše hodně přehnaný, a právě kvůli tomu mě to vůbec nebavilo číst a jen jsem se přemáhala a čekala, jestli přijde nebo nepřijde zvrat.

„Takže co bude teď?
Na to žádný plán neměla. Nic jiného kromě přerušení kruhu, kromě přežití a zabití. Takhle přežila. A když to teď dokončila, jak má v žití pokračovat dál? Opakovala si tu otázku a položila ji i Ravimu ve své hlavě. Žádala ho o pomoc, protože on byl jediný člověk, u něhož věděla, jak to udělat. Ale Ravi ztichl. Nikdo uvnitř nebyl, jen zvonění v uších. Proč ji opustil? Pořád ho potřebovala.“ (str. 8)

Jak jsem se na završení těšila, tak jsem byla zklamaná, ale věřím, že třeba mladší čtenáři (pro které je tato série určená), budou nadšení.

Holly Jacksonová začala psát příběhy jako velmi mladá a svůj první (a špatný) román dokončila v 15 letech. Odpromovala na univerzitě v Nottinghamu z angličtiny se specializací na literární lingvistiku a kreativní psaní. Návod na vraždu pro hodné holky je jejím prvním románem a zároveň prvním New York bestsellerem. Žije v Londýně, a kromě čtení a psaní ji baví videohry a sledování dokumentů o zločinech, při kterých si může představovat, že je detektiv. K jejím vydaným knihám patří Návod na vraždu pro hodné holky, Hodná holka, zlá krev a Mrtvá holka, dobrá holka (u nás část první a druhá). Holly můžete sledovat na Twitteru a Instagramu @HoJay92.

Mrtva holka dobra holka cast druha

Mrtvá holka, dobrá holka – část první
Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá
Autor: Holly Jacksonová
Překlad: Karolina Medková
Žánr: young adult
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264, 232
Hodnocení: 87% a 75 %

https://www.grada.cz/mrtva-holka-dobra-holka-%E2%80%93-cast-prvni-13556/

https://www.grada.cz/mrtva-holka-dobra-holka-%E2%80%93-cast-druha-13557/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Support Lesbiens: „Jsme tu přece pro fandy a ti musí slyšet na koncertech pecky“

support lesbiens 200Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor s jednou z hvězd festivalu Holešovská Regata, se skupinou Support Lesbiens. Za ni odpovídala stálice Hynek Toman, jež se nezalekl rozpa...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Atmosféra zaoceánské lodi vás pohltí

pasazer23 200V nakladatelství Anag vyšla další kniha mistra psychothrillerů Sebastiana Fitzeka. Tentokrát se jedná o Pasažéra 23, který v originále vyšel už v roce 2014.

 

...

Literatura

Encyklopedie Jamese Bonda detailně nahlíží do světa agenta 007

encyklopedie200Čtyřiadvacátá bondovka s názvem Spectre se od listopadu objevuje i v tuzemských kinech, při té příležitosti také u nakladatelství Mladá Fronta vyšlo aktualizované (již podruhé) vydání Encyklopedie Jamese Bonda, jejímiž autory jsou spisovat...

Divadlo

Igor Bezdieniezhnykh z Tanečního centra Praha je mistrem a vicemistrem Evropy ve stepu

Igor Bezdieniezhnykh European TAP Dance Championship 2023Stepař Igor Bezdieniezhnykh, pedagog a absolvent konzervatoře Taneční centrum Praha, patří mezi nejlepší ve svém oboru. Tanečník, který je původem z ...

Film

TITANIC ve 3D. Překvapí nás?
ImageŽelezný obr: Už jenom ze samého jména Titanic by nás všechny mělo zamrazit. Vždyť loď nesoucí toto vystihující jméno patřila mezi nejluxusnější a největší parníky své doby. Její neuvěřitelná ...